Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Polska jest u Rosjan petentem w śledztwie smoleńskim"

08.04.2014

Po takiej konferencji można wysnuć porażające wnioski - cztery lata po katastrofie, a prokuratura jest na początku śledztwa - mówi Dorota Skrzypek, żona śp. Sławomira Skrzypka, który zginął pod Smoleńskiem.

Wczorajsza konferencja prokuratorów dotycząca śledztwa smoleńskiego zamiast rozwiać wiele wątpliwości pokazała jak wiele jest wciąż niewyjaśnionych kwestii związanych z katastrofą 10/04. Prokuratorzy przyznali, że wciąż czekają na prawie 30 ekspertyz, w tym od lekarzy sądowych. "Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że prokuratura jest w tym śledztwie bezradna. (...) Po czterech latach prokuratura nie dysponuje podstawowymi informacjami" - zauważa w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wdowa po prezesie Narodowego Banku Polskiego, który zginął pod Smoleńskiem.

Jak zauważa Dorota Skrzypek, prokuratura w ogóle nie analizuje wątku obejmującego działania strony rosyjskiej. "Poraziło mnie też stwierdzenie płk. Ireneusza Szeląga, który przyznał, że na każdym spotkaniu ze stroną rosyjską poruszany jest wątek zwrotu wraku samolotu, a mimo to polscy śledczy nie mają żadnych informacji, kiedy to nastąpi. Jesteśmy zwyczajnie ignrowani. To potwierdziły też słowa pana pułkownika, który przyznał, że strona rosyjska nie informuje nas również o postępach w prowadzonych przez Komitet Śledczy FR śledztwie".

Jak wylicza żona śp. Sławomira Skrzypka, poraziło ją to, że nie zostały zbadane kamizelki kuloodporne funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w katastrofie oraz to, że prokuratura nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, że przedmioty, które utkwiły w brzozie pochodziły z TU-154M. Dorota Skrzypek dodaje, że zobaczyła bezradną prokuraturę. "Prokuratorzy nie byli w stanie udzielić jednoznacznych odpowiedzi. (...) Jak się domyślam, wynika to też z ograniczonego dostępu do dowodów, które są na terenie Rosji" - mówi żona prezesa NBP

Dorota Skrzypek przyznaje także, że nie uspokoiły ją zapewnienia prokuratorów, że przeprowadzone zostały wszystkie badania, na jakie zgłaszali zapotrzebowanie: "gdy wejdziemy w szczegóły, okazuje się, że za tymi słowami nie stoi nic." Przypomina także o nieścisłościach jakie miały miejsce w przypadku dokumentacji medycznej: "jeśli wszystkie sekcje wykonane w Polsce udowodniły, że dokumenty rosyjskie były fałszowane czy - jak chce prokuratura - nieprecyzyjne, to nie jest wystarczająca podstawa do wysnucia wniosku, że cała dokumentacja była nieprawdziwa?"

Wdowa po Sławomirze Skrzypku podkreśla także, że prokuratura nie przekreśliła wątku wybuchu. "Nie wiem, dlaczego spektrometry dawały takie, a nie inne odczyty, nie wiem, dlaczego podczas drugiego wyjazdu biegłych zrezygnowano z jednego z urządzeń, które jako jedyne zapisywało dane w swojej pamięci. (...) Ja tego w dalszym ciągu nie wiem."

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"Nasz Dziennik"

[fot. PAP/

Warto poczytać

 1. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 2. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 3. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 4. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

 5. mid-epa05740013 22.01.2017

  Kuźmiuk: Czy jeden Donald w polityce wystarczy?

  Od wczoraj tzn. od zaprzysiężenia 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trampa tym razem w Unii Europejskiej, na nowo wraca pytanie „czy jeden Donald w polityce wystarczy?”.

 6. pilecka1721 21.01.2017

  Pilecka: To targowiczanie, którzy skarżą się UE

  - Nie ma wśród obecnej opozycji ludzi, którzy mieliby na uwadze Polskę. To targowiczanie, którzy idą skarżyć się Unii Europejskiej - oceniła działalność totalnej opozycji Zofia Pilecka-Optułowicz.

 7. BogdanChazanSejm2015 21.01.2017

  Prof. Chazan: „Elity” próbowały zrobić zamęt

  - „Elity” próbowały zrobić zamęt, stworzyć wrażenie, że Naród się buntuje - ocenił nieudany pucz opozycji prof. Bogdan Chazan.

 8. C2su3lEW8AEDhL9twitterjkaczynski 21.01.2017

  Kaczyński: Chcemy ustabilizowania władzy

  „Równowaga sił jest potrzebna w demokratycznym państwie”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook