Jedynie prawda jest ciekawa


"Polska jest u Rosjan petentem w śledztwie smoleńskim"

08.04.2014

Po takiej konferencji można wysnuć porażające wnioski - cztery lata po katastrofie, a prokuratura jest na początku śledztwa - mówi Dorota Skrzypek, żona śp. Sławomira Skrzypka, który zginął pod Smoleńskiem.

Wczorajsza konferencja prokuratorów dotycząca śledztwa smoleńskiego zamiast rozwiać wiele wątpliwości pokazała jak wiele jest wciąż niewyjaśnionych kwestii związanych z katastrofą 10/04. Prokuratorzy przyznali, że wciąż czekają na prawie 30 ekspertyz, w tym od lekarzy sądowych. "Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że prokuratura jest w tym śledztwie bezradna. (...) Po czterech latach prokuratura nie dysponuje podstawowymi informacjami" - zauważa w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wdowa po prezesie Narodowego Banku Polskiego, który zginął pod Smoleńskiem.

Jak zauważa Dorota Skrzypek, prokuratura w ogóle nie analizuje wątku obejmującego działania strony rosyjskiej. "Poraziło mnie też stwierdzenie płk. Ireneusza Szeląga, który przyznał, że na każdym spotkaniu ze stroną rosyjską poruszany jest wątek zwrotu wraku samolotu, a mimo to polscy śledczy nie mają żadnych informacji, kiedy to nastąpi. Jesteśmy zwyczajnie ignrowani. To potwierdziły też słowa pana pułkownika, który przyznał, że strona rosyjska nie informuje nas również o postępach w prowadzonych przez Komitet Śledczy FR śledztwie".

Jak wylicza żona śp. Sławomira Skrzypka, poraziło ją to, że nie zostały zbadane kamizelki kuloodporne funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w katastrofie oraz to, że prokuratura nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, że przedmioty, które utkwiły w brzozie pochodziły z TU-154M. Dorota Skrzypek dodaje, że zobaczyła bezradną prokuraturę. "Prokuratorzy nie byli w stanie udzielić jednoznacznych odpowiedzi. (...) Jak się domyślam, wynika to też z ograniczonego dostępu do dowodów, które są na terenie Rosji" - mówi żona prezesa NBP

Dorota Skrzypek przyznaje także, że nie uspokoiły ją zapewnienia prokuratorów, że przeprowadzone zostały wszystkie badania, na jakie zgłaszali zapotrzebowanie: "gdy wejdziemy w szczegóły, okazuje się, że za tymi słowami nie stoi nic." Przypomina także o nieścisłościach jakie miały miejsce w przypadku dokumentacji medycznej: "jeśli wszystkie sekcje wykonane w Polsce udowodniły, że dokumenty rosyjskie były fałszowane czy - jak chce prokuratura - nieprecyzyjne, to nie jest wystarczająca podstawa do wysnucia wniosku, że cała dokumentacja była nieprawdziwa?"

Wdowa po Sławomirze Skrzypku podkreśla także, że prokuratura nie przekreśliła wątku wybuchu. "Nie wiem, dlaczego spektrometry dawały takie, a nie inne odczyty, nie wiem, dlaczego podczas drugiego wyjazdu biegłych zrezygnowano z jednego z urządzeń, które jako jedyne zapisywało dane w swojej pamięci. (...) Ja tego w dalszym ciągu nie wiem."

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"Nasz Dziennik"

[fot. PAP/

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook