Jedynie prawda jest ciekawa


Polska - folwark Platformy

31.10.2013

1. Na początku chciałbym zrobić zastrzeżenie, że konflikty i wojny podjazdowe w Platformie, kompletnie mnie nie interesują, nie interesuje mnie również kto ostatecznie zwycięży w województwie dolnośląskim, europoseł Jacek Protasiewicz czy poseł Grzegorz Schetyna?

Ale jak najbardziej musi mnie interesować jako posła RP, funkcjonowanie Platformy jako partii rządzącej niepodzielnie Polską (z jakimś udziałem PSL-u) od blisko już 6 lat i korzystającej w tym rządzeniu z ciągle dużych rozmiarów majątku państwowego zgromadzonego przede wszystkim w spółkach skarbu państwa.

2. To niepodzielne rządzenie to objęcie przez ludzi Platformy albo osoby przez nią wskazane najważniejszych stanowisk w państwie, sporą część z tych kluczowych, tuż po katastrofie smoleńskiej w taki sposób, że nie liczyła się wtedy nawet żałoba, najważniejsze było błyskawiczne objęcie opróżnionych funkcji.

Ludzie Platformy rządzą również w 15 samorządach województw (tylko w województwie podkarpackim po skandalu z marszałkiem z PSL-u, koalicja Platformy i PSL-u musiała oddać władzę) i w większości dużych miast, a także w wielu mniejszych gminach i powiatach.

Na korytarzach sejmowych żartuje się ostatnio, po wybraniu na szefa NIK posła Platformy Krzysztofa Kwiatkowskiego, że do przejęcia przez tę partię, zostało tylko jeszcze stanowisko Prymasa.

Objęcie przez ludzi Platformy wszystkich kluczowych stanowisk w na szczeblu centralnym i w samorządach, a także nie realizowanie przez czwartą władzę (media) funkcji kontrolnej wobec rządzących, stworzyło sytuację w której państwo, gospodarka, różne dziedziny życia społecznego, zaczęły być wykorzystywane przez rządzących jak prywatny folwark.

3. Sprawa byłej posłanki Platformy Beaty Sawickiej, która jeszcze przed wyborami w 2007 roku, została przyłapana przez CBA na ordynarnej korupcji, została wykorzystana przez szefa Platformy i premiera, zamiast do walki z korupcją, to do rozprawy z szefem tej służby, Mariuszem Kamińskim.

Pozbycie się Kamińskiego z CBA i to w takich okolicznościach, złamało tej służbie kręgosłup i wprawdzie działa ona w dalszym ciągu ale jej funkcjonariusze doskonale wiedzą, że jeżeli w jakiś śledztwach pojawiają się nazwiska ludzi Platformy, to należy je odkładać na dno przepastnych szuflad.

W tej sytuacji wśród ludzi rządzącej Platformy zapanowała atmosfera, że „hulaj dusza, piekła nie ma” i stąd przekonanie, że nam wszystko wolno, co więcej w sytuacji kiedy mamy sprzyjające nam media, to nawet kiedy coś niekorzystnego dla tej partii wypłynie, to przecież uda się to PR-owo przykryć.

4. Skala zawłaszczania państwa w ciągu 6 lat przybrała takie rozmiary, że działania nepotyczne i korupcyjne zaczęły być ujawniane przez samych ludzi Platformy.

Najpierw zaczęli mówić o tym ludzie z Platformy usunięci (Rokita, Piskorski), a od niedawna także sami jej członkowie.

Najdobitniej wyraziła to śląska radna Platformy Dorota Połedniok, która w liście pożegnalnym do Donalda Tuska napisała, „że politycy Platformy potraktowali Polskę jak wojenny łup, jak dziwkę z którą się robi co się chce”.

Wtórował jej także były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, który ostatnio nazwał tę partię „bagnem moralnym”.

5. Wybory regionalne w Platformie stały się okazją do kolejnej fali ujawnionych skandali, które dobitnie pokazują, że politycy tej partii traktują państwo jak prywatny folwark.

Działki po okazyjnych cenach od Agencji Nieruchomości Rolnych w województwie lubuskim oferowane przez kandydatkę na szefową regionu, miejsca w zarządach i radach nadzorczych największych spółek skarbu państwa jak w przypadku województwa dolnośląskiego, to jak się wydaje tylko czubek góry lodowej nepotyzmu i korupcji w szeregach Platformy.

Tylko definitywne odsunięcie od władzy ludzi tej partii w zbliżających się coraz szybszymi krokami wyborach parlamentarnych, może te negatywne zjawiska najpierw poważnie ograniczyć i w ciągu krótkiego okresu definitywnie zlikwidować.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook