Jedynie prawda jest ciekawa


Polska dobrze trafiona. Czy da się ją poskładać?

04.08.2012

Jeśli to nie był zamach, to nadspodziewanie się udał... Ten cios idealnie trafił we wszystkie wcześniejsze pęknięcia i rysy, i rozłupał Polskę na części, które coraz trudniej będzie złożyć. Widać to było choćby powstańczych obchodach w Warszawie, ale i wcześniej.

Wrak podobno ma wrócić, trwają ostatnie przygotowania.

Jeszcze jedno pucowanie, mycie i chemiczne odkażenie – i ten z zasady bezcenny w badaniu katastrofy lotniczej dowód wróci do Ojczyzny. Hangary w Mińsku Mazowieckim już czekają.

Jeśli ten wrak rzeczywiście wróci, jeśli władze rosyjskie w ostatniej chwili czegoś nie wymyślą, stanie się najpewniej już tylko relikwią narodowej tragedii i wspomnieniem hańby braku jej wyjaśnienia.

Jego wartość dowodowa po tylu obróbkach i ablucjach, będzie raczej żadna.

Wrak stanie się relikwią narodowej tragedii, jakiej poza czasami wojny i jakichś tragicznych kataklizmów w rodzaju tsunami, nie doświadczył żaden inny naród. I choć były na świecie większe od smoleńskiej katastrofy, to nie było takiej, w której w jednej chwili zginąłby prezydent wraz ze znaczną częścią przywództwa państwowego. Takiego ciosu doznał żaden inny naród, jedynie Polacy zostali nim trafieni. Wielki, niezapomniany Jerzy Kulej powiedział, ze nie ma odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni.

Otóż Polska trafiona została dobrze.

Ten cios idealnie trafił we wszystkie wcześniejsze pęknięcia i rysy i rozłupał Polskę na części, które coraz trudniej będzie złożyć. Widać to było choćby powstańczych obchodach w Warszawie, ale i wcześniej. Polityczny mord w moim biurze poselskim w Łodzi był niewątpliwym wynikiem tego podziału. Gdyby nie katastrofa smoleńska i to, co się po niej działo, Marek Rosiak zapewne by żył, wszak nienawiść do Prawa i Sprawiedliwości właśnie po Smoleńsku się spotęgowała.

Widać to także w komentarzach na blogach. Czasem na moim blogu wdaję się w rozmowy, z komentatorami, ale coraz mniej jest ku temu możliwości, gdy w odpowiedzi czyta się słowa nienawiści i pogardy, a coraz częściej także groźby. Wystarczy powiedzieć – deszcz pada – a już się zrywa atak, że taka wypowiedź to akt nienawiści do rządu Tuska, a za Kaczyńskiego też były deszcze i w dodatku niespokojne.

Dr Fedyszak-Radziejowska kiedyś zauważyła trafnie, że sytuacja w Polsce jest jak po udanym zamachu. W pełni się z tym zgadzam. Rozbity został nie tylko samolot, ale i polskie społeczeństwo zostało rozbite. Tracimy wspólny język, oddalamy się od siebie, coraz mniej nas łączy, coraz więcej dzieli. A ci, których te podziały nie obchodzą, bardzo często wpadają w zobojętnienie, byle moja chata z kraja, a najlepiej za granicą.

No cóż, jeśli to nawet nie był zamach, to się nadspodziewanie udał. Rosji o wiele łatwiej jest prowadzić politykę europejską i światową, w sytuacji gdy Polska jest słaba. A po Smoleńsku już się Polska nie miesza w Ukrainę i o Białorusi mówi ciszej, albo wcale, o Gruzji nawet nie ma co wspominać. I z Niemcami można dogadywać porozumienia i kontrakty, żaden sprzeciw z Polski nie wypłynie. Nikt mi nie wmówi, że ta sytuacja Putina nie cieszy, nie ułatwia realizacji jego polityki. Ależ oczywiście, że ułatwia, ależ oczywiście, że cieszy.

Dla nas tragedia, a dla Rosji to była naprawdę piękna katastrofa. Przecież świat się ich wrażliwością wzruszył, a potem przyjął bez szemrania raport generalissy Anodiny, że polski generał był pijany. No i ten walor wychowawczy – kto wchodzi Moskwie w paradę, ten niech uważa, czy jest na kursie i na ścieżce.

Przy badaniu katastrof lotniczych wrak samolotu się składa, żeby dość do źródeł katastrofy. Rozbitego wraku ze Smoleńska poskładać już się nie da.

Czy da się poskładać rozbitą Polskę?

Janusz Wojciechowski
[fot. KBWLLP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook