Jedynie prawda jest ciekawa


"Polska będzie stawiania pod europejski pręgierz"

02.11.2013

Rozmowa z Januszem Wojciechowskim, europosłem PiS.

Stefczyk.info: W jednej z komisji Parlamentu Europejskiego procedowane są projekty dotyczące polityki równościowej i walki z tzw. nietolerancją. Pojawiają się informacje, że UE rozważa nawet obowiązek ustanowienia „specjalnych jednostek administracyjnych," mających monitorować każdą osobę lub organizację podejrzaną o nietolerancję. Czy walka z "nietolerancją" przybiera na sile? Na ile jest to groźne?

Janusz Wojciechowski: Kwestia walki z homofobią, nietolerancją zajmuje coraz więcej miejsca w centrum polityki europejskiej. Niemal każdy projekt inicjatywny musi zawierać odniesienia związane z walką z homofobią. Obecnie w komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego procedowane są również dwa dokumenty dotyczące tej sprawy. Jeden raport dotyczy unijnego programu działań przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, a drugi raport dotyczy realizacji praw podstawowych i w nim również mowa jest o homofobii, związkach partnerskich, małżeństwach homoseksualnych. Na razie oba te dokumenty są w fazie prac w komisji. Jest jeszcze szansa na zmianę ich formy i składanie poprawek. Widać, że mamy wielką ofensywę ideową. Ona zmierza nie do nie dyskryminowania mniejszości seksualnych - bo takiej dyskryminacji w Europie nigdzie nie ma - chodzi o to, by te grupy były uprzywilejowane. To jest bardzo wyraźne.

W UE przecenia się wagę tej sprawy?

Politycy zachowują się tak, jakby Europa nie miała innych dramatycznych problemów, niż tylko problem równouprawnienia osób o orientacji homoseksualnej. To jest już wręcz obsesyjnie forsowana ideologia, która z tej sprawy czyni nadrzędną wartość europejską. Sądzę, że w naszej grupie będziemy przeciwko takim rozwiązaniom. One de facto zmierzają do tego, by związki homoseksualne uzyskały wszelkie prawa na równi z małżeństwem. A może i wyższe. Oba dokumenty, o których wspomniałem, są bardzo daleko zaangażowane ideowo. Jednak to nie jest pierwsza taka propozycja. W różnego rodzaju dokumentach pojawiają się takie postulaty i zapisy.

Te dokumenty nakładają jakieś obowiązki na państwa członkowskie? Czym grozi ich akceptacja przez Parlament Europejski?

Parlament Europejski po przegłosowaniu tych raportów mocą całego swojego autorytetu będzie próbował wymuszać na państwach członkowskich działanie według założeń tych dokumentów. PE piętnuje - nie wymieniając z nazwy - te kraje członkowskie, które nie zapewniają "pełni praw" osobom homoseksualnym i chwali te, które dają im wszelkie przywileje. To będzie kolejne narzędzie wywierania ideowej presji na kraje członkowskie, które opierają się przeciwko promowaniu związków jednopłciowych. To będzie również problemem dla Polski, jeśli te dokumenty zyskają akceptację. Polska będzie stawiania pod europejski pręgierz. Tym pomysłom trzeba się będzie opierać i robić wszystko, by nie doszło do wejścia tych dokumentów w życie. Na razie projekty są w komisji PE, w której wpływy lobby homoseksualnego są silne.

Czego można się zatem spodziewać po decyzjach w tej sprawie? Europa może zrobić kolejny krok w wojnie ideologicznej czy ktoś się opamiętać?

Liczę na opamiętanie w Europie. W ubiegłym tygodniu mieliśmy ważne rozstrzygnięcie dotyczące aborcji. PE zajmował się radykalnie proaborcyjnym dokumentem. Na szczęście udało się go - przynajmniej na jakiś czas - zablokować. Zwyciężyła opcja przeciwna tej lewicowej propozycji i sprawa nie trafiła pod obrady. Być może w sprawie walki z urojoną homofobią również uda się zatrzymać tę nawałę. Liczę, że podobna refleksja nastąpi i w tej sprawie.

Rozmawiał TK
[Fot.Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook