Jedynie prawda jest ciekawa


Polska – ziemia obiecana Maora Meliksona

22.09.2011

Izraelczyk Maor Melikson będzie grał w piłkarskiej reprezentacji Polski. Jego decyzja od razu wzbudziła ogromne emocje w Polsce i w Izraelu. „I will play for Poland” (Będę grał dla Polski) – napisał Melikson w sms-ie do swojego agenta w Polsce

„I will play for Poland” (Będę grał dla Polski) – napisał jeszcze w środę Melikson w sms-ie do swojego agenta w Polsce Jerzego Kopca. Według dziennikarzy „Przeglądu Sportowego”, nie miał jeszcze odwagi, by wystąpić na specjalnej konferencji prasowej w siedzibie Wisły Kraków. W jego imieniu wypowiadał się trener mistrza Polski, Holender Robert Maaskant, który „odkrył” 26-letniego bramkostrzelnego pomocnika dla polskiej piłki. - Decyzja, jaką podjął, może budzić wątpliwości. Rozmawiał dużo na ten temat z rodzicami i bratem, z którym jest blisko. Wybór klubu jest trudny, a co dopiero mówić o reprezentacji - mówił dziennikarzom holenderski szkoleniowiec . Melikson posiada polskie obywatelstwo, bowiem jego matka była urodziła się w Legnicy.

Polityka w piłce? I w Polsce, i w Izraelu

Nieśmiałość Meliksona jest zrozumiała, bo jego decyzja wzbudza ogromne emocje. W  Izraelu tamtejsi kibice, dziennikarze i świat piłkarski zarzucają mu, że wybrał Polskę (mimo że wcześniej grał w meczach towarzyskich reprezentacji Izraela) dopiero po tym, jak Izrael stracił szansę na awans do Euro 2012. Faktem jest, że jeszcze parę tygodni temu jednoznacznie mówił, że wybiera tylko Izrael  - W Polsce szybko zyskał uznanie i popularność. W Izraelu jest wciąż dość anonimowy, nie może się przebić – tłumaczył Meliksona w rozmowie z PAP jego menedżer Dudu Dahan - W reprezentacji grają piłkarze, którzy zasługują na to mniej niż Maor, ale ... W federacji jest mnóstwo polityki, a umiejętności sportowe są na dalszym planie. By się przebić, trzeba dobrze żyć z niektórymi działaczami i dziennikarzami. A Maor płaci cenę za to, że jest cichy, nie lubi rozgłosu wokół siebie, nie umie się przepychać łokciami walcząc o swoje.

Te słowa mogły zdziwić polskich kibiców, którzy są przekonani, że nie ma gorszego i bardziej podszytego układami związku, niż PZPN.  Na dodatek, trener reprezentacji Izraela Luis Fernandez nagle zapowiedział, że wyśle Meliksonowi powołanie na najbliższy mecz eliminacji Euro 2012 z Maltą - Jeśli wybierze Polskę, to jego sprawa, ale niech nie mówi, że nie dostał szansy w reprezentacji Izraela – stwierdził.

W całej sprawie pojawił się też podtekst polityczny  - Reprezentować kraj znany z antysemickiej postawy i obozów koncentracyjnych, do tego będąc spokrewnionym z ofiarami Holokaustu, to moim zdaniem błąd. Powinien to przemyśleć dwa razy. Bóg wie, jak to odbiorą kibice – powiedział izraelskiemu dziennikowi "Jediot Achronot" były trener Meliksona Eli Cohen.

Weiss broni Maora

Zupełnie inne zdanie ma były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss - Jeżeli Polacy zgadzają się na to, żeby grał w biało-czerwonych barwach, to ja bardzo się z tego cieszę. Bardzo! To jest nam potrzebne. Żyjemy przecież na świecie, w którym między ludźmi, narodami i państwami szukamy przyjaźni – entuzjazmował się Weiss w rozmowie z Wirtualną Polską – Melikson doda kroplę do morza pojednania.

W Polsce na razie, jeśli nie liczyć niektórych antysemickich internetowych wpisów, kontrowersje wokół Meliksona sprowadzają się do oceny trenera Franciszka Smudy, który buduje kadrę na Euro 2012 w dużej mierze w oparciu o graczy zagranicznych o polskim pochodzeniu. „To koniec. Na Euro 2012 kibicujemy przeciwnikom” – rozpacza portal sportowy weszlo.com, który, choć kontrowersyjny, zawsze dobrze oddaje nastroje panujące wśród zagorzałych kibiców. „Kiedyś mówiono o tym w formie dowcipu. Zespół na mistrzostwa – Perquis, Polanski, Obraniak, Boenisch, Melikson… Pośmialiście się już wszyscy? Czas przestać. Franciszek Smuda z pewnością przejdzie do historii polskiej piłki – jako najbardziej skompromitowany selekcjoner w jej dziejach” – piszą redaktorzy portalu.

- Widziałem go w kilku spotkaniach w barwach Wisły i zrobił na mnie dobre wrażenie. Polski paszport ma, więc jeśli wyrazi chęć gry z orzełkiem na piersi, to powinien dostać szansę. – powiedział z kolei PAP Jacek Bąk, były reprezentant Polski  - Melikson poprzez matkę ma silne związki z naszym krajem, ale nie wolno patrzeć bezkrytycznie na niego i innych asymilowanych zawodników, by się nie okazało, że w kraju marnują się młodzi-zdolni – dodał Bąk.

- Mój syn to profesjonalista i jestem pewny, że dla nowej reprezentacji zrobi wszystko, by ta odniosła jak największe sukcesy. To także wielka szansa dla niego, bo mecze na Euro 2012 z pewnością będą oglądali skauci z najlepszych klubów – stwierdził ojciec zawodnika Armand Mellikson.

Nagły zwrot akcji. Trzecia droga Meliksona?

W czwartek po południu na oficjalnej stronie internetowej Wisły Kraków pojawiło się jednak kompletnie zaskakujące oświadczenie piłkarza: „Zdecydowałem, że obecnie nie jestem gotowy, aby grać dla reprezentacji Izraela lub dla reprezentacji Polski. (…) Uznałem, że nie byłoby w porządku wobec polskich kibiców, gdybym grał w reprezentacji Polski, a także gdybym w obecnej sytuacji wrócił do kadry Izraela. Zdaję sobie sprawę z konsekwencji mojego wyboru.

Chciałbym się teraz skoncentrować na grze w klubie. Naszą drużynę czekają ogromne wyzwania zarówno w lidze, jak i w europejskich pucharach, i chcę zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, jakim jest zdobycie mistrzostwa Polski i dobra gra w Lidze Europy".

Od razu pojawiły się głosy złośliwców, że Melikson chce w ten sposób zniechęcić trenera Fernandeza do wysłania mu powołania do reprezentacji Izraela. Gdyby je odrzucił, groziłaby mu dyskwalifikacja.  Tak, czy inaczej, wygląda na to, że nieśmiałego piłkarza sytuacja  zaczyna przerastać.

Marcin Herman

[fot.Wikipedia]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook