Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy przedsiębiorcy, czyli stracone złudzenia

27.06.2013

"Działania na rzecz polskiej przedsiębiorczości, a zwłaszcza skutecznej walki z kryzysem to musi być coś więcej niż straszenie Kaczyńskim"

Polska miała zasługiwać na cud gospodarczy. Nowa rządowa ekipa PO-PSL 6 lat temu deklarowała, że przyśpieszy i wykorzysta wzrost gospodarczy, uprości podatki, podejmie walkę z korupcją, biurokracją i barierami przedsiębiorczości. Obiecanki cacanki, a głupiemu radość.

Mydlono oczy polskim przedsiębiorcom, że będzie już tylko lepiej, wyłącznie z górki i po europejsku. Tymczasem jest coraz gorzej, PKB idzie w kierunku recesji, spada konsumpcja, spożycie, stają inwestycje, rozkwitają zaś zatory płatnicze, rośnie bezrobocie, bieda, totalitaryzm fiskalny i bezprawie legislacyjne. Załamują się finanse publiczne, a rząd w ramach zmian legislacyjnych, zwłaszcza Ordynacji Podatkowej chce traktować hurtem polskich przedsiębiorców i podatników, jak oszustów i przestępców. Fiskus chce totalnej kontroli kont bankowych, operacji na rachunkach, wiedzy o kredytach i planach rozwojowych, wglądu w przekazy pocztowe i pełnomocnictwa, każdego nawet najmniejszego biznesu.

Ponieważ to jeszcze zbyt mało MF, dąży do prewencyjnego blokowania rachunków przedsiębiorców i firm na 3 miesiące, w razie najmniejszych podejrzeń czy zwykłych urojeń - tzw. "układ zamknięty" może się powtórzyć w tysiącach nowych przypadków.

Praktycznie skończył się dialog społeczny, teraz czeka nas fala strajków branżowych i generalnych. W planach są strajki na kolei, w górnictwie, w oświacie, w rolnictwie, a nawet  w służbach mundurowych. Kilka branż jest już praktycznie w stanie bankructwa, z budowlanką na czele.

Zagraniczni inwestorzy budowlani, szefa polskiego GDDKiA nazywają "rzeźnikiem" branży budowlanej w Polsce. Na krawędzi jest branża górnicza, stalowa, turystyczna, ostatnia polska stocznia- Gdańska, LOT, Huta Częstochowa, słabnie gwałtownie branża motoryzacyjna. Atrakcyjność inwestycyjna dla obcego biznesu, nie musi oznaczać rozkwitu rodzimej przedsiębiorczości, sam eksport nie wyżywi polskiego biznesu, o ile nie da się sprzedawać własnej produkcji we własnym kraju, własnym obywatelom. Fiskus coraz bardziej bezceremonialnie i brutalnie kładzie łapę na kontach i majątkach firm, bez względu na piękne słówka złotoustego v-premiera od gospodarki J.Piechocińskiego.

Mamy prawdziwy desant służb specjalnych w instytucjach MF i nadzorczo-kontrolnych zwłaszcza w wywiadzie skarbowym, rośnie gwałtownie ilość podsłuchów urzędu skarbowego, urzędów celnych, UKS-ów. W ciągu ostatnich 2 lat podsłuchiwano w ten sposób ponad 10tys. osób - przynajmniej oficjalnie. Bilingi biznesmenów, przedsiębiorców, analityków gospodarczych są na pstryknięcie palca. Inwigilacja biznesu nabiera ostatnio niebezpiecznych rozmiarów, co przy braku skutecznego nadzoru ze strony MF, kontroli ze strony sądów, RPO czy UOKiK-u może prowadzić do bardzo groźnych patologii.

Również  w sektorze bankowym zaczyna być bardzo gorąco, tylko przez ostatnie 4 miesiące tego roku (od III do VI) wycofano z lokat bankowych blisko 20 mld zł i to nie są pieniądze przeznaczone na inwestycje czy nową konsumpcję. Niektóre duże banki na czele z PKO - BP szykują nawet wprowadzenie opłat za rachunki oszczędnościowe i usługi typu ROR. Inwestorzy zagraniczni nastawieni spekulacyjnie- krótkoterminowo, wycofują się z polskiej giełdy. Na GPW mocno dołują polskie jeszcze częściowo giganty KGHM, JSW, Tauron, Enea, PKO.BP, Lotos, PGNiG, PGE, Bogdanka - skutecznie obdarte przez fiskusa z dywidendowej skóry  ryzykownie inwestujące.  Ich wpływ na otoczenie biznesowe w Polsce jest ogromny, ich zadyszka może przyprawić  o zawał wiele średnich i małych spółek i firm. W tym roku zbankrutować może nawet 1500 firm - byłby to drugi rekordowy rok z rzędu rzezi niewiniątek.

Mamy coraz więcej samopodpaleń i samobójstw, po decyzjach kontroli skarbowej i z powodów czysto biznesowych i ekonomicznych. Tak bardzo liczący na liberalny układ rządzący, od 6 lat polscy przedsiębiorcy ze zdumieniem przecierają oczy. Szok, zażenowanie, niepokój o przyszłość, własne zamówienia, poziom sprzedaży i rosnące koszty, pomału przechodzi już w fazę sprzeciwu i coraz bardziej jawnej krytyki. Daremne żale, próżny trud, ta ekipa nie podoła wyzwaniom, choć jest uległa i bez zastrzeżeń wprowadzi kolejny wątpliwy patent typu - elastyczny czas pracy, to jednak nie cofnie się przed żadną niegodziwością, gdy będzie jej brakować pieniędzy. A będzie ich brakować dramatycznie coraz bardziej, tylko w tegorocznym budżecie zabraknie od 35- 40mld zł. 

Polscy przedsiębiorcy powinni jak najszybciej porzucić złudzenia, stan wyjątkowy w przedsiębiorczości nie może się dobrze skończyć. Nie ważne kto rządzi, ważne jak rządzi. Zamiast włożyć pieniądze w jedynego światowej klasy polskiego producenta szynobusów, pociągów czy lokomotyw - bydgoską "Pese", która produkuje dla Niemców, Rosjan i wielu innych krajów, polskie władze fundują nam za blisko 3mld zł czyli blisko 1mld dolarów francusko-włosko-unijne Pendolino, dla którego nie ma ani odpowiednich torów, ani podstacji elektrycznych do ich zasilania. Tak dalej być nie może. Działania na rzecz polskiej przedsiębiorczości, a zwłaszcza skutecznej walki z kryzysem to musi być coś więcej niż straszenie Kaczyńskim czy kolejne obiecanki - cacanki. Trzeba zapomnieć niestety o "zielonej wyspie - reality show", trzeba całkiem poważnie brać pod uwagę ostrzeżenia, że zaproponowana polskim przedsiębiorcom obecna droga, to w najlepszym razie droga do nikąd.

Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook