Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy naukowcy mogą wiele wnieść ws. Smoleńska

15.11.2011

Polscy naukowcy chcą zająć się katastrofą smoleńską. Podjęli starania o zwołanie konferencji naukowej, podczas której zbadaliby przebieg tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. „To byłby cenna inicjatywa” – komentują rozmówcy portalu Stefczyk.info.

Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy „Gościa Niedzielnego”, z zawodu fizyk, zaznacza, że w sprawie katastrofy smoleńskiej wciąż jest wiele niejasności. - Nie wszystko w tej sprawie jest wyjaśnione, nie wszystko jest rozwikłane. To sprawia, że warto o tej kwestii rozmawiać. Gdyby sytuacja była inna, gdybyśmy wszystko już wiedzieli, mógłbym uznać, że szkoda czasu na taką konferencję – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info. Zaznacza jednak, że w sprawie katastrofy jest wręcz odwrotnie. - Niewiele rzeczy zostało wyjaśnionych w związku z tą katastrofą. Wciąż jest wiele znaków zapytania. Warto więc, żeby tą sprawą zajęli się eksperci, nie wchodząc w dyskusję polityczną – wskazuje Rożek.

Zdaniem dziennikarza, politycy nie są w stanie wyjaśnić zawiłości związanych z przebiegiem katastrofy. – W moim odczuciu oni nie są w stanie wytłumaczyć, co zdarzyło się w Smoleńsku. I lepiej, żeby nie próbowali tego robić. To eksperci są do tego zdolni i oni powinni się tą sprawą zająć – wskazuje nasz rozmówca.

Również Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, który zginął w katastrofie, wskazuje, że konferencja naukowa może być cenna. - Należałoby w tę inicjatywę włączyć również ekspertów i naukowców zza granicy. Wtedy byłaby większa wiarygodność takiego spotkania. Poza tym przecież kilku naukowców ze świata, np. prof. Wiesław Binienda, swoje badania na ten temat opublikowało – przypomina Melak. W rozmowie z portalem Stefczyk.info przyznaje, że dziwi go dotychczasowe milczenie polskich naukowców na temat katastrofy. - Dobrze byłoby, gdyby Polacy opublikowali swój raport. To byłby dobry krok. Taką konferencję naukową śledzilibyśmy z wielką uwagą – mówi naszemu portalowi.

Kilka dni temu poseł Antoni Macierewicz przedstawił wyniki prac ekspertów parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską. Przeanalizowali oni zdjęcia części samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Na tej podstawie zrekonstruowali przebieg samej katastrofy oraz zlokalizowali miejsce zniszczenia samolotu.

Andrzej Melak, zapytany przez portal Stefczyk.info, czy w związku z ostatnimi pracami zespołu parlamentarnego akowcy mają jeszcze co odkrywać ws. Smoleńska, przyznaje, że w jego ocenie „w tej sprawie jest wciąż wiele do odkrycia”. - Przecież polska strona nie ma dostępu do kluczowych materiałów w tej sprawie. One wciąż są w Rosji. Oczywiście dzięki nowoczesnej technice niektóre sprawy można prześledzić, ale nie wiem czy wszystkie. To może być problem również dla naukowców – wskazuje nasz rozmówca.

Melak przypomina również, że polska strona poza działaniami naukowców powinna wymusić na Rosjanach oddanie dowodów w tej sprawie. - Najważniejsze jest, żeby obietnica premiera Tuska została spełniona. Wrak polskiego samolotu rządowego musi wrócić do kraju. On miał już dawno zostać sprowadzony. Tymczasem nic się w tej sprawie nie dzieje. A najważniejsze dowody, jakimi dysponuje Polska, są niewykorzystywane. Mimo naszych wniosków, prokuratura nie przeprowadza ekshumacji – kwituje Andrzej Melak.

saż

[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook