Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy naukowcy mogą wiele wnieść ws. Smoleńska

15.11.2011

Polscy naukowcy chcą zająć się katastrofą smoleńską. Podjęli starania o zwołanie konferencji naukowej, podczas której zbadaliby przebieg tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. „To byłby cenna inicjatywa” – komentują rozmówcy portalu Stefczyk.info.

Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy „Gościa Niedzielnego”, z zawodu fizyk, zaznacza, że w sprawie katastrofy smoleńskiej wciąż jest wiele niejasności. - Nie wszystko w tej sprawie jest wyjaśnione, nie wszystko jest rozwikłane. To sprawia, że warto o tej kwestii rozmawiać. Gdyby sytuacja była inna, gdybyśmy wszystko już wiedzieli, mógłbym uznać, że szkoda czasu na taką konferencję – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info. Zaznacza jednak, że w sprawie katastrofy jest wręcz odwrotnie. - Niewiele rzeczy zostało wyjaśnionych w związku z tą katastrofą. Wciąż jest wiele znaków zapytania. Warto więc, żeby tą sprawą zajęli się eksperci, nie wchodząc w dyskusję polityczną – wskazuje Rożek.

Zdaniem dziennikarza, politycy nie są w stanie wyjaśnić zawiłości związanych z przebiegiem katastrofy. – W moim odczuciu oni nie są w stanie wytłumaczyć, co zdarzyło się w Smoleńsku. I lepiej, żeby nie próbowali tego robić. To eksperci są do tego zdolni i oni powinni się tą sprawą zająć – wskazuje nasz rozmówca.

Również Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, który zginął w katastrofie, wskazuje, że konferencja naukowa może być cenna. - Należałoby w tę inicjatywę włączyć również ekspertów i naukowców zza granicy. Wtedy byłaby większa wiarygodność takiego spotkania. Poza tym przecież kilku naukowców ze świata, np. prof. Wiesław Binienda, swoje badania na ten temat opublikowało – przypomina Melak. W rozmowie z portalem Stefczyk.info przyznaje, że dziwi go dotychczasowe milczenie polskich naukowców na temat katastrofy. - Dobrze byłoby, gdyby Polacy opublikowali swój raport. To byłby dobry krok. Taką konferencję naukową śledzilibyśmy z wielką uwagą – mówi naszemu portalowi.

Kilka dni temu poseł Antoni Macierewicz przedstawił wyniki prac ekspertów parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską. Przeanalizowali oni zdjęcia części samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Na tej podstawie zrekonstruowali przebieg samej katastrofy oraz zlokalizowali miejsce zniszczenia samolotu.

Andrzej Melak, zapytany przez portal Stefczyk.info, czy w związku z ostatnimi pracami zespołu parlamentarnego akowcy mają jeszcze co odkrywać ws. Smoleńska, przyznaje, że w jego ocenie „w tej sprawie jest wciąż wiele do odkrycia”. - Przecież polska strona nie ma dostępu do kluczowych materiałów w tej sprawie. One wciąż są w Rosji. Oczywiście dzięki nowoczesnej technice niektóre sprawy można prześledzić, ale nie wiem czy wszystkie. To może być problem również dla naukowców – wskazuje nasz rozmówca.

Melak przypomina również, że polska strona poza działaniami naukowców powinna wymusić na Rosjanach oddanie dowodów w tej sprawie. - Najważniejsze jest, żeby obietnica premiera Tuska została spełniona. Wrak polskiego samolotu rządowego musi wrócić do kraju. On miał już dawno zostać sprowadzony. Tymczasem nic się w tej sprawie nie dzieje. A najważniejsze dowody, jakimi dysponuje Polska, są niewykorzystywane. Mimo naszych wniosków, prokuratura nie przeprowadza ekshumacji – kwituje Andrzej Melak.

saż

[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook