Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy muzułmanie o uchodźcach: muszą respektować prawo

16.09.2015

Dodaje, że polscy wyznawcy islamu chcą pomóc uchodźcom. Tyle, na ile będzie ich stać.

Należy oddzielić prawdziwych uchodźców, którym zagraża śmierć, od tych, którzy szukają lepszego życia - mówi KAI Andrzej Saramowicz, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów (RWKM). Dodaje, że polscy wyznawcy islamu chcą pomóc uchodźcom. Tyle, na ile będzie ich stać. "Jeśli chcą tu mieszkać, muszą respektować polskie prawo i szanować polską kulturę" - wskazuje Olgierd Chazbijewicz, przewodniczący zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku.

W pomoc uchodźcom zaangażuje się gdańska gmina muzułmańska. - Jak tylko pojawią się w Polsce pierwsi uchodźcy, od razu zaoferujemy im pomoc duchową i informacyjną. Pomożemy w nauce języka i pokażemy nową kulturę - deklaruje przewodniczący Olgierd Chazbijewicz. Jednocześnie zaznacza, że muzułmańska wspólnota nie ma możliwości, aby pomóc uchodźcom finansowo. - Ledwo starcza nam na utrzymanie meczetu. Opłacamy go ze składek. Nie mamy innych źródeł finansowania - mówi Chazbijewicz.

Muzułmański Związek Religijny w Polsce zapewnia, że tyle, na ile będzie wstanie, to włączy się w pomoc uchodźcom, którzy przyjadą do Polski. - Do sprawy trzeba podejść racjonalnie. Ludzie mają teraz inne oczekiwania, niż przed wojną. Dziś nie wystarczy dać kromkę chleba, czy kawałek dachu nad głową, trzeba uchodźców potraktować poważnie i zapewnić im to, czego potrzebują. Trzeba Syryjczykom znaleźć pracę i mieszkanie - mówi KAI Musa Czachorowski, rzecznik prasowy Muzułmańskiego Związku Religijnego.

Olgierd Chazbijewicz dodaje jednak, że migrantom trzeba też postawić warunki. - Przede wszystkim trzeba stworzyć im odpowiednie normy prawne. Jeśli chcą tu mieszkać, muszą respektować polskie prawo i szanować polską kulturę. Tylko takie rozwiązanie przyniesie korzyść obu stronom - zauważa przewodniczący gminy muzułmańskiej w Gdańsku. Współprzewodniczący RWKM, muzułmanin Andrzej Saramowicz podkreśla, że trzeba pomóc tym, którzy pomocy potrzebują. - Przede wszystkim trzeba dostrzec, kto jest prawdziwą ofiara wojny. Należy oddzielić prawdziwych uchodźców, którym zagraża śmierć, od imigrantów ekonomicznych, którzy szukają lepszego życia. Nie ma nic złego w tym, że chcą żyć lepiej. Jednak przekraczając granice łamią prawo - mówi Andrzej Saramowicz.

Religijności rzeczywiście nie powinniśmy się bać, podkreśla Musa Czachowski. - Tu jednak nie chodzi tylko o wiarę, lecz o zupełnie odmienny system wartości, inne zwyczaje i kulturę. Tego się właśnie obawiają ludzie - odmienność od zawsze wzbudzała lęk - podkreśla muzułmanin. Negatywne nastroje potęguje medialny wizerunek uchodźców szturmujących zamknięte granice i spekulacje, że wszyscy muzułmanie są terrorystami - dodaje.

Andrzej Saramowicz wskazuje, że państwo polskie nie jest przygotowane na wielki napływ uchodźców. - Trzeba zadbać o szczelność granic. To duże pole do pracy dla służb, które powinny sprawdzać, kto i po co przyjeżdża. Pomoc uchodźcom nie może zagrażać bezpieczeństwu Polaków - zaznacza współprzewodniczący RWKM.
"Europa od wielu wieków jest dla muzułmanów "ziemią obiecaną", która opływa w luksusy. Gdy dodamy do tego otwarte ręce Angeli Merkel, która wręcz zaprasza uchodźców, to nie powinno dziwić, że uchodźców chcących się dostać do Europy będzie coraz więcej - zauważa Musa Czachowski. Andrzej Saramowicz wskazuje, że uchodźcom pomagają również kraje afrykańskie. Około 2 mln uchodźców przyjął Liban, milion osób znalazło schronienie w Turcji. Pomoc oferuje też Arabia Saudyjska. - W zachodniej Europie jednak zarabia się więcej, dlatego chętnych do zamieszkania tam nie brakuje - zauważa współprzewodniczący RWKM.

Jak dowiaduje się KAI w najbliższych dniach zdanie w sprawie uchodźców zajmie Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w Polsce. Trwają prace nad ostatecznym kształtem tekstu.

KAI/es

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook