Jedynie prawda jest ciekawa


Polkowski we "wSieci": Polska stróżem Europy

03.05.2014

"Polska powinna budować swoją osobowość, a zarazem spełnić swoją międzynarodową misję poprzez kulturę" - pisze poeta na łamach tygodnika "wSieci".

"Rzecz jednak nie w jakiejkolwiek kulturze. Polsce i Europie jak powietrze potrzebna jest porządna analiza meandrów polskiego losu, uczciwa o nim opowieść i i wysnute z niej bezkompromisowe wnioski" - pisze Jan Polkowski na łamach tygodnika „wSieci”. Podkreśla, że analiza przeszłości powinna być skupiona właśnie na Polsce.

"Nie ma w Europie drugiej wspólnoty o losie tak złowrogo intensywnym, dotkliwie niepowtarzalnym, zawierającym w sobie wszystkie możliwe doświadczenia, plagi i przekleństwa, w które brzemienny był szczególnie diabelski wiek XX. Nadwiślańska opowieść jest ważna, bo miniony wiek swoją manią samobójczą i ideologicznymi chorobami nadal infekuje niemądre przed kolejną szkodą narody. Analizę perypetii Polaków trzeba więc podjąć nie tylko w imię wzmocnienia i przetrwania Polski. Leczenie za pomocą polskiej historii potrzebne jest samej Europie, która drzemiąc za fortyfikacjami dobrobytu, może się nie ustrzec przed nawrotem piekielnej zarazy, której wirusy nosi w sobie, a nawet wydaje się, że je ukradkiem pielęgnuje" - podkreśla pisarz, stawiając opór tym, którzy próbują zdyskredytować dzieje Polski.

"Już słyszę podejrzliwy szelest gazet i gderliwe politowanie specjalistów od uniwersalizmu i polskiej niższości, że nie możemy być ani przestrogą, ani nauczycielem, bo jesteśmy zbyt zniewoleni cierpiętniczą historią, idiotycznie zakochani w martyrologii, prowincjonalni i zaściankowo-katoliccy, więc w sumie niepotrzebni i nieprzekładalni na język nowoczesnej cywilizacji. Jest więc odwrotnie – to my powinniśmy raczej zapomnieć o swoich fobiach i kompleksach oraz uczyć się na przyśpieszonych kursach nowego języka przyszłości" - wskazuje Polkowski.

Jak podkreśla, Polacy dysponują ogromnym bogactwem „zbiorowego doświadczenia, którego inne narody nie posiadają nawet w ułamku”.

"Literatura i nauki humanistyczne powinny się więc skupić na tym doświadczeniu, byśmy mogli jako naród stać się stróżem siostry swojej, Europy. Jednak czy chcemy skorzystać z tej szansy? Czy polska kultura próbuje się zmierzyć z oczywistym posłannictwem i narzucającą się misją? Czy bada wielopostaciową naturę totalitaryzmów, różne odmiany ludobójstwa, wszelakie rodzaje wojen (militarnych, gospodarczych i propagandowych), modele powstań, charakter wywózek, cywilny terror, konspiracje, państwa podziemne i tajne rządy narodowe, przesuwanie granic, emigrację, powoływanie marionetkowych państw, agenturalnych rządów, scenariusze niewolnictwa i wynarodowiania, nawroty zagłady elit, jawną, tajną i dwupłciową cenzurę oraz niezliczone wersje zdrady?" - pyta Polkowski i dodaje:

"Jest nad czym pochylić umysł, pióro i zdać rozumną relację z prześladowań, które przeżyło zdanie: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Zachowując szacunek dla wszystkich, odpowiedzmy sobie na pytania: kto ma Europie pomóc zrozumieć naturę i skutki zła, podpowiedzieć, jak nauczyć się lojalności, uodpornić na zdradę, jak cenić wolność? Szwajcarzy? Portugalczycy? Służący w Waffen SS Günter Grass? Francuzi z rogalikiem i małą czarną w herbie? Hordy Trzeciego Rzymu, które wymordowały 50 mln ludzi, w większości współziomków, i najwyraźniej pragną nadal nawracać niewiernych?"

Cały tekst Jana Polkowskiego w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w od 22 kwietnia br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na stronie wSieci.pl

LL

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook