Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polkowski we "wSieci": Polska stróżem Europy

03.05.2014

"Polska powinna budować swoją osobowość, a zarazem spełnić swoją międzynarodową misję poprzez kulturę" - pisze poeta na łamach tygodnika "wSieci".

"Rzecz jednak nie w jakiejkolwiek kulturze. Polsce i Europie jak powietrze potrzebna jest porządna analiza meandrów polskiego losu, uczciwa o nim opowieść i i wysnute z niej bezkompromisowe wnioski" - pisze Jan Polkowski na łamach tygodnika „wSieci”. Podkreśla, że analiza przeszłości powinna być skupiona właśnie na Polsce.

"Nie ma w Europie drugiej wspólnoty o losie tak złowrogo intensywnym, dotkliwie niepowtarzalnym, zawierającym w sobie wszystkie możliwe doświadczenia, plagi i przekleństwa, w które brzemienny był szczególnie diabelski wiek XX. Nadwiślańska opowieść jest ważna, bo miniony wiek swoją manią samobójczą i ideologicznymi chorobami nadal infekuje niemądre przed kolejną szkodą narody. Analizę perypetii Polaków trzeba więc podjąć nie tylko w imię wzmocnienia i przetrwania Polski. Leczenie za pomocą polskiej historii potrzebne jest samej Europie, która drzemiąc za fortyfikacjami dobrobytu, może się nie ustrzec przed nawrotem piekielnej zarazy, której wirusy nosi w sobie, a nawet wydaje się, że je ukradkiem pielęgnuje" - podkreśla pisarz, stawiając opór tym, którzy próbują zdyskredytować dzieje Polski.

"Już słyszę podejrzliwy szelest gazet i gderliwe politowanie specjalistów od uniwersalizmu i polskiej niższości, że nie możemy być ani przestrogą, ani nauczycielem, bo jesteśmy zbyt zniewoleni cierpiętniczą historią, idiotycznie zakochani w martyrologii, prowincjonalni i zaściankowo-katoliccy, więc w sumie niepotrzebni i nieprzekładalni na język nowoczesnej cywilizacji. Jest więc odwrotnie – to my powinniśmy raczej zapomnieć o swoich fobiach i kompleksach oraz uczyć się na przyśpieszonych kursach nowego języka przyszłości" - wskazuje Polkowski.

Jak podkreśla, Polacy dysponują ogromnym bogactwem „zbiorowego doświadczenia, którego inne narody nie posiadają nawet w ułamku”.

"Literatura i nauki humanistyczne powinny się więc skupić na tym doświadczeniu, byśmy mogli jako naród stać się stróżem siostry swojej, Europy. Jednak czy chcemy skorzystać z tej szansy? Czy polska kultura próbuje się zmierzyć z oczywistym posłannictwem i narzucającą się misją? Czy bada wielopostaciową naturę totalitaryzmów, różne odmiany ludobójstwa, wszelakie rodzaje wojen (militarnych, gospodarczych i propagandowych), modele powstań, charakter wywózek, cywilny terror, konspiracje, państwa podziemne i tajne rządy narodowe, przesuwanie granic, emigrację, powoływanie marionetkowych państw, agenturalnych rządów, scenariusze niewolnictwa i wynarodowiania, nawroty zagłady elit, jawną, tajną i dwupłciową cenzurę oraz niezliczone wersje zdrady?" - pyta Polkowski i dodaje:

"Jest nad czym pochylić umysł, pióro i zdać rozumną relację z prześladowań, które przeżyło zdanie: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Zachowując szacunek dla wszystkich, odpowiedzmy sobie na pytania: kto ma Europie pomóc zrozumieć naturę i skutki zła, podpowiedzieć, jak nauczyć się lojalności, uodpornić na zdradę, jak cenić wolność? Szwajcarzy? Portugalczycy? Służący w Waffen SS Günter Grass? Francuzi z rogalikiem i małą czarną w herbie? Hordy Trzeciego Rzymu, które wymordowały 50 mln ludzi, w większości współziomków, i najwyraźniej pragną nadal nawracać niewiernych?"

Cały tekst Jana Polkowskiego w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w od 22 kwietnia br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na stronie wSieci.pl

LL

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Słowa kluczowe:

Polska

,

Europa

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook