Jedynie prawda jest ciekawa


Polkowski we "wSieci": Polska stróżem Europy

03.05.2014

"Polska powinna budować swoją osobowość, a zarazem spełnić swoją międzynarodową misję poprzez kulturę" - pisze poeta na łamach tygodnika "wSieci".

"Rzecz jednak nie w jakiejkolwiek kulturze. Polsce i Europie jak powietrze potrzebna jest porządna analiza meandrów polskiego losu, uczciwa o nim opowieść i i wysnute z niej bezkompromisowe wnioski" - pisze Jan Polkowski na łamach tygodnika „wSieci”. Podkreśla, że analiza przeszłości powinna być skupiona właśnie na Polsce.

"Nie ma w Europie drugiej wspólnoty o losie tak złowrogo intensywnym, dotkliwie niepowtarzalnym, zawierającym w sobie wszystkie możliwe doświadczenia, plagi i przekleństwa, w które brzemienny był szczególnie diabelski wiek XX. Nadwiślańska opowieść jest ważna, bo miniony wiek swoją manią samobójczą i ideologicznymi chorobami nadal infekuje niemądre przed kolejną szkodą narody. Analizę perypetii Polaków trzeba więc podjąć nie tylko w imię wzmocnienia i przetrwania Polski. Leczenie za pomocą polskiej historii potrzebne jest samej Europie, która drzemiąc za fortyfikacjami dobrobytu, może się nie ustrzec przed nawrotem piekielnej zarazy, której wirusy nosi w sobie, a nawet wydaje się, że je ukradkiem pielęgnuje" - podkreśla pisarz, stawiając opór tym, którzy próbują zdyskredytować dzieje Polski.

"Już słyszę podejrzliwy szelest gazet i gderliwe politowanie specjalistów od uniwersalizmu i polskiej niższości, że nie możemy być ani przestrogą, ani nauczycielem, bo jesteśmy zbyt zniewoleni cierpiętniczą historią, idiotycznie zakochani w martyrologii, prowincjonalni i zaściankowo-katoliccy, więc w sumie niepotrzebni i nieprzekładalni na język nowoczesnej cywilizacji. Jest więc odwrotnie – to my powinniśmy raczej zapomnieć o swoich fobiach i kompleksach oraz uczyć się na przyśpieszonych kursach nowego języka przyszłości" - wskazuje Polkowski.

Jak podkreśla, Polacy dysponują ogromnym bogactwem „zbiorowego doświadczenia, którego inne narody nie posiadają nawet w ułamku”.

"Literatura i nauki humanistyczne powinny się więc skupić na tym doświadczeniu, byśmy mogli jako naród stać się stróżem siostry swojej, Europy. Jednak czy chcemy skorzystać z tej szansy? Czy polska kultura próbuje się zmierzyć z oczywistym posłannictwem i narzucającą się misją? Czy bada wielopostaciową naturę totalitaryzmów, różne odmiany ludobójstwa, wszelakie rodzaje wojen (militarnych, gospodarczych i propagandowych), modele powstań, charakter wywózek, cywilny terror, konspiracje, państwa podziemne i tajne rządy narodowe, przesuwanie granic, emigrację, powoływanie marionetkowych państw, agenturalnych rządów, scenariusze niewolnictwa i wynarodowiania, nawroty zagłady elit, jawną, tajną i dwupłciową cenzurę oraz niezliczone wersje zdrady?" - pyta Polkowski i dodaje:

"Jest nad czym pochylić umysł, pióro i zdać rozumną relację z prześladowań, które przeżyło zdanie: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Zachowując szacunek dla wszystkich, odpowiedzmy sobie na pytania: kto ma Europie pomóc zrozumieć naturę i skutki zła, podpowiedzieć, jak nauczyć się lojalności, uodpornić na zdradę, jak cenić wolność? Szwajcarzy? Portugalczycy? Służący w Waffen SS Günter Grass? Francuzi z rogalikiem i małą czarną w herbie? Hordy Trzeciego Rzymu, które wymordowały 50 mln ludzi, w większości współziomków, i najwyraźniej pragną nadal nawracać niewiernych?"

Cały tekst Jana Polkowskiego w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w od 22 kwietnia br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na stronie wSieci.pl

LL

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook