Jedynie prawda jest ciekawa


Polko: Zadbajmy o to, co jest, i doposażmy to, co jest

26.04.2017

„Zwiększenie armii o 100 proc. w ciągu roku to byłby ewenement na skalę światową” - powiedział w rozmowie z „Super Expressem” gen. Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.

Przyznał, że zakupy sprzętu są konieczne, ponieważ dotychczas były one robione „od Sasa do lasa”. Wyraził także zaniepokojenie słowami ministra Macierewicza o tym, że w krótkim czasie armia ma być zwiększona dwukrotnie.

„Nie chodzi o to, by zadeptać butami wojska przeciwnika, ale by mieć wojsko profesjonalnie wyszkolone i wyposażone. Jeżeli chce się nawet rozbudowywać armię, to musi być to plan wieloletni. Zwiększenie o 100 proc. w ciągu roku to byłby ewenement na skalę światową. Krótko mówiąc, zadbajmy o to, co jest, i doposażmy to, co jest. Plan obrony terytorialnej wystarczy, mnożenie w armii ludzi to będzie mnożenie problemów” - zwrócił uwagę Polko.

Podkreślił, że współcześnie wojna to nie tylko stracie na polu walki. Wyraził także swoje obawy o to, kosztem czego wydatki na wojsko miałyby wzrosnąć do 2,5 proc.

„Obawa jest taka, że te 2 czy 2,5 proc. kosztem ważnych projektów może przynieść mniej środków niż w sytuacji, gdy kondycja gospodarcza naszego kraju będzie dobra. Kluczowe są liczby rzeczywiste. Osobiście wolałbym, aby zamiast mówienia, ile pieniędzy z budżetu ma być przeznaczone na obronność, MON przedstawił konkretne programy. Na przykład zwiększamy wydatki na trzy lata, ale odbudowujemy na konkretny cel - na przykład obronę przeciwlotniczą. A tak mamy do czynienia z sytuacją, w której pod koniec roku rozpaczliwie próbuje się te środki wydać, bez pomysłu i bez przetargu” - dodał Polko.

Odniósł się też do kwestii przeniesienia leopardów do Warszawy. Zdaniem wojskowego, takie działania niszczą morale żołnierzy.

„Żołnierze są zżyci ze sprzętem, z uzbrojeniem. A przystosowanie do nowego czołgu, czy też przypomnienie sobie działań na starym, zająć może nawet dwa lata” - stwierdził gen. Roman Polko.

wkt/se.pl

[fot. facebook/RomanPolko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook