Jedynie prawda jest ciekawa

Polko: Zadbajmy o to, co jest, i doposażmy to, co jest

26.04.2017

„Zwiększenie armii o 100 proc. w ciągu roku to byłby ewenement na skalę światową” - powiedział w rozmowie z „Super Expressem” gen. Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.

Przyznał, że zakupy sprzętu są konieczne, ponieważ dotychczas były one robione „od Sasa do lasa”. Wyraził także zaniepokojenie słowami ministra Macierewicza o tym, że w krótkim czasie armia ma być zwiększona dwukrotnie.

„Nie chodzi o to, by zadeptać butami wojska przeciwnika, ale by mieć wojsko profesjonalnie wyszkolone i wyposażone. Jeżeli chce się nawet rozbudowywać armię, to musi być to plan wieloletni. Zwiększenie o 100 proc. w ciągu roku to byłby ewenement na skalę światową. Krótko mówiąc, zadbajmy o to, co jest, i doposażmy to, co jest. Plan obrony terytorialnej wystarczy, mnożenie w armii ludzi to będzie mnożenie problemów” - zwrócił uwagę Polko.

Podkreślił, że współcześnie wojna to nie tylko stracie na polu walki. Wyraził także swoje obawy o to, kosztem czego wydatki na wojsko miałyby wzrosnąć do 2,5 proc.

„Obawa jest taka, że te 2 czy 2,5 proc. kosztem ważnych projektów może przynieść mniej środków niż w sytuacji, gdy kondycja gospodarcza naszego kraju będzie dobra. Kluczowe są liczby rzeczywiste. Osobiście wolałbym, aby zamiast mówienia, ile pieniędzy z budżetu ma być przeznaczone na obronność, MON przedstawił konkretne programy. Na przykład zwiększamy wydatki na trzy lata, ale odbudowujemy na konkretny cel - na przykład obronę przeciwlotniczą. A tak mamy do czynienia z sytuacją, w której pod koniec roku rozpaczliwie próbuje się te środki wydać, bez pomysłu i bez przetargu” - dodał Polko.

Odniósł się też do kwestii przeniesienia leopardów do Warszawy. Zdaniem wojskowego, takie działania niszczą morale żołnierzy.

„Żołnierze są zżyci ze sprzętem, z uzbrojeniem. A przystosowanie do nowego czołgu, czy też przypomnienie sobie działań na starym, zająć może nawet dwa lata” - stwierdził gen. Roman Polko.

wkt/se.pl

[fot. facebook/RomanPolko]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook