Jedynie prawda jest ciekawa

Polko: Prokuratura podgrzewa emocje

20.11.2012

Komunikat prokuratury jest podgrzewaniem atmosfery. To nie służy bezpieczeństwu państwa. To raczej podbijanie bębenka zainteresowania mediów - mówi portalowi wPolityce.pl gen. Roman Polko, były szef GROM, były wiceszef BBN.

Generał Polko skomentował w ten sposób oświadczenie prokuratury oraz ABW, w którym informuje się opinię publiczną o prowadzonym śledztwie ws. mężczyzny, który przygotowywał zamach na konstytucyjne organy RP.

Zdaniem Polko komunikat "niczego nie wyjaśnia, on raczej podgrzewa atmosferę, budzi niepokój, pozostawia pole do spekulacji".

"Podobne sygnały do służb docierają często. Jednak sprawdzenie, czy ktoś rzeczywiście przygotowuje zamach, czy jest niebezpieczny, jaka jest de facto skala zagrożenia jest trzymane w ukryciu. Te wiadomości są analizowane i zbierane w ramach pracy operacyjnej. Informacje takie są ujawniane dopiero, gdy wszystkie okoliczności są już znane, gdy można wyciągnąć wnioski, gdy można wdrożyć odpowiednie procedury na wszystkich szczeblach państwa" - tłumaczy generał.

Rozmówca wPolityce.pl tłumaczy, że Polacy wciąż nie znają odpowiedzi na najważniejsze pytania ws. śledztwa, o którym mówi prokuratura. "Nie wiemy, czy mamy do czynienia z jedną osobą, czy grupą. Jedna osoba jest zatrzymana, ale nie wiadomo, czy ona była jedyną osobą zamieszaną w ten proceder. Druga sprawa, czym innym jest zamach na prezydenta, na jedną osobę, a czym innym na rząd czy Sejm. Kolejny znak zapytania - na ile realne było zagrożenie. Jest wiele pytań i mnóstwo pola do spekulacji" - mówi generał Polko.

Były szef GROM zaznacza, że nie jest wykluczone, że w tym przypadku mamy do czynienia z jakąś grą medialną. "Wszystkie media zajmują się potencjalnym zamachem. Warto zauważyć, że czasem takie działania są wynikiem interesów służb specjalnych. One uzasadniając swoją rację bytu często podkręcają takie informacje. One być może chcą ugrać coś dla siebie. Mam nadzieję, że tak nie jest. Liczę na to, że cała sprawa zostanie wyjaśniona" - wskazuje Polko. Zaznacza, że "obecne działania wydają się szkodliwe".

TK,wPolityce.pl
[Fot. Youtube.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook