Jedynie prawda jest ciekawa


Polko: Pawluk to doświadczony oficer z autorytetem wśród żołnierzy

06.04.2017

Trudno znaleźć na stanowisku dowódcy GROM-u człowieka, który miałby większe doświadczenie bojowe - tak o płk. Mariuszu Pawluku powiedział były dowódca GROM i b. wiceszef BBN gen. Roman Polko. Wskazał, że Pawluk jest doświadczonym oficerem z autorytetem wśród żołnierzy.

W czwartek w Radiu ZET Polko komentował decyzję szefa MON Antoniego Macierewicza o mianowaniu płk. Mariusza Pawluka dowódcą Jednostki Wojskowej GROM. Stwierdził, że "trudno znaleźć na stanowisku dowódcy GROM-u człowieka, który miałby większe doświadczenie bojowe". 

Wskazywał m.in. że był on dowódcą w Iraku i Afganistanie. 

"Dobrze, że tak doświadczony oficer, z takim autorytetem, nie tylko wśród własnych żołnierzy jednostki GROM, dowodzi tą jednostką" - powiedział. 

Komentując doniesienia medialne o odejściach żołnierzy z GROM, gen. Polko przyznał, że nie wie dokładnie, ile osób w ostatnim czasie zadecydowało o opuścić tę jednostkę. 

"Z pewnością nawet jedno odejście dobrego fachowca jest ciosem w armię, bo dobrze jednak tych ludzi trzymać, po to, żeby ten potencjał wykorzystać dla bezpieczeństwa naszego kraju" - powiedział. 

Ocenił, że jeśli doniesienia "Polityki" o odejściu 74 żołnierzy z GROM są prawdziwe, byłby to "potężny uszczerbek" dla tej jednostki. "Jeżeli tego typu sytuacja rzeczywiście ma miejsce - a tu jest duży znak zapytania - to trzeba się zastanowić jakie są motywacje tych ludzi, z jakich stanowisk odchodzą, i co zrobić, żeby skłonić ich do dalszego funkcjonowania chociażby w tej jednostce" - powiedział. 

Pytany, czy ma sygnały o tym, że żołnierze odchodzą z powodu niezadowolenia z tego, co dzieje się w armii, powiedział: "takie sygnały to ja mam z jednostki komandosów, a nie z GROM-u, że odchodzą przede wszystkim podoficerowie z ogromnym doświadczeniem z Iraku, z Afganistanu, a to, co powoduje ich pewne sfrustrowanie to to, że bardziej doceniani są żandarmi, którzy pozwalają ministrowi obrony narodowej bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, od ulicy Klonowej w stronę Belwederu, niż doceniane są ich misje z narażeniem zdrowia, z narażeniem życia". Polko, komentując działania ministra Macierewicza, ocenił, że jego pierwsze decyzje - np. zapowiedź reformy systemu dowodzenia - były dobre. 

Zaznaczył jednocześnie, że reforma systemu dowodzenia nadal nie została przeprowadzona. Dodał, że niepokoją go "niekompetentni urzędnicy dookoła ministra". Mówił też m.in. o decyzji MON o ograniczeniu polskiego zaangażowania w Eurokorpus. Resort informował, że decyzja w tej sprawie ma związek ze zwiększeniem obciążeń dla sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie. MON wskazywał, że chodzi m.in. o wzmacnianie flanki wschodniej NATO w kontekście obrony kolektywnej. 

"Przyjmując tę filozofię myślenia, wycofajmy również wszystkich naszych oficerów, którzy są w strukturach NATO i niech idą na flankę wschodnią. Tam rzeczywiście uzbroimy ich w maczugi, kałachy i jeżeli nas przeciwnik napadnie, to go tam zadepczemy butami" - powiedział Polko. Polko był także pytany o ostatnie odejścia generałów z armii. 

"To nie są normalne odejścia, jeżeli odchodzą generałowie, którzy są w szczycie rozwoju własnej kariery, którzy mają świetne kontakty międzynarodowe, którzy mogliby w strukturach Sojuszu zajmować coraz wyższe stanowiska czy przejmować wręcz te stanowiska i wyznaczać strategię działania Sojuszu" - powiedział.

wkt/PAP

[fot. youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook