Jedynie prawda jest ciekawa


Polityka zwyciężyła nad dobrem rodziny

05.12.2012

"Posługiwanie się argumentem przemocy, żeby wprowadzać genderową definicją płci - to jest bardzo poważne nadużycie" - uważa Ewa Kowalewska, prezes Forum Kobiet Polskich.

Stefczyk.info: Co oznacza wczorajsza decyzja rządu ws. konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet? Czy teraz Polska musi już ją bezwzględnie ratyfikować ?

Ewa Kowalewska: Decyzja rządu oznacza propozycję dla parlamentu by ratyfikował europejską konwencję przeciwko przemocy w rodzinie. Aby konwencja została zaakceptowana w pełni, musi być przyjęta przez parlament. I mamy nadzieję, że parlament wysłucha naszych argumentów w przeciwieństwie do pana premiera, który nie chciał się nawet spotkać z przedstawicielami środowisk kobiet katolickich – w tym Forum Kobiet Polskich. Spotykał się tylko z organizacjami feministycznymi.
Tłumaczenia środowisk prorodzinnych, że ta konwencja zawiera zapisy nie do zaakceptowania, które są groźne dla bezpieczeństwa rodzin w Polsce – nie zostały wzięte pod uwagę.

Dlaczego jest niebezpieczna?

Zgodnie z konwencją należy społecznie akceptować zachowania, które od tysięcy lat są uznawane za nieprawidłowe. Jeżeli ktoś chce natomiast chronić przed tym swoje dzieci, to będzie to traktowane jako pewien rodzaj przemocy i dyskryminacji. To jest na prawdę groźne zwłaszcza, że żyjemy w kraju katolickim, w którym pewne normy zachowań są przez większość społeczeństwa przestrzegane.

Jakie konkretne niebezpieczeństwa grożą rodzinom, gdyby ta konwencja została jednak przyjęta?

Konwencja zawiera definicję genderową płci, która oznacza, ni mniej ni więcej, tylko tyle, że nie różnimy się jako mężczyzna i kobieta biologicznie, ale że płeć zależy od naszych zachowań. Czyli możemy sobie płeć dowolnie wybrać.
Skoro tak, to pojawia się postulat, że operacje zmiany płci powinny być finansowane przez państwo, a zachowania homoseksualne muszą być w pełni akceptowane – także w wychowaniu dzieci. A jeśli rodzice powiedzą, że to nie jest dobre, jeśli postanowią, że nie chcą posyłać dzieci na lekcje, gdzie jest mowa o równorzędności zachowań homo i heteroseksualnych, to tacy rodzice mogą zostać oskarżeni o stosowanie przemocy. Takie są konsekwencje tego zapisu.
Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej gwarantowano nam, że w sprawach moralności, wiary, kultury - nikt nie będzie się wtrącać. To miała być nasza suwerenna sprawa. A w tym momencie zaproponowano nam konwencję, którą większość społeczeństwa, gdy tylko zaczyna rozumieć o co w niej chodzi – jest przerażona.

Mówi Pani, że Forum Kobiet Polskich, zabiegało o spotkanie z premierem. Dlaczego premier was nie przyjął?

Nie dostałyśmy nawet odpowiedzi. Potraktowano nas jakbyśmy nie istniały. Po prostu ktoś przyjął takie założenie, nie wiem dlaczego. Myślę, że pan premier nie do końca rozumie zagrożenia wynikające z tej konwencji.


Tytuł tego dokumentu dla wielu osób może być mylący. Zapobieganie przemocy - to brzmi dobrze...

Zapobieganie przemocy, to poważna sprawa. I zapobiegać jej trzeba. Mamy w Polsce nowe ustawodawstwo wprowadzone w ubiegłym roku, które też było kontrowersyjne i spotykało się różnymi reakcjami , kosztowało nas dużo, żeby je wprowadzić. Ale rząd zapewniał cały czas, że jest ono wystarczające. Warto też pamiętać, że wprowadzenie zapisów konwencji to jest olbrzymi koszt.

Z czym to się wiąże?

Trzeba budować nowe struktury, zapłacić pracownikom, tak jakby to co zostało zrobione w zeszłym roku było niepotrzebne.
Jesteśmy za tym, żeby absolutnie zapobiegać przemocy. Zwłaszcza wobec osób słabszych. Natomiast posługiwanie się argumentem przemocy, żeby wprowadzać tak kontrowersyjne przepisy, które biją w całe społeczeństwo, a już na pewno nie są potrzebne ofiarom przemocy - to jest jakieś bardzo poważne nadużycie. Jeżeli rząd nie chce słuchać naszych argumentów, to to jest zadziwiające.

A jak pani przyjęła decyzję ministra Gowina, który jak się wydawało podzielał część waszych zastrzeżeń, ale ostatecznie opowiedział się za przyjęciem dokumentu?

Jarosław Gowin, jako minister sprawiedliwości słusznie zwracał uwagę, że są tam zapisy, które nie powinny się pojawiać przy takiej tematyce. Ale zwyciężyła kalkulacja polityczna. Widocznie uznano, że wsparcie środowiska feministycznego jest rządowi potrzebne.
Nawet mogę zadać pytanie, czy premier Tusk czuje się na tyle niepewnie, że potrzebuje wsparcia od tego typu ruchów? Tak to niestety wygląda. Po prostu jest to spolityzowanie tematu. I jest to bardzo szkodliwe dla faktycznego zapobiegania przemocy. Dlatego bardzo liczymy na to, że nasi parlamentarzyści jeszcze raz przemyślą ten temat, zapoznają się z naszą argumentacją i uwagami. I nie będę wychodzić przed szereg, żeby Polska jako jeden z pierwszych krajów przyjęła ten kontrowersyjny dokument.
not. ansa

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook