Jedynie prawda jest ciekawa


Polityka historyczno-lokalowa Gdańska

29.10.2012

Czasem można odnieść wrażenie, że władza powoduje całkowite oderwanie od rzeczywistości, w której żyje przeciętny Kowalski.

Władze Gdańska korzystając z podatków mieszkańców tego miasta postanowiły mimo oporu większości opozycjonistów czasów PRL przywrócić „edukacyjny” wizerunek historycznej bramy powszechnie znanej Stoczni Gdańskiej. W tym samym czasie pod gmachem Urzędu Miasta w Gdańsku trwał dramatyczny protest Wojciecha „Harrego” Dąbrowskiego. Emerytowany profesor historii dwa lata temu dowiedział się, że jego była żona Ewa miała wylew krwi do mózgu i postanowił wrócić w geście pomocy  z USA do Gdańska.

Pani Ewa żyje z emerytury wynoszącej 812 zł. Jej mieszkanie było zadłużone na 43 tys. zł. W sierpniu 2011 r. profesorowi, który też jest na emeryturze, udało się wpłacić 19 tys. zł. Jednak wprowadzona we wrześniu 2011 r. przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza reforma czynszowa doprowadziła do tak dramatycznego podwyższenia czynszów, że 31 lipca br. dług wynosił już 46,5 tys. zł. Świadczenie schorowanej emerytki było niższe niż czynsz za mieszkanie komunalne. Można odnieść wrażenie, że władze Gdańska reformując politykę lokalową wprowadziły pewne elementy postulatów rządu Donalda Tuska o tzw. „urynkowieniu czynszów”.

Protest profesora Dąbrowskiego był głęboko w nim zakorzeniony od czasów PRL, gdy był działaczem opozycyjnym. Do tego protest w USA jest mocno umocowany w amerykańskich prawach obywatelskich i instytucje publiczne Stanów Zjednoczonych podchodzą do protestów społecznych w sposób poważny. W efekcie protestu głodowego prowadzonego od 2 sierpnia profesor ... zmarł.

Czy historyczne porównanie z polityką Freie Stadt Danzig w latach 1939-45 - gdy schorowane osoby były ciężarem - jest uprawnione? Ciśnie się znającym historię bowiem mimowolnie. Czy protest śp. Wojciecha „Harrego” Dabrowskiego w obronie byłej żony był widoczny z okien gmachu Urzędu Miasta w Gdańsku w czasie podejmowania decyzji o zawiadomieniu przez gdańskich włodarzy o podejrzeniu przestępstwa polegającego na zdjęciu z historycznej bramy drogocennej instalacji „im. Lenina” ufundowanej z podatków mieszkańców? 

Gdyby urzędnicy zainwestowali w politykę historyczną ... mogliby śmiało skorzystać z opinii dra hab. historii sztuki Wojciecha „Harrego” Dabrowskiego w ocenie wartości edukacyjnej przywrócenia znienawidzonej nazwy Stoczni Gdańskiej. Myślę, że śp. profesor zgodziłby się na przekazanie honorarium na rzecz zadłużenia czynszowego byłej żony. 

Władze Gdańska stać na projekty „edukacyjne”, ale nie stać na zainteresowanie się losem schorowanej mieszkanki czy protestem obywatela pod siedzibą władz miejskich, który doprowadził do tak tragicznego finału. Po prostu HAŃBA!

Paweł Czyż, Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku - Białej

fot. internet

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook