Jedynie prawda jest ciekawa


Polityka historyczno-lokalowa Gdańska

29.10.2012

Czasem można odnieść wrażenie, że władza powoduje całkowite oderwanie od rzeczywistości, w której żyje przeciętny Kowalski.

Władze Gdańska korzystając z podatków mieszkańców tego miasta postanowiły mimo oporu większości opozycjonistów czasów PRL przywrócić „edukacyjny” wizerunek historycznej bramy powszechnie znanej Stoczni Gdańskiej. W tym samym czasie pod gmachem Urzędu Miasta w Gdańsku trwał dramatyczny protest Wojciecha „Harrego” Dąbrowskiego. Emerytowany profesor historii dwa lata temu dowiedział się, że jego była żona Ewa miała wylew krwi do mózgu i postanowił wrócić w geście pomocy  z USA do Gdańska.

Pani Ewa żyje z emerytury wynoszącej 812 zł. Jej mieszkanie było zadłużone na 43 tys. zł. W sierpniu 2011 r. profesorowi, który też jest na emeryturze, udało się wpłacić 19 tys. zł. Jednak wprowadzona we wrześniu 2011 r. przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza reforma czynszowa doprowadziła do tak dramatycznego podwyższenia czynszów, że 31 lipca br. dług wynosił już 46,5 tys. zł. Świadczenie schorowanej emerytki było niższe niż czynsz za mieszkanie komunalne. Można odnieść wrażenie, że władze Gdańska reformując politykę lokalową wprowadziły pewne elementy postulatów rządu Donalda Tuska o tzw. „urynkowieniu czynszów”.

Protest profesora Dąbrowskiego był głęboko w nim zakorzeniony od czasów PRL, gdy był działaczem opozycyjnym. Do tego protest w USA jest mocno umocowany w amerykańskich prawach obywatelskich i instytucje publiczne Stanów Zjednoczonych podchodzą do protestów społecznych w sposób poważny. W efekcie protestu głodowego prowadzonego od 2 sierpnia profesor ... zmarł.

Czy historyczne porównanie z polityką Freie Stadt Danzig w latach 1939-45 - gdy schorowane osoby były ciężarem - jest uprawnione? Ciśnie się znającym historię bowiem mimowolnie. Czy protest śp. Wojciecha „Harrego” Dabrowskiego w obronie byłej żony był widoczny z okien gmachu Urzędu Miasta w Gdańsku w czasie podejmowania decyzji o zawiadomieniu przez gdańskich włodarzy o podejrzeniu przestępstwa polegającego na zdjęciu z historycznej bramy drogocennej instalacji „im. Lenina” ufundowanej z podatków mieszkańców? 

Gdyby urzędnicy zainwestowali w politykę historyczną ... mogliby śmiało skorzystać z opinii dra hab. historii sztuki Wojciecha „Harrego” Dabrowskiego w ocenie wartości edukacyjnej przywrócenia znienawidzonej nazwy Stoczni Gdańskiej. Myślę, że śp. profesor zgodziłby się na przekazanie honorarium na rzecz zadłużenia czynszowego byłej żony. 

Władze Gdańska stać na projekty „edukacyjne”, ale nie stać na zainteresowanie się losem schorowanej mieszkanki czy protestem obywatela pod siedzibą władz miejskich, który doprowadził do tak tragicznego finału. Po prostu HAŃBA!

Paweł Czyż, Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku - Białej

fot. internet

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook