Jedynie prawda jest ciekawa


Polityczna jedność ws. pomnika smoleńskiego?

12.10.2014

"Prezydent RP zginał tragicznie, trzeba to upamiętnić, trzeba to zrobić" - powiedział Józef Oleksy.

W ostatnich dniach znów powraca temat wybudowania w Warszawie pomnika, który uczciłby ofiary katastrofy smoleńskiej. Dotychczas taka inicjatywa była blokowana przez polityków Platformy Obywatelskiej. O dziwo, z taką propozycją teraz wyszedł prezydent Komorowski, wywodzący się przecież politycznie z obozu rządzącego. Czyżby to początek kampanii przed wyborami nie tylko samorządowymi, ale także prezydenckimi?

"Najpewniej w tym tygodniu dojdzie do spotkania prezydenta z rodzinami ofiar katastrofy, które napisały list w sprawie budowy pomnika. Absurdalne są twierdzenia, że tu chodzi o kampanię wyborczą" - bronił w Radiu Zet prezydenta jego doradca Tomasz Nałęcz. Sceptycznie w tej sprawie wypowiadał się Adam Hofman: "Komitet pod przewodnictwem Zuzanny Kurtyki, stara się o pomnik od przeszło 3 lat, złożył wniosek o lokalizację pomnika na Krakowskim Przedmieściu. To miejsce wydaje się naturalne. Decyzja o lokalizacji pokaże prawdziwe intencje." 

Natomiast zaskakiwać może zapatrywanie Julii Pitery na ten pomnik. Warto przytoczyć dialog między europosłanką PO i politykiem PiS - Adamem Hofmanem:

Julia Pitera: - Oby nie stało się tak, jak z wieloma nieudanymi pomnikami Jana Pawła II, czy z ostatnio odsłoniętym w Siedlcach pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. Na książce, którą trzyma w ręku prezydent znajduje się logo PiS. Na dodatek na trzech książkach obok postaci są napisy: Bóg, Honor, Ojczyzna. Nie wiem, co to jest.
Adam Hofman: - Pani nie wie, co to jest Bóg, honor, ojczyzna?

"Krakowskie Przedmieście to dobre miejsce dla takiego pomnika" - stwierdził natomiast Krzysztof Gawkowski. Przychylnie, jednak z przytykiem, o pomyśle pomnika wypowiadał się też Andrzej Rozenek: "Jako kandydat na prezydenta Warszawy nie zgadzam się, by kampania toczyła się wokół pomnika. Są ważniejsze tematy, a to sprawa trzeciorzędna. Pomnik powinien być, ale tej sprawie należy przeprowadzić konsultacje społeczne."

Zwolennikiem uczczenia pamięci ofiar jest też Jarosław Gowin: "Pomnik powstań powinien. To nie jest tylko sprawa mieszkańców Warszawy. W katastrofie zginęli przedstawiciele narodu" oraz Barbara Nowacka: "Przy odrobienie dobrej woli da się znaleźć punkt w centralnym punkcie miasta. Ale to nie najważniejsze. Pomnik może skończyć wojnę polsko-polską."

Także na antenie TVP Info politycy zgodnie stwierdzili, że pomnik musi stanąć. "Prezydent RP zginał tragicznie, trzeba to upamiętnić, trzeba to zrobić" - powiedział Józef Oleksy. "Zgadzam się, i się cieszę z tego. Ten pomnik musi łączyć, nie może dzielić rodzin. Znajdźmy dobre miejsce, przestrzegam przed wskazywaniem, że to może być tylko na Krakowskim Przedmieściu. Niech to będzie wszystkich ofiar" - dodał Marcin Kierwiński. "Mam wrażenie, że poseł Kierwiński dopiero się obudził, nie pamięta o sondażu zleconym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Zobaczymy, czy zmieni się postawa władzy" - odpowiedział mu Mariusz Błaszczak. Realnie intencje PO ocenił Paweł Poncyliusz: "Nie mam wątpliwości, że teraz PO mówi innym językiem o pomniku. Zmiana języka nie wynika z tego, że PO nie chce stracić po prawej stronie, albo może i zyskać."

mc
[fot. blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook