Jedynie prawda jest ciekawa


Polityczna jedność ws. pomnika smoleńskiego?

12.10.2014

"Prezydent RP zginał tragicznie, trzeba to upamiętnić, trzeba to zrobić" - powiedział Józef Oleksy.

W ostatnich dniach znów powraca temat wybudowania w Warszawie pomnika, który uczciłby ofiary katastrofy smoleńskiej. Dotychczas taka inicjatywa była blokowana przez polityków Platformy Obywatelskiej. O dziwo, z taką propozycją teraz wyszedł prezydent Komorowski, wywodzący się przecież politycznie z obozu rządzącego. Czyżby to początek kampanii przed wyborami nie tylko samorządowymi, ale także prezydenckimi?

"Najpewniej w tym tygodniu dojdzie do spotkania prezydenta z rodzinami ofiar katastrofy, które napisały list w sprawie budowy pomnika. Absurdalne są twierdzenia, że tu chodzi o kampanię wyborczą" - bronił w Radiu Zet prezydenta jego doradca Tomasz Nałęcz. Sceptycznie w tej sprawie wypowiadał się Adam Hofman: "Komitet pod przewodnictwem Zuzanny Kurtyki, stara się o pomnik od przeszło 3 lat, złożył wniosek o lokalizację pomnika na Krakowskim Przedmieściu. To miejsce wydaje się naturalne. Decyzja o lokalizacji pokaże prawdziwe intencje." 

Natomiast zaskakiwać może zapatrywanie Julii Pitery na ten pomnik. Warto przytoczyć dialog między europosłanką PO i politykiem PiS - Adamem Hofmanem:

Julia Pitera: - Oby nie stało się tak, jak z wieloma nieudanymi pomnikami Jana Pawła II, czy z ostatnio odsłoniętym w Siedlcach pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. Na książce, którą trzyma w ręku prezydent znajduje się logo PiS. Na dodatek na trzech książkach obok postaci są napisy: Bóg, Honor, Ojczyzna. Nie wiem, co to jest.
Adam Hofman: - Pani nie wie, co to jest Bóg, honor, ojczyzna?

"Krakowskie Przedmieście to dobre miejsce dla takiego pomnika" - stwierdził natomiast Krzysztof Gawkowski. Przychylnie, jednak z przytykiem, o pomyśle pomnika wypowiadał się też Andrzej Rozenek: "Jako kandydat na prezydenta Warszawy nie zgadzam się, by kampania toczyła się wokół pomnika. Są ważniejsze tematy, a to sprawa trzeciorzędna. Pomnik powinien być, ale tej sprawie należy przeprowadzić konsultacje społeczne."

Zwolennikiem uczczenia pamięci ofiar jest też Jarosław Gowin: "Pomnik powstań powinien. To nie jest tylko sprawa mieszkańców Warszawy. W katastrofie zginęli przedstawiciele narodu" oraz Barbara Nowacka: "Przy odrobienie dobrej woli da się znaleźć punkt w centralnym punkcie miasta. Ale to nie najważniejsze. Pomnik może skończyć wojnę polsko-polską."

Także na antenie TVP Info politycy zgodnie stwierdzili, że pomnik musi stanąć. "Prezydent RP zginał tragicznie, trzeba to upamiętnić, trzeba to zrobić" - powiedział Józef Oleksy. "Zgadzam się, i się cieszę z tego. Ten pomnik musi łączyć, nie może dzielić rodzin. Znajdźmy dobre miejsce, przestrzegam przed wskazywaniem, że to może być tylko na Krakowskim Przedmieściu. Niech to będzie wszystkich ofiar" - dodał Marcin Kierwiński. "Mam wrażenie, że poseł Kierwiński dopiero się obudził, nie pamięta o sondażu zleconym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Zobaczymy, czy zmieni się postawa władzy" - odpowiedział mu Mariusz Błaszczak. Realnie intencje PO ocenił Paweł Poncyliusz: "Nie mam wątpliwości, że teraz PO mówi innym językiem o pomniku. Zmiana języka nie wynika z tego, że PO nie chce stracić po prawej stronie, albo może i zyskać."

mc
[fot. blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook