Jedynie prawda jest ciekawa


Polityczna decyzja w sprawie prokuratorów

24.10.2011

Sprawa mandatów poselskich dla prokuratorów w stanie spoczynku wciąż budzi wątpliwości. Dziś głos w tej sprawie zajęło Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „AD VOCEM”. Jego stanowisko odbiega od dotychczasowych oświadczeń w tej sprawie. NSP uznało, że nie ma żadnych przeciwwskazań do sprawowania mandatu poselskiego oraz stanowiska prokuratora w stanie spoczynku.

W rozmowie z portalem Stefczyk.info o braku argumentów stojących za zakazem łączenia tych funkcji mówi dr. Justyn Piskorski, ekspert Instytutu Sobieskiego. Wyłączenie prokuratorów w stanie spoczynku z pełnienia pewnych funkcji w życiu publicznym i państwowym byłoby szalenie trudno umotywować w sposób merytoryczny. W całej sprawie podnoszone są głównie argumenty formalne. Nikt nie zajmuje się próbą wyjaśnienia obywatelom, co niewłaściwego jest w piastowaniu obu tych funkcji jednocześnie – mówi nasz rozmówca.

Zaznacza, że wobec braku merytorycznych przesłanek, by taką grupę obywateli wyłączać z części uczestnictwa w życiu publicznym oraz korzystania z biernego prawa wyborczego, przywołuje się treść przepisów. Te jednak budzą wątpliwości. Uchwały zabraniające łączenia sprawowania mandatu poselskiego oraz pełnienia funkcji prokuratora w stanie spoczynku sprowadzają się do rygorystycznego formalizmu w interpretacji prawa. Nie podejmuje się jednak próby wyjaśnienia, jakie są cele ustanowionych zakazów. Nie wyjaśnia się przyczyn ustanowienia wyjątku od tych zakazów („chyba że przechodzi w stan spoczynku”). Pozbawieni tej wiedzy obywatele nie są w stanie wyrazić świadomej opinii w kwestii standardów funkcjonowania państwa – uważa dr Piskorski.

Nasz rozmówca zaznacza, że wątpliwości w tej sprawie nie rozwiewa Krajowa Rada Prokuratury. KRP podejmowała w tej sprawie sprzeczne decyzje. Próba obrony opinii, że dozwala się na kandydowanie do Sejmu, ale na pełnienie mandatu już nie, jest niełatwym zadaniem. Ta opinia brzmi kuriozalnie – wyjaśnia nam ekspert Instytutu Sobieskiego.

W opinii dr. Justyna Piskorskiego działania Rady są politycznymi. To działania polityczne, generowane potrzebami wynikającymi z zaistniałej sytuacji. Dyskusja ogniskuje się wokół zdarzenia o niewielkim znaczeniu społecznym, dotyczącego zaledwie dwóch osób. W dalszej perspektywie stan niejasności i niezdolność jego rozstrzygnięcia narusza jednak zaufanie obywateli wobec organów państwa – mówi nasz rozmówca. Zaznacza, że kluczem do rozwiązania sprawy powinna być zasada zaufania oraz rozstrzygania wątpliwości na korzyść obywateli, w tym także prokuratorów w stanie spoczynku. Nie mam podstaw, by uznawać, że łączenie stanowiska prokuratora w stanie spoczynku oraz sprawowania mandatu poselskiego budzi jakiekolwiek kontrowersje – kwituje Piskorski.

saż

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook