Jedynie prawda jest ciekawa


Polityczna decyzja w sprawie prokuratorów

24.10.2011

Sprawa mandatów poselskich dla prokuratorów w stanie spoczynku wciąż budzi wątpliwości. Dziś głos w tej sprawie zajęło Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „AD VOCEM”. Jego stanowisko odbiega od dotychczasowych oświadczeń w tej sprawie. NSP uznało, że nie ma żadnych przeciwwskazań do sprawowania mandatu poselskiego oraz stanowiska prokuratora w stanie spoczynku.

W rozmowie z portalem Stefczyk.info o braku argumentów stojących za zakazem łączenia tych funkcji mówi dr. Justyn Piskorski, ekspert Instytutu Sobieskiego. Wyłączenie prokuratorów w stanie spoczynku z pełnienia pewnych funkcji w życiu publicznym i państwowym byłoby szalenie trudno umotywować w sposób merytoryczny. W całej sprawie podnoszone są głównie argumenty formalne. Nikt nie zajmuje się próbą wyjaśnienia obywatelom, co niewłaściwego jest w piastowaniu obu tych funkcji jednocześnie – mówi nasz rozmówca.

Zaznacza, że wobec braku merytorycznych przesłanek, by taką grupę obywateli wyłączać z części uczestnictwa w życiu publicznym oraz korzystania z biernego prawa wyborczego, przywołuje się treść przepisów. Te jednak budzą wątpliwości. Uchwały zabraniające łączenia sprawowania mandatu poselskiego oraz pełnienia funkcji prokuratora w stanie spoczynku sprowadzają się do rygorystycznego formalizmu w interpretacji prawa. Nie podejmuje się jednak próby wyjaśnienia, jakie są cele ustanowionych zakazów. Nie wyjaśnia się przyczyn ustanowienia wyjątku od tych zakazów („chyba że przechodzi w stan spoczynku”). Pozbawieni tej wiedzy obywatele nie są w stanie wyrazić świadomej opinii w kwestii standardów funkcjonowania państwa – uważa dr Piskorski.

Nasz rozmówca zaznacza, że wątpliwości w tej sprawie nie rozwiewa Krajowa Rada Prokuratury. KRP podejmowała w tej sprawie sprzeczne decyzje. Próba obrony opinii, że dozwala się na kandydowanie do Sejmu, ale na pełnienie mandatu już nie, jest niełatwym zadaniem. Ta opinia brzmi kuriozalnie – wyjaśnia nam ekspert Instytutu Sobieskiego.

W opinii dr. Justyna Piskorskiego działania Rady są politycznymi. To działania polityczne, generowane potrzebami wynikającymi z zaistniałej sytuacji. Dyskusja ogniskuje się wokół zdarzenia o niewielkim znaczeniu społecznym, dotyczącego zaledwie dwóch osób. W dalszej perspektywie stan niejasności i niezdolność jego rozstrzygnięcia narusza jednak zaufanie obywateli wobec organów państwa – mówi nasz rozmówca. Zaznacza, że kluczem do rozwiązania sprawy powinna być zasada zaufania oraz rozstrzygania wątpliwości na korzyść obywateli, w tym także prokuratorów w stanie spoczynku. Nie mam podstaw, by uznawać, że łączenie stanowiska prokuratora w stanie spoczynku oraz sprawowania mandatu poselskiego budzi jakiekolwiek kontrowersje – kwituje Piskorski.

saż

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook