Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polityczna decyzja w sprawie prokuratorów

24.10.2011

Sprawa mandatów poselskich dla prokuratorów w stanie spoczynku wciąż budzi wątpliwości. Dziś głos w tej sprawie zajęło Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „AD VOCEM”. Jego stanowisko odbiega od dotychczasowych oświadczeń w tej sprawie. NSP uznało, że nie ma żadnych przeciwwskazań do sprawowania mandatu poselskiego oraz stanowiska prokuratora w stanie spoczynku.

W rozmowie z portalem Stefczyk.info o braku argumentów stojących za zakazem łączenia tych funkcji mówi dr. Justyn Piskorski, ekspert Instytutu Sobieskiego. Wyłączenie prokuratorów w stanie spoczynku z pełnienia pewnych funkcji w życiu publicznym i państwowym byłoby szalenie trudno umotywować w sposób merytoryczny. W całej sprawie podnoszone są głównie argumenty formalne. Nikt nie zajmuje się próbą wyjaśnienia obywatelom, co niewłaściwego jest w piastowaniu obu tych funkcji jednocześnie – mówi nasz rozmówca.

Zaznacza, że wobec braku merytorycznych przesłanek, by taką grupę obywateli wyłączać z części uczestnictwa w życiu publicznym oraz korzystania z biernego prawa wyborczego, przywołuje się treść przepisów. Te jednak budzą wątpliwości. Uchwały zabraniające łączenia sprawowania mandatu poselskiego oraz pełnienia funkcji prokuratora w stanie spoczynku sprowadzają się do rygorystycznego formalizmu w interpretacji prawa. Nie podejmuje się jednak próby wyjaśnienia, jakie są cele ustanowionych zakazów. Nie wyjaśnia się przyczyn ustanowienia wyjątku od tych zakazów („chyba że przechodzi w stan spoczynku”). Pozbawieni tej wiedzy obywatele nie są w stanie wyrazić świadomej opinii w kwestii standardów funkcjonowania państwa – uważa dr Piskorski.

Nasz rozmówca zaznacza, że wątpliwości w tej sprawie nie rozwiewa Krajowa Rada Prokuratury. KRP podejmowała w tej sprawie sprzeczne decyzje. Próba obrony opinii, że dozwala się na kandydowanie do Sejmu, ale na pełnienie mandatu już nie, jest niełatwym zadaniem. Ta opinia brzmi kuriozalnie – wyjaśnia nam ekspert Instytutu Sobieskiego.

W opinii dr. Justyna Piskorskiego działania Rady są politycznymi. To działania polityczne, generowane potrzebami wynikającymi z zaistniałej sytuacji. Dyskusja ogniskuje się wokół zdarzenia o niewielkim znaczeniu społecznym, dotyczącego zaledwie dwóch osób. W dalszej perspektywie stan niejasności i niezdolność jego rozstrzygnięcia narusza jednak zaufanie obywateli wobec organów państwa – mówi nasz rozmówca. Zaznacza, że kluczem do rozwiązania sprawy powinna być zasada zaufania oraz rozstrzygania wątpliwości na korzyść obywateli, w tym także prokuratorów w stanie spoczynku. Nie mam podstaw, by uznawać, że łączenie stanowiska prokuratora w stanie spoczynku oraz sprawowania mandatu poselskiego budzi jakiekolwiek kontrowersje – kwituje Piskorski.

saż

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook