Jedynie prawda jest ciekawa


Polityczna decyzja w sprawie prokuratorów

24.10.2011

Sprawa mandatów poselskich dla prokuratorów w stanie spoczynku wciąż budzi wątpliwości. Dziś głos w tej sprawie zajęło Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „AD VOCEM”. Jego stanowisko odbiega od dotychczasowych oświadczeń w tej sprawie. NSP uznało, że nie ma żadnych przeciwwskazań do sprawowania mandatu poselskiego oraz stanowiska prokuratora w stanie spoczynku.

W rozmowie z portalem Stefczyk.info o braku argumentów stojących za zakazem łączenia tych funkcji mówi dr. Justyn Piskorski, ekspert Instytutu Sobieskiego. Wyłączenie prokuratorów w stanie spoczynku z pełnienia pewnych funkcji w życiu publicznym i państwowym byłoby szalenie trudno umotywować w sposób merytoryczny. W całej sprawie podnoszone są głównie argumenty formalne. Nikt nie zajmuje się próbą wyjaśnienia obywatelom, co niewłaściwego jest w piastowaniu obu tych funkcji jednocześnie – mówi nasz rozmówca.

Zaznacza, że wobec braku merytorycznych przesłanek, by taką grupę obywateli wyłączać z części uczestnictwa w życiu publicznym oraz korzystania z biernego prawa wyborczego, przywołuje się treść przepisów. Te jednak budzą wątpliwości. Uchwały zabraniające łączenia sprawowania mandatu poselskiego oraz pełnienia funkcji prokuratora w stanie spoczynku sprowadzają się do rygorystycznego formalizmu w interpretacji prawa. Nie podejmuje się jednak próby wyjaśnienia, jakie są cele ustanowionych zakazów. Nie wyjaśnia się przyczyn ustanowienia wyjątku od tych zakazów („chyba że przechodzi w stan spoczynku”). Pozbawieni tej wiedzy obywatele nie są w stanie wyrazić świadomej opinii w kwestii standardów funkcjonowania państwa – uważa dr Piskorski.

Nasz rozmówca zaznacza, że wątpliwości w tej sprawie nie rozwiewa Krajowa Rada Prokuratury. KRP podejmowała w tej sprawie sprzeczne decyzje. Próba obrony opinii, że dozwala się na kandydowanie do Sejmu, ale na pełnienie mandatu już nie, jest niełatwym zadaniem. Ta opinia brzmi kuriozalnie – wyjaśnia nam ekspert Instytutu Sobieskiego.

W opinii dr. Justyna Piskorskiego działania Rady są politycznymi. To działania polityczne, generowane potrzebami wynikającymi z zaistniałej sytuacji. Dyskusja ogniskuje się wokół zdarzenia o niewielkim znaczeniu społecznym, dotyczącego zaledwie dwóch osób. W dalszej perspektywie stan niejasności i niezdolność jego rozstrzygnięcia narusza jednak zaufanie obywateli wobec organów państwa – mówi nasz rozmówca. Zaznacza, że kluczem do rozwiązania sprawy powinna być zasada zaufania oraz rozstrzygania wątpliwości na korzyść obywateli, w tym także prokuratorów w stanie spoczynku. Nie mam podstaw, by uznawać, że łączenie stanowiska prokuratora w stanie spoczynku oraz sprawowania mandatu poselskiego budzi jakiekolwiek kontrowersje – kwituje Piskorski.

saż

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook