Jedynie prawda jest ciekawa


Politolog o Trumpie: W jego polityce zwycięży realizm

08.01.2017

Myślę, że w polityce Donalda Trumpa zwycięży realizm - powiedział PAP politolog dr Łukasz Stach z Instytutu Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jak podkreśla, prezydentura Trumpa oznacza wiele niewiadomych dla Europy, która potrzebuje USA przede wszystkim militarnie.

Zdaniem dr Stacha w polityce nowego prezydenta USA zwycięży polityczny realizm. 


"Donald Trump zapowiada, że będzie kierował się w polityce interesami amerykańskimi, a tego typu podejście zawsze stwarza płaszczyznę do porozumienia" - wskazał ekspert i dodał, że Trump po ostatnich zamachach w Berlinie mówił o cywilizowanym świecie, który wspólnymi siłami powinien bronić się przed zagrożeniami radykalnego islamu. Trump - zauważył ekspert - obejmuje urząd w destabilizującej się sytuacji międzynarodowej i dlatego trudno przewidzieć, jak nowa prezydentura w USA wpłynie na kwestie europejskie. 

"Gdyby Donald Trump został prezydentem dekadę temu, nie miałoby to większego wpływu, ponieważ byliśmy wtedy przed kryzysem finansowym, a problemy związane z niestabilną sytuacją międzynarodową, czyli z wojną na Ukrainie, z Arabską Wiosną, nie mieściły się w ówczesnej optyce międzynarodowej. Dzisiaj ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej" - powiedział dr Stach. Jak zwrócił uwagę, liderzy UE zareagowali nerwowo na zwycięstwo Trumpa w wyborach, a szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził, że taki wynik głosowania może doprowadzić do popsucia relacji amerykańsko-europejskich. 

"Uważam, że tego typu retoryka jest nietrafiona, ponieważ Donald Trump nie podjął jeszcze żadnej decyzji. Pamiętajmy, że retoryka kampanii wyborczej, a praktyka polityczna to są często zupełnie inne rzeczywistości, a pouczanie Amerykanów, że wybrali nie tego prezydenta, co trzeba, może doprowadzić tylko do zaogniania relacji amerykańsko-europejskich" - ocenił dr Stach. 

Jak podkreślił, Europa potrzebuje Stanów Zjednoczonych przede wszystkim militarnie. 

"Po zakończeniu zimnej wojny Europa w dużej mierze rozbroiła się i de facto amerykańskie siły zbrojne gwarantują bezpieczeństwo Europie" - zaznaczył. 

Według politologa konflikt na Bałkanach w latach 90. i obecne reakcje Europy na kryzysy, które "pukają do jej granic", pokazują, że Europa bez wsparcia USA może sobie nie poradzić militarnie. Ekspert zauważył, że na ocenę Trumpa wpływają także czynniki ideologiczne. Przyszły prezydent USA jest określany populistą. 

"To słowo obecnie stało się pejoratywną etykietą używaną w stosunku do polityków, którzy nie wyrażają linii prezentowanej przez europejski establishment" - wyjaśnił. 

Oficjalne zaprzysiężenie 70-letniego Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie 20 stycznia na waszyngtońskim Kapitolu.

wkt/PAP

[fot. youtube,com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook