Jedynie prawda jest ciekawa


Politolog o Trumpie: W jego polityce zwycięży realizm

08.01.2017

Myślę, że w polityce Donalda Trumpa zwycięży realizm - powiedział PAP politolog dr Łukasz Stach z Instytutu Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jak podkreśla, prezydentura Trumpa oznacza wiele niewiadomych dla Europy, która potrzebuje USA przede wszystkim militarnie.

Zdaniem dr Stacha w polityce nowego prezydenta USA zwycięży polityczny realizm. 


"Donald Trump zapowiada, że będzie kierował się w polityce interesami amerykańskimi, a tego typu podejście zawsze stwarza płaszczyznę do porozumienia" - wskazał ekspert i dodał, że Trump po ostatnich zamachach w Berlinie mówił o cywilizowanym świecie, który wspólnymi siłami powinien bronić się przed zagrożeniami radykalnego islamu. Trump - zauważył ekspert - obejmuje urząd w destabilizującej się sytuacji międzynarodowej i dlatego trudno przewidzieć, jak nowa prezydentura w USA wpłynie na kwestie europejskie. 

"Gdyby Donald Trump został prezydentem dekadę temu, nie miałoby to większego wpływu, ponieważ byliśmy wtedy przed kryzysem finansowym, a problemy związane z niestabilną sytuacją międzynarodową, czyli z wojną na Ukrainie, z Arabską Wiosną, nie mieściły się w ówczesnej optyce międzynarodowej. Dzisiaj ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej" - powiedział dr Stach. Jak zwrócił uwagę, liderzy UE zareagowali nerwowo na zwycięstwo Trumpa w wyborach, a szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził, że taki wynik głosowania może doprowadzić do popsucia relacji amerykańsko-europejskich. 

"Uważam, że tego typu retoryka jest nietrafiona, ponieważ Donald Trump nie podjął jeszcze żadnej decyzji. Pamiętajmy, że retoryka kampanii wyborczej, a praktyka polityczna to są często zupełnie inne rzeczywistości, a pouczanie Amerykanów, że wybrali nie tego prezydenta, co trzeba, może doprowadzić tylko do zaogniania relacji amerykańsko-europejskich" - ocenił dr Stach. 

Jak podkreślił, Europa potrzebuje Stanów Zjednoczonych przede wszystkim militarnie. 

"Po zakończeniu zimnej wojny Europa w dużej mierze rozbroiła się i de facto amerykańskie siły zbrojne gwarantują bezpieczeństwo Europie" - zaznaczył. 

Według politologa konflikt na Bałkanach w latach 90. i obecne reakcje Europy na kryzysy, które "pukają do jej granic", pokazują, że Europa bez wsparcia USA może sobie nie poradzić militarnie. Ekspert zauważył, że na ocenę Trumpa wpływają także czynniki ideologiczne. Przyszły prezydent USA jest określany populistą. 

"To słowo obecnie stało się pejoratywną etykietą używaną w stosunku do polityków, którzy nie wyrażają linii prezentowanej przez europejski establishment" - wyjaśnił. 

Oficjalne zaprzysiężenie 70-letniego Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie 20 stycznia na waszyngtońskim Kapitolu.

wkt/PAP

[fot. youtube,com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook