Jedynie prawda jest ciekawa


Policyjna przemoc ukarana. W… Chicago

14.11.2012

"Wyrok to sukces Obryckiej, kończący ponad pięcioletnią batalię o sprawiedliwość".

W departamencie policji w Chicago istniała „zmowa milczenia” — uznała ława przysięgłych sądu federalnego w Chicago w procesie cywilnym wytoczonym miastu i byłemu policjantowi przez Karolinę Obrycką. Brutalnie pobita w lutym 2007 r. Polka dostanie od miasta 850 tys. dolarów odszkodowania.

Po procesie trwającym kilka tygodni ława przysięgłych przychyliła się do argumentów prawników Obryckiej, którzy przekonywali, że chicagowska policja tuszowała sprawę pobicia. Sędziowie przysięgli przychylili się do wersji, że w departamencie policji nie tylko tuszowano sprawy, ale wytworzona atmosfera sprzyjała „użyciu nieuzasadnionej przemocy w sposób który wręcz szokował“.

"Brak mi słów. Cieszę się, że sprawiedliwości stało się zadość. Chcę podziękować moim prawnikom, ławie przysięgłych oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w tej sprawie prawie sześć lat" – powiedziała Obrycka po wyjściu z sali sądowej.

Wyrok to wielki sukces Obryckiej, kończący ponad pięcioletnią batalię o sprawiedliwość. W lutym 2007 r. ważąca nieco ponad 50 kg Obrycka, została zaatakowana przez ważącego ponad 110 kg ówczesnego policjanta Anthonego Abbate. Policjant był po cywilnemu i pijany. Gdy Obrycka nie chciałamu sprzedać mu alkoholu, Abbate cisnął nią o podłogę, zaczął kopać i bić pięściami kobietę. Katowana ledwo uszła z rąk oprawcy, co zarejestrowała kamera przemysłowa zainstalowana w barze (nagranie do zobaczenia tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=49kgG0s7lVk).

Właściwie od pierwszych chwil policjanci-koledzy Abbatego starali się bagatelziować sprawę. Gdy okazało się, że całe zdarzenie nagrała kamera przemysłowa, mieli posuwać się do szantaży w celu zniszczenia nagrania. Straszono ludzi w barze, że jego klienci będą wyłapywani za „jazdę po pijanemu“ a komuś może się zdarzyć, że policjanci znajdą w jego bagażniku „paczkę z kokainą“.

Gdy taśma przeciekła do chcicagowskich mediów, wydział wewnętrzny policji starał się oskarżyć Abbatego o wykroczenie, które wiązało się z mniej dotkliwą karą niż przestępstwo pobicia. Dopiero pod presją opinii publicznej prokuratorzy zdecydowali się na poważniejszy zarzut. Ostatecznie sąd uznał Abbatego winnym pobicia, ale skazał go na wyrok więzienia w zawieszeniu. Został on także wyrzucony z policji. Wyrok sądu federalnego w sprawie cywilnej sprawia, że za nadużycia jednego z funkcjonariuszy będą musiały zapłacić władze Chicago. A wysoko suma odszkodowania ma sprawić, aby ratusz lepiej kontrolował podległych mu stróżów prawa.

Paweł Burdzy z Nowego Jorku
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook