Jedynie prawda jest ciekawa


Policja w chaosie decyzyjnym

14.11.2011

Co możemy powiedzieć o postawie i pracy policji w czasie Marszu Niepodległości? Jak z tej perspektywy ocenić jej, ale i nie tylko jej, przygotowanie do wielkiej imprezy, jaką już za kilka miesięcy będzie w naszym kraju Euro 2012? Stefczyk.info poprosił o opinię w tej sprawie Pawła Solocha, eksperta Instytutu Sobieskiego w obszarze bezpieczeństwa narodowego i administracji.

Obserwując pracę policji w czasie Marszu Niepodległości w Warszawie i wcześniej tego samego dnia mogę powiedzieć, że zachowywała się ona co najmniej dziwnie. Policja była w chaosie decyzyjnym i na jej pracę z pewnością wpłynęły decyzje polityczne – stwierdza Paweł Soloch. Przede wszystkim, jak wskazuje, jej zainteresowanie było nakierowane na patriotyczną manifestację i tu policja skupiła wszystkie swe siły.

Strona lewicowa była wyraźnie faworyzowana. Zauważmy, że tylko jedna strona mówiła o blokowaniu Marszu Niepodległości, i to ona była nastawiona konfrontacyjnie. Tą stroną była strona lewicowa i wspierający ją lewicowi działacze i publicyści – uważa Soloch. – Jak wobec tego można było dopuścić i pozwolić się spokojnie umiejscowić kontrmanifestacji dążącej do blokowania trasy legalnej manifestacji w jej bezpośrednim pobliżu? Oprócz tego jak można zacząć mówić, że legalna manifestacja w trakcie jej trwania staje się raptem nielegalna?

Kolejna sprawa dotyczy przybyłych z Niemiec na wezwanie polskich lewicowców bojówkarzy. Polska policja już przed 11 listopada zapewniała, że otrzymała potrzebne informacje od swoich niemieckich kolegów dotyczące przybycia bojówkarzy. Należy wobec tego zapytać, dlaczego wjechali oni sobie spokojnie do Warszawy (podczas gdy tak wielu chętnych do wzięcia udziału w Marszu Niepodległości zostało zatrzymanych przed stolicą) i zamaskowani, uzbrojeni w kije i inne narzędzia przeszli na ulicę Nowy Świat i uniemożliwiali przedefilowanie oddziałów Wojska Polskiego oraz grup rekonstrukcyjnych w dniu święta narodowego? Jak to w ogóle możliwe, że maszerujący musieli jakimiś opłotkami omijać trasę defilady, bo znieważali ich zamaskowani bojówkarze? – pyta nasz rozmówca.

To są pytania do naszej policji. Dlatego możemy przypuszczać, że grały tu rolę kwestie polityczne, puszczano sygnały jak należy traktować różne strony. Pamiętajmy też o tym, jaką atmosferę kreowały główne media, kogo darzyły sympatią – wskazuje Soloch.
 
Jak jednak podkreśla, rozliczanie policji powinno być na razie ostatnią czynnością, jaką należy teraz przedsięwziąć. Wpierw należy bowiem zdemaskować decyzje polityczne, które miały na te wszystkie wydarzenia wpływ.

Wobec tego jak można ocenić przygotowanie państwa i służb porządkowych, w tym przede wszystkim policji, do wyzwań, jakie będą czekały na nie już za niecały rok, podczas Euro 2012 w Polsce?

Muszę wskazać na jedną podstawową kwestię, która ma tu kapitalne znaczenie. Chodzi o podzielenie społeczeństwa i nierówne traktowanie jego wielkich grup. Marsz Niepodległości jest tu jednym z wielu przykładów. Jeżeli jedna duża część społeczeństwa będzie cały czas wykluczana, nieprawdziwie obrazowana w mediach, to odbije się to na Euro i na wyzwaniu, przed jakim stanie policja. Wszystkie emocje, które buzują w kibicach, ujawnią się w czasie tej imprezy, jeżeli państwo nie znajdzie w sobie chęci do uspokojenia tego problemu. Olbrzymia rzesza kibiców piłkarskich darzy bowiem władzę nieskrywaną niechęcią, zatem państwo ma niecały rok, aby te nastroje w jakiś sposób spacyfikować – wskazuje Soloch.

Not. RoJ
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook