Jedynie prawda jest ciekawa


Polemika ws. korupcji przy tworzeniu OFE

14.10.2013

Nie wiemy skąd Pani Profesor czerpie swoją wiedzę na temat rzekomej korupcji w procesie tworzenia OFE - pisze Paweł Pelc i Cezary Mech, odnosząc się do wywiadu portalu Stefczyk info z prof. Grażyną Ancyparowicz.

"Jeżeli chodzi o OFE, to może nikt tego nie powiedział, ale ja zawsze uważałam, że są to oszuści. Pisałam na ten temat szereg artykułów: to jest wielkie oszustwo. Więc ja nie rozumiem dlaczego rząd miałby zezwolić reklamować się oszustom" - mówiła prof. Ancyparowicz w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Paweł Pelc były wiceprezes UNFE odpowiedzialny za proces licencyjny oraz Cezary Mech były prezes UNFE przesłali portalowi Stefczyk.info oświadczenie, w którym odpierają zarzuty prof. Ancyparowicz. Poniżej publikujemy jego pełną treść:

Nie wiemy skąd Pani Profesor czerpie swoją wiedzę na temat  rzekomej korupcji w procesie tworzenia OFE poprzez zawarte w wywiadzie stwierdzenie, że  "wystarczyło ufundować wycieczkę do jakiegoś egzotycznego kraju, aby dostać zezwolenie na działalność w Polsce" jak i rzekomego "sprowadzania do Polki oszustów".

Tego typu insynuacje całkowicie pozbawione są podstaw faktycznych, nie oparte o wiedzy dotyczącej ówczesnie toczącej się dyskusji, jak i dość całkowicie oddalone od rzeczywistości. Fakty jak i ówczesne liczne polemiki prasowe w żaden sposób nie potwierdzają tego typu tez. Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych , podobnie jak ustawa o pracowniczych programach emerytalnych, została uchwalona w 1997 r. za rządów koalicji SLD-PSL, w oparciu o projekt przygotowany przez Biuro Pełnomocnika d/s Reformy Systemu Emerytalnego, którym kierował ekspert Banku Światowego Michał Rutkowski, w rządzie tym pełnomocnikiem d/s reformy systemu emerytalnego był prof. Hausner. Po wyborach wygranych przez AWS i UW pełnomocnikiem została Ewa Lewicka, a dyrektorem biura Marek Góra. W 1998 r. uchwalono ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o rentach i emeryturach z FUS. Nie doszło wówczas niestety do uchwalenia ustawy o zakładach emerytalnych, która miała regulować zasady wypłaty emerytur dożywotnich oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Istotne jest wskazanie, że kto innych przygotowywał projekty regulacji (Biuro Pełnomocnika Rządu d/s Reformy Systemu Emerytalnego działające w dwu rządach: SLD-PSL oraz AWS-UW), a kto inny nadzorował wdrażanie kapitałowej części systemu emerytalnego i wydawał zezwolenia na utworzenie OFE (Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi). Brak było jakichkolwiek powiązań personalnych między tymi dwoma ciałami. Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi został utworzony w 1998 r. za rządów koalicji AWS-UW, a zlikwidowany w 2002 przez kolejną koalicję SLD-PSL. UNFE był nowym organem tworzonym przez osoby nie uwikłane we wcześniejsze układy, a na ile proces licencyjny oparty jedynie o wymogi ustawowe (zawarte w uchwalonej w 1997 r. ustawie, na której treść UNFE nie miało wpływu, a uwagi do nie zawarło w raporcie Bezpieczeństwo dzięki konkurencji, ale nie zostały one zaimplementowane) był skuteczny i niezależny - najlepiej pokazuje, to że w trakcie procesu licencyjnego zdarzały się próby nacisków czy skarg ambasadorów państw obcych na odmowne decyzje UNFE kierowanych do premiera, ale nie wywarły one żadnego wpływu na proces licencyjny, dzięki jednoznacznej postawie premiera i niezależności UNFE. W takiej sytuacji żadnego podmioty nie miały jakichkolwiek szans na wpływanie na proces licencyjny, a rzekome informacje anonimowej "agencji amerykańskiej", na które powołuje się Pani Profesor pozostają bez związku z rzeczywistym przebiegiem procesu licencyjnego, na który ani Biuro Pełnomocnika Rządu d/s Reformy Systemu Emerytalnego ani inne zewnętrzne podmioty nie miały żadnego wpływu, gdyż był prowadzony przez niezależny Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

Warto przy okazji wskazać, że UNFE był w stanie wymusić na podmiotach, które dążyły do otrzymania zezwolenia na utworzenie OFE zarówno wprowadzenie w statutach kwotowych ograniczeń pobieranej przez nie opłaty za zarządzanie, jak i przestrzegania zawartych w statutach OFE zobowiązań do obniżek składki dla osób o dłuższym stażu. Sytuacja uległa zmianie dopiero wskutek zmian w przepisach wprowadzonych w 2003 r. przez SLD oraz późniejszych modyfikacji dokonanych już przez obecnie rządzącą koalicję PO-PSL.

O ile bowiem można mieć do zarządzających OFE duże zastrzeżenia do tego, że zamiast konkurować między sobą o członków wynikami inwestycyjnymi i niskimi opłatami, woleli się "konsolidować" i lobbować za dopuszczeniem inwestycji w instrument pochodne czy zwiększeniem limitów inwestycji zagranicznych czy wprowadzeniem innych ułatwień dla tych inwestycji, a rządzący zgodzili się na likwidację UNFE, to w treści wypowiedzi brak jest przesłanek do do nazywania ich "oszustami".

Paweł Pelc były wiceprezes UNFE odpowiedzialny za proces licencyjny
Cezary Mech były prezes UNFE

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook