Jedynie prawda jest ciekawa


Polecamy! "Fronda" dodana do "wSieci"!

07.03.2016

Grzegorz Górny z jak zwykle mocną i ciekawą dawką interesujących artykułów!

Magazyn „FRONDA” w tygodniku „wSIECI”

[…] Współczesne twory polityczne są często pasożytami, które tak długo żerowały na organizmach społecznych, aż wyssały z nich duszę – pisze we wstępie do dodatku „Fronda” Grzegorz Górny. Dodaje także: Eric Voegelin do takich pasożytniczych tworów zaliczał narodowy socjalizm i komunizm, nazywając je gnozami politycznymi. Przejęły one bowiem te same schematy myślenia i działania jak gnostyckie sekty żerujące niegdyś na religii chrześcijańskiej. Pod tym kątem autorzy dodatku „Fronda” starają się spojrzeć na cywilizację Europy.

W artykule „Inkwizycja i Holokaust” Grzegorz Górny zastanawia się nad problemem granic wolności przyglądając się Inkwizycji i współczesności. Pisze m.in.: Napięcie między wolnością a czynieniem zła jest wyzwaniem, przed którym ludzkość nigdy nie ucieknie, ponieważ nie jesteśmy społecznością bezgrzesznych aniołów. Inkwizycja była jedną z prób poradzenia sobie z tym problemem. Dziś większość ludzi Kościoła uważa, że odpowiedzią nieudaną. Jan Paweł II przepraszał nawet publicznie za nadużycia tej instytucji sprzed wieków. Dyskutując na temat inkwizycji, warto więc osadzić ją w historycznych realiach tamtych czasów i pamiętać, że nie była ona wynikiem totalitarnych ciągot, lecz wręcz przeciwnie: próbą zapobieżenia totalitarnym rozwiązaniom. Czy można jednak zwiększać kontrolę nad ludźmi kosztem ograniczania ich wolności? To wszakże pytanie, przed którym stoimy także dziś. Czy w obliczu zagrożenia terroryzmem można totalnie inwigilować obywateli lub prewencyjnie pozbawiać przysługujących im swobód? Rządzący stoją więc dziś przed takim samym dylematem jak średniowieczni władcy powołujący trybunały inkwizycyjne.

Również Grzegorz Kucharczyk zastanawia się nad totalitaryzmem i przez pryzmat rozprawy izraelskiego historyka Jacoba L. Talmona „Źródła demokracji totalitarnej” przygląda się rewolucji francuskiej w tekście „Mroki Oświecenia”. Pisze m.in.: Zrekonstruowany przez Talmona szlak totalitarnej wizji państwa pokazuje „szaleństwo roku ’93” (jak nazywał ją Zygmunt Krasiński) jako dramatyczną konsekwencją procesu, o którym wspomniał św. Jan Paweł II w swej książce „Pamięć i tożsamość”. Papież pisał o „zarysowującym się na przełomie XVII i XVIII stulecia na horyzoncie myśli europejskiej odrzuceniu Chrystusa, a w szczególności jego tajemnicy paschalnej — krzyża i zmartwychwstania”. Ziarno posiane w trakcie rewolucji francuskiej przyniosło plon w postaci XX-wiecznych totalitaryzmów.

W dodatku znajdziemy również materiał dotyczący Donalda Trumpa, w o którym Andrzej Zelman pisze: Miliarder, biznesmen, osobowość telewizyjna, kandydat na prezydenta Ameryki. Najbardziej niejasna sprawa w życiorysie Donalda Trumpa to wiara. Ponadto Goran Andrijanić przybliża sprawę wstrzymanej kanonizacji chorwackiego bł. Alojzego Stepinaca w artykule „Wstrzymana kanonizacja kardynała Stepinaca”. Natomiast Dariusz Kwiecień zastanawia się nad edukacją religijną w Polsce, wskazując, że Bierzmowanie zamiast być sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, często staje się dla młodzieży „sakramentem” pożegnania z kościołem.

Więcej w magazynie „Fronda” w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 7 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook