Jedynie prawda jest ciekawa


Polecamy! "Fronda" dodana do "wSieci"!

07.03.2016

Grzegorz Górny z jak zwykle mocną i ciekawą dawką interesujących artykułów!

Magazyn „FRONDA” w tygodniku „wSIECI”

[…] Współczesne twory polityczne są często pasożytami, które tak długo żerowały na organizmach społecznych, aż wyssały z nich duszę – pisze we wstępie do dodatku „Fronda” Grzegorz Górny. Dodaje także: Eric Voegelin do takich pasożytniczych tworów zaliczał narodowy socjalizm i komunizm, nazywając je gnozami politycznymi. Przejęły one bowiem te same schematy myślenia i działania jak gnostyckie sekty żerujące niegdyś na religii chrześcijańskiej. Pod tym kątem autorzy dodatku „Fronda” starają się spojrzeć na cywilizację Europy.

W artykule „Inkwizycja i Holokaust” Grzegorz Górny zastanawia się nad problemem granic wolności przyglądając się Inkwizycji i współczesności. Pisze m.in.: Napięcie między wolnością a czynieniem zła jest wyzwaniem, przed którym ludzkość nigdy nie ucieknie, ponieważ nie jesteśmy społecznością bezgrzesznych aniołów. Inkwizycja była jedną z prób poradzenia sobie z tym problemem. Dziś większość ludzi Kościoła uważa, że odpowiedzią nieudaną. Jan Paweł II przepraszał nawet publicznie za nadużycia tej instytucji sprzed wieków. Dyskutując na temat inkwizycji, warto więc osadzić ją w historycznych realiach tamtych czasów i pamiętać, że nie była ona wynikiem totalitarnych ciągot, lecz wręcz przeciwnie: próbą zapobieżenia totalitarnym rozwiązaniom. Czy można jednak zwiększać kontrolę nad ludźmi kosztem ograniczania ich wolności? To wszakże pytanie, przed którym stoimy także dziś. Czy w obliczu zagrożenia terroryzmem można totalnie inwigilować obywateli lub prewencyjnie pozbawiać przysługujących im swobód? Rządzący stoją więc dziś przed takim samym dylematem jak średniowieczni władcy powołujący trybunały inkwizycyjne.

Również Grzegorz Kucharczyk zastanawia się nad totalitaryzmem i przez pryzmat rozprawy izraelskiego historyka Jacoba L. Talmona „Źródła demokracji totalitarnej” przygląda się rewolucji francuskiej w tekście „Mroki Oświecenia”. Pisze m.in.: Zrekonstruowany przez Talmona szlak totalitarnej wizji państwa pokazuje „szaleństwo roku ’93” (jak nazywał ją Zygmunt Krasiński) jako dramatyczną konsekwencją procesu, o którym wspomniał św. Jan Paweł II w swej książce „Pamięć i tożsamość”. Papież pisał o „zarysowującym się na przełomie XVII i XVIII stulecia na horyzoncie myśli europejskiej odrzuceniu Chrystusa, a w szczególności jego tajemnicy paschalnej — krzyża i zmartwychwstania”. Ziarno posiane w trakcie rewolucji francuskiej przyniosło plon w postaci XX-wiecznych totalitaryzmów.

W dodatku znajdziemy również materiał dotyczący Donalda Trumpa, w o którym Andrzej Zelman pisze: Miliarder, biznesmen, osobowość telewizyjna, kandydat na prezydenta Ameryki. Najbardziej niejasna sprawa w życiorysie Donalda Trumpa to wiara. Ponadto Goran Andrijanić przybliża sprawę wstrzymanej kanonizacji chorwackiego bł. Alojzego Stepinaca w artykule „Wstrzymana kanonizacja kardynała Stepinaca”. Natomiast Dariusz Kwiecień zastanawia się nad edukacją religijną w Polsce, wskazując, że Bierzmowanie zamiast być sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, często staje się dla młodzieży „sakramentem” pożegnania z kościołem.

Więcej w magazynie „Fronda” w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 7 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook