Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Wielki tydzień ale kontraktów menadżerskich

06.04.2012

Minister infrastruktury Sławomir Nowak zmienił wczoraj skład zarządu PKP, stawiając na ich czele finansistę Jakuba Karnowskiego. Zdaniem Nowaka spółce potrzebny jest menadżer, który wydobędzie ją z obecnej zapaści. Na razie nie słychać jednak żadnych innych propozycji uzdrowienia polskich kolei. Najnowsze ministerialne nominacje i sytuację na kolei ocenia dla portalu Stefczyk.info poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Polaczek, były minister transportu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: Co oznaczają wczorajsze zmiany na szczytach PKP?

Za wcześnie jeszcze o konkluzje, ale należy przede wszystkim skomentować procedurę wyłonienia nowego zarządu PKP SA oraz te zmiany, które nastąpiły w zarządzie Polskich Linii Kolejowych, bo mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której "zatrudnione" firmy headhunterskie wybrały polityczną Unię Wolności w sojuszu z Ordynacką. Tak przynajmniej należy odbierać te zmiany i za to zapłaciła PKP SA, bo jeśli do tego jeszcze dodać nabór na członków zarządu PKP SA to dotychczasowa pani prezes Maria Wasiak została wiceprezesem, więc musiała w tej procedurze uczestniczyć. Tak więc robi się sytuacja mało poważna, jeśli szefem PKP SA zostaje były szef gabinetu Leszka Balcerowicza. Ale na wnioski i konkluzje przyjdzie czas, jak zostanie przedstawiony przez nowopowołany zarząd, zwłaszcza nowego prezesa merytoryczny przekaz.

- Minister Nowak pytany wczoraj o wykorzystanie zaledwie 1% unijnych funduszy na kolej, zapowiedział, że nie zmarnuje się nawet 1 euro. Pan w to wierzy?

Pan minister Nowak może mówić różne rzeczy, takie również, które nie są w jakimkolwiek stopniu związane z twardymi faktami. Warto przypomnieć, że to Ministerstwo Infrastruktury, które koordynuje przedsięwzięcia modernizacyjne polskiej infrastruktury jest politycznie i merytorycznie odpowiedzialny za ten dramat, który dotyka sektora kolejowego. Jest to wybieg, który ma służyć rozmyciu odpowiedzialności za to, czego się nie robiło w ostatnich latach - nawet najgorsi pesymiści nie przewidywali tak napiętej sytuacji inwestycyjnej w sektorze kolejowym. A jeśli do tego dodamy wnioski z tych zmian, to środowisko kolejowe odczytuje to wyłącznie jako wielki tydzień ale kontraktów menadżerskich.

- A jak należy rozumieć nieustanne próby przesunięcia środków unijnych z kolei na drogi? Czy to ma być recepta na uzdrowienie żelaznych dróg?

Nie, to jest tak nieprofesjonalne i tak mało poważne, że nie mam siły tego nawet komentować. To jest polityka  - w sektorze transportowym, drogowym i kolejowym - którą uprawia rząd Tuska bez jakiejkolwiek powagi, bez nawet minimalnego poziomu współpracy z Komisją Europejską, wtedy, kiedy tego rodzaju wnioski były składane. Przypomnę, że ponad rok temu Komisja Europejska dowiedziała się o tym, że Polska przesuwa znaczące środki z inwestycji kolejowych na drogowe. Rok temu, jako jedna z osób, które to komentowały, mówiłem jasno i bez ogródek, że ta sytuacja skończy się tak, jak się zakończyła ponad tydzień temu, czyli brakiem zgody na tego rodzaju zmiany.

Każdy, kto ma orientację o procesach inwestycyjnych może powiedzieć dzisiaj powiedzieć tylko jedno, że rząd Donalda Tuska może teraz formułować jedynie scenariusz ograniczenia skali strat. To wyraźnie powiedziała też inna minister tego rządu - minister rozwoju regionalnego pani Elżbieta Bieńkowska, która bez ogródek stwierdziła, że te niewykorzystane, prawdopodobnie, środki - ok. 1 mld 800 mln euro w inwestycjach kolejowych rząd przekaże na inne cele, niezwiązane z transportem. Ja mógłbym tylko sugerować rządowi podjęcie pilnych negocjacji z Komisją Europejską po to, aby zwiększyć udział tej części europejskiej w finansowaniu, procentowym, projektów kolejowych, bo to jest jedno z tych pól, które ogranicza straty. Nikt poważny nie może dzisiaj mówić, że Polska wykorzysta środki przyznane na kolej co do 1 euro.

A za to, co się w tej kwestii dzieje, nie odpowiada jakiś abstrakcyjny rząd, tylko premier Tusk, minister Grabarczyk i dzisiaj minister Nowak.

- Ale dlaczego rząd Tuska tak po macoszemu traktuje kolej?

Dlatego, że mówiąc po prostu i lapidarnie - choć czasami to trudne do uwierzenia - ale tymi sprawami w ogóle się nie zajmował. Sektor kolejowy był pozostawiony samemu sobie i tego są teraz efekty. I dzisiaj tego nie naprawią żadni menadżerowi, choćby dostawali po 100 tysięcy zł miesięcznie każdy.

not. zrk
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook