Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: To zemsta Sławomira Nowaka

22.01.2014

To co się dzieje to zemsta Sławomira Nowaka zza politycznego grobu. Bo to jego ludzie kreują ten narastający chaos w Polskich Liniach Kolejowych – mówi poseł PiS Jerzy Polaczek.

stefczyk.info: Za nami kilkadziesiąt godzin paraliżu kolei z dość błahej przyczyny. Co zawiniło? Pogoda? Minister Bieńkowska, czy kolejarze?

Jerzy Polaczek, b. min. infrastruktury, PiS: Na początek przypomnę, że w listopadzie ub. r. na specjalnej konferencji prasowej szefów spółek PKP zapowiedziano, że w sezonie 2013/14 pojawią się nowinki techniczne, które pozwolą na utrzymanie przejezdności sieci kolejowej i uniknięcie oblodzeń trakcji.

To co się z nimi stało?

Nic na ten temat nie wiadomo, bo nikt do tych merytorycznych kwestii się nie odnosi.

Teraz trzeba przeanalizować w jaki sposób reagowano w spółkach na te komunikaty meteorologiczne, które musiały przewidywać zjawisko takie jak marznący deszcz. I jeśli nie umiano wyciągnąć wniosku z takich komunikatów - to pozostawiam do oceny z punktu widzenia klienta PKP i obywatela.

W sumie trudno mówić, że zima zaskakuje w styczniu. A jednak...

Słuchając konferencji pani wicepremier z członkiem zarządu ds. utrzymania sieci energetycznej PLK i słysząc, że brakuje nakładek miedzianych - można powiedzieć tylko jedno: to był temat na konferencję wewnętrzną PKP ale w jesieni 2013 r.

Natomiast jestem przekonany, że gdyby w Niemczech minister transportu w programie telewizyjnym ZDF ogłosił, że jest parę stopni mrozu, bo taki mamy klimat i radźcie sobie pasażerowie sami - to myślę, ze Angela Merkel dała by mu godzinę na spakowanie się.

Czy tworzenie superresortu dla Elżbiety Bieńkowskiej to był błąd? Może nikt nie jest w stanie zapanować nad takim molochem?

Mam kłopot z tym, żeby dokonać oceny działań pani Bieńkowskiej po tych 6- ciu tygodniach, choćby dlatego, że nie było jej dotąd w komisji infrastruktury, żebyśmy się mogli dowiedzieć jakie planuje zmiany legislacyjne ale przede wszystkim jakie ma priorytety organizacyjne w zakresie transportu.

Jako parlamentarzystów interesuje nas jaka nowa jakość wynika z tego rozwiązania. A na chwilę obecną wiemy tylko, że ścięto głowę prezesowi PKP Januszowi Malinowskiemu, który paradoksalnie, jako jedyny z trzech członków zarządu PKP Intercity rozumiał kolej i pasażerów. Nie oceniam teraz jego dokonań, ale mówię o stanie wiedzy, o podejściu do spółki. Działając w tej logice rząd Donalda Tuska powinien też odbierać prawa jazdy kierowcom, którzy wyjadą na drogę, która jest nieodśnieżona.

Co należałoby zmienić, żeby w styczniu 2015 - pociągi przy kilkustopniowym mrozie jeździły w miarę bez opóźnień?

To jest kwestia umiejętności zarządzania, która wynika ze znajomości tego sektora i mechanizmów organizacyjnych i technicznych. Jest choćby kwestia współpracy z firmą PKP Energetyka, która odpowiada za sieć trakcyjną.( Jak dotąd nikt z tej spółki nie zabrał głosu. )

W tej logice podejmowania decyzji, którą widzimy - głowy ścinane są nie tym osobom, które mają związek z zaległościami, czy gigantycznymi kłopotami kolei.

A mówimy przecież o tysiącminutowych opóźnieniach pociągów. W tym czasie można odbyć podróż z Warszawy do Mołdawii albo do Rzymu. A tu mówimy o dwudziestoparogodzinnym przejeździe z Gdyni do Katowic. Opóźnienie skrajne sięgnęło 1500 minut.

Czy patrząc na to, co się dzieje należy stwierdzić, że minister Bieńkowska wzięła na swoje barki za dużo? Przeliczyła się z siłami?

Nie oskarżam jej o to, że nie wyszła z młotkiem, by rozbijać lód. Nikt nie atakuje jej personalnie. Ale minister powinien być rozliczany z decyzji organizacyjnych i personalnych, które leżą w jego kompetencji. Dzisiaj można powiedzieć, że to co się dzieje to zemsta Sławomira Nowaka zza politycznego grobu. Bo to jego ludzie kreują ten narastający chaos w Polskich Liniach Kolejowych.

Ci sami, którzy kierując spółkami zarabiają nawet po 100 tys. zł miesięcznie, ogłaszali pod koniec listopada ub. roku, że są przygotowani do zimy na cztery plus. I posiadają też rozwiązania techniczne uniemożliwiające osadzanie się lodu na sieciach trakcyjnych.

Gdybym miał oceniać, jako były minister to, co widzieliśmy we wtorek - tj. konferencję wicepremier Bieńkowskiej wraz z członkiem zarządu ds. utrzymania infrastruktury kolejowej panem Pawłowskim, to było to zdarzenie niezwykłe. Bo nie było za stołem ani wiceministra ds. kolei, ani szefów kluczowych spółek. Według mnie w sytuacji kryzysowej jeśli o 7-mej rano w centrum zarządzania kryzysowego pojawia się wicepremier to są tam też szefowie tych spółek. Z raportami, które odnoszą się do ostatniej godziny tego co się dzieje i z propozycjami co robić, jak z tego wyjść.

A tu mamy absurdalną sytuację, że wicepremier rządu, wychodzi na konferencję z członkiem zarządu polskich linii kolejowych, który powinien być oceniany pod kątem ewentualnej dymisji. Ale decyzje personalne trzeba podejmować z rozwagą i nie w stanie osobistej wściekłości. Bo to tylko powoduje narastanie chaosu i pogarszanie się klimatu - klimatu w sektorze kolejowym.

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook