Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: To zemsta Sławomira Nowaka

22.01.2014

To co się dzieje to zemsta Sławomira Nowaka zza politycznego grobu. Bo to jego ludzie kreują ten narastający chaos w Polskich Liniach Kolejowych – mówi poseł PiS Jerzy Polaczek.

stefczyk.info: Za nami kilkadziesiąt godzin paraliżu kolei z dość błahej przyczyny. Co zawiniło? Pogoda? Minister Bieńkowska, czy kolejarze?

Jerzy Polaczek, b. min. infrastruktury, PiS: Na początek przypomnę, że w listopadzie ub. r. na specjalnej konferencji prasowej szefów spółek PKP zapowiedziano, że w sezonie 2013/14 pojawią się nowinki techniczne, które pozwolą na utrzymanie przejezdności sieci kolejowej i uniknięcie oblodzeń trakcji.

To co się z nimi stało?

Nic na ten temat nie wiadomo, bo nikt do tych merytorycznych kwestii się nie odnosi.

Teraz trzeba przeanalizować w jaki sposób reagowano w spółkach na te komunikaty meteorologiczne, które musiały przewidywać zjawisko takie jak marznący deszcz. I jeśli nie umiano wyciągnąć wniosku z takich komunikatów - to pozostawiam do oceny z punktu widzenia klienta PKP i obywatela.

W sumie trudno mówić, że zima zaskakuje w styczniu. A jednak...

Słuchając konferencji pani wicepremier z członkiem zarządu ds. utrzymania sieci energetycznej PLK i słysząc, że brakuje nakładek miedzianych - można powiedzieć tylko jedno: to był temat na konferencję wewnętrzną PKP ale w jesieni 2013 r.

Natomiast jestem przekonany, że gdyby w Niemczech minister transportu w programie telewizyjnym ZDF ogłosił, że jest parę stopni mrozu, bo taki mamy klimat i radźcie sobie pasażerowie sami - to myślę, ze Angela Merkel dała by mu godzinę na spakowanie się.

Czy tworzenie superresortu dla Elżbiety Bieńkowskiej to był błąd? Może nikt nie jest w stanie zapanować nad takim molochem?

Mam kłopot z tym, żeby dokonać oceny działań pani Bieńkowskiej po tych 6- ciu tygodniach, choćby dlatego, że nie było jej dotąd w komisji infrastruktury, żebyśmy się mogli dowiedzieć jakie planuje zmiany legislacyjne ale przede wszystkim jakie ma priorytety organizacyjne w zakresie transportu.

Jako parlamentarzystów interesuje nas jaka nowa jakość wynika z tego rozwiązania. A na chwilę obecną wiemy tylko, że ścięto głowę prezesowi PKP Januszowi Malinowskiemu, który paradoksalnie, jako jedyny z trzech członków zarządu PKP Intercity rozumiał kolej i pasażerów. Nie oceniam teraz jego dokonań, ale mówię o stanie wiedzy, o podejściu do spółki. Działając w tej logice rząd Donalda Tuska powinien też odbierać prawa jazdy kierowcom, którzy wyjadą na drogę, która jest nieodśnieżona.

Co należałoby zmienić, żeby w styczniu 2015 - pociągi przy kilkustopniowym mrozie jeździły w miarę bez opóźnień?

To jest kwestia umiejętności zarządzania, która wynika ze znajomości tego sektora i mechanizmów organizacyjnych i technicznych. Jest choćby kwestia współpracy z firmą PKP Energetyka, która odpowiada za sieć trakcyjną.( Jak dotąd nikt z tej spółki nie zabrał głosu. )

W tej logice podejmowania decyzji, którą widzimy - głowy ścinane są nie tym osobom, które mają związek z zaległościami, czy gigantycznymi kłopotami kolei.

A mówimy przecież o tysiącminutowych opóźnieniach pociągów. W tym czasie można odbyć podróż z Warszawy do Mołdawii albo do Rzymu. A tu mówimy o dwudziestoparogodzinnym przejeździe z Gdyni do Katowic. Opóźnienie skrajne sięgnęło 1500 minut.

Czy patrząc na to, co się dzieje należy stwierdzić, że minister Bieńkowska wzięła na swoje barki za dużo? Przeliczyła się z siłami?

Nie oskarżam jej o to, że nie wyszła z młotkiem, by rozbijać lód. Nikt nie atakuje jej personalnie. Ale minister powinien być rozliczany z decyzji organizacyjnych i personalnych, które leżą w jego kompetencji. Dzisiaj można powiedzieć, że to co się dzieje to zemsta Sławomira Nowaka zza politycznego grobu. Bo to jego ludzie kreują ten narastający chaos w Polskich Liniach Kolejowych.

Ci sami, którzy kierując spółkami zarabiają nawet po 100 tys. zł miesięcznie, ogłaszali pod koniec listopada ub. roku, że są przygotowani do zimy na cztery plus. I posiadają też rozwiązania techniczne uniemożliwiające osadzanie się lodu na sieciach trakcyjnych.

Gdybym miał oceniać, jako były minister to, co widzieliśmy we wtorek - tj. konferencję wicepremier Bieńkowskiej wraz z członkiem zarządu ds. utrzymania infrastruktury kolejowej panem Pawłowskim, to było to zdarzenie niezwykłe. Bo nie było za stołem ani wiceministra ds. kolei, ani szefów kluczowych spółek. Według mnie w sytuacji kryzysowej jeśli o 7-mej rano w centrum zarządzania kryzysowego pojawia się wicepremier to są tam też szefowie tych spółek. Z raportami, które odnoszą się do ostatniej godziny tego co się dzieje i z propozycjami co robić, jak z tego wyjść.

A tu mamy absurdalną sytuację, że wicepremier rządu, wychodzi na konferencję z członkiem zarządu polskich linii kolejowych, który powinien być oceniany pod kątem ewentualnej dymisji. Ale decyzje personalne trzeba podejmować z rozwagą i nie w stanie osobistej wściekłości. Bo to tylko powoduje narastanie chaosu i pogarszanie się klimatu - klimatu w sektorze kolejowym.

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook