Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: stan rozprzężenia na kolei

28.05.2012

W niedzielę o godz. 4:45 na stacji Ostrów Wielkopolski doszło do zderzenia dwóch pociągów. Minister transportu Sławomir Nowak powiedział, że wszystko wskazuje na to, że zarówno w przypadku Ostrowa, jak i w wypadku, do którego doszło 23 maja w Warszawie "zawinił czynnik ludzki". "Bardzo poważnie rozważam wprowadzenie systemu monitoringu wideo w kabinie maszynistów, jak i toru jazdy" - dodał minister.

Jerzy Polaczek, były minister transportu, poseł PiS: Bardziej niż to kolejne zderzenie pociągów zaskoczyła mnie wypowiedź ministra Nowaka. Mówienie o zakładaniu kamer w kabinach maszynistów to nie jest odpowiedź na wyzwanie. To nic nie zmienia w sferze zapobiegania tego typu wypadkom w przyszłości.

Kolejny wypadek, i coraz powszechniejsze poczucie, że tego nie da się już zwalić na "błąd ludzki".

To prawda, ważny jest kontekst. W ostatnich trzech miesiącach doszło do 3 poważnych wypadków kolejowych, za każdym razem były to zderzenia czołowe. Jednocześnie od końca kwietnia trwa konkurs, czyli casting na członków zarządu Polskich Linii Kolejowych. Konkurs, który rozpisano w środku sezonu budowlanego, i w sytuacji, w której ludzie PO w ciągu  ostatnich 4 i pół roku wykorzystali niewiele ponad 1 proc. środków europejskich na modernizację kolei. Mamy również znaczące pogorszenie się standardów bezpieczeństwa w ostatnich latach, to chyba najbardziej zaniedbana dziedzina na kolei. I to dotyczy zarówno bezpieczeństwa sieci, jak działania urzędu kluczowego w tej sferze, czyli Urzędu Transportu Kolejowego. Mamy za to po raz kolejny nabór prezesów spółek - w tym PKP S.A. czy Polskie Linie Kolejowe, tym razem za wyjątkowo wysokie wynagrodzenia, w okolicach 60, 70 tysięcy złotych miesięcznie.

Ja się pytam: co z tego wynika dla przeciętnego pasażera? Przede wszystkim to, że on wiąże te kolejne wypadki na kolei ze swoimi decyzjami co do podróżowania pociągami. Dziś wielu pasażerów odwraca się od kolei, bo widać gołym okiem powody do niepokoju.

Czyli mamy, ogólnie mówiąc, chaos?

Tak, chaos będący wynikiem ostatnich 5 lat, lekkomyślnych lat zarządzania na kolei. Chaosu nie da się ukryć. Zwracam uwagę, że jeszcze 20 maja b. r. PKP nie przedstawiły rozkładu jazdy na 2. połowę czerwca na trasach między Polską a Ukrainą. Premier Tusk i minister Nowak latali helikopterami, jeździli pociągami, składano im meldunki o pełnej gotowości. Jeżeli jednak zapytamy o konkret, to on wygląda w ten sposób, że przeciętny pasażer na niecały miesiąc przed Mistrzostwami Europy nie mógł kupić biletu do Kijowa. To jest odpowiedź na pytanie, w jakim miejscu jesteśmy.

Z tego chaosu wynikają te kolejne incydenty, wypadki?

Powtarzam do znudzenia prostą informację, na którą zwracają uwagę także sami maszyniści. Jeżeli orientacji w zmieniającym się jak w kalejdoskopie rozkładzie jazdy orientacji nie mają już nie tylko pasażerowie, ale także dyżurni ruchu, to ten fakt wiele mówi. Wystarczy spojrzeć, ile zostało z tego rozkładu, który został wprowadzony w grudniu w aurze sukcesu? Niecały miesiąc po jego wejściu w życie z ponad codziennych pociągów InterCity, już  po miesiącu korekta dotyczyła około 190 pociągów dalekobieżnych. A rozkład jazdy powinien być bardzo stabilnym punktem odniesienia dla pasażerów, gospodarki, ale także dla samych pracowników kolei. To wszystko legło w gruzach. Mamy za to kolegom na kontraktach menadżerskich. W czasie, gdy widzimy skutki zdegradowania całej sfery bezpieczeństwa na kolei, trwa jedynie podpisywanie - za zgodą rządu i z jego inspiracji - kontraktów menadżerskich na wielkie kwoty.

Obawiam się, że najpoważniejszym efektem tych zmian w stylu kolesiostwa będą kolejne odejścia kluczowych ludzi ze spółek kolejowych. Tych ze średniego szczebla, na których to wszystko jeszcze się trzyma.  Ci ludzie lada nie będą chcieli firmować tego procesu degradacji kolei.


Może chaos jest wynikiem wprowadzania zmian na lepsze? Taki czas zakrętu? Przyszli nowi ludzie, muszą się wdrożyć.

Na kolei nie widać - i to opinia nie tylko moja, ale i pracowników kolei - jakiegoś sensownego kierunku działania. Widać postępujący stan rozprzężenia, złe zarządzanie, politykę PR-u, które podporządkowana jest cała aktywność, i brak zdolności do rozwiązywania elementarnych problemów. Można narysować za pomocą zaprzyjaźnionych agencji PR-owych, opisać je i nazwać "strategicznym planem", ale jak przychodzi co do czego, to obywatel nie może kupić na 3 tygodnie przez Euro 2012 biletów na Ukrainę, bo system nie działa. To tylko mały sygnał tego systemu dopracowania i nonszalancji.

I nie pomogą tu żadne kamery w kabinach maszynistów. To zmieni tyle, że będą piękne zdjęcia katastrof. Tego rodzaju ścieżka myślenia niczego nie naprawi. Można się obawiać, że kwarcówka z solarium wciąż szkodzi ministrowi transportu.

Jak

[PAP/Tomasz Wojtasik]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook