Jedynie prawda jest ciekawa

Polaczek: Rząd pogrzebał inwestycje kolejowe

25.12.2011

Rząd od lat tnie pieniądze na rozwój polskich kolei. Ile jeszcze cięć będziemy mieli? – zastanawia się w rozmowie ze Stefczyk.info Jerzy Polaczek.

Jednym z najbardziej krytykowanych ministrów pierwszego rządu Donalda Tusk był Cezary Grabarczyk. Jego działania, szczególnie związane z kolejami, budziły sprzeciw i kontrowersje. Dziś przed nowym ministrem Sławomirem Nowakiem stoi szereg wyzwań, związanych m.in. z zaniedbaniami poprzednika. Z prośbą o ocenę inwestycji kolejowych rządu Tuska portal Stefczyk.info zwrócił się do Jerzego Polaczka, byłego ministra transportu:

Rząd Donalda Tuska w ostatnich czterech latach pogrzebał inwestycje kolejowe. W tym obszarze występuje minimalna absorpcja środków europejskich. Co więcej, rząd dokonał dalszych cięć tych środków, przesuwając ponad 1 miliard euro na inne cele. To pokazuje skalę zapaści na polskiej kolei.

Praktyka poprzedniego rządu Tuska każe się zastanawiać, ile jeszcze potencjalnych cięć w obszarze inwestycji kolejowych będziemy mieli. Jest to szczególnie niepokojące, że rząd zawiesił, a być może pogrzebał, projekt cywilizacyjny, jakim były Koleje Dużych Prędkości. Ten projekt był przygotowywany pod partnerstwo publiczno-prywatne. Miał pozwolić w Polsce na skok infrastrukturalny. Tymczasem nowy minister Sławomir Nowak poinformował ostatnio, że rząd odwiesił tę sprawę na kołek.

Decyzja rządu jest tym bardziej skandaliczna, że w związku z projektem Kolei Dużych Prędkości wydano już setki milionów złotych. Dopełniono szeregu formalności związanych z tą inwestycją. Przygotowano i zamówiono w tej sprawie szereg analiz i planów. W tym momencie jednak są to bezwartościowe dokumenty, za których przygotowanie rząd zapłacił spore pieniądze.

 

not saż

[fot. wikipedia]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook