Jedynie prawda jest ciekawa

Polaczek: Rząd pogrzebał inwestycje kolejowe

25.12.2011

Rząd od lat tnie pieniądze na rozwój polskich kolei. Ile jeszcze cięć będziemy mieli? – zastanawia się w rozmowie ze Stefczyk.info Jerzy Polaczek.

Jednym z najbardziej krytykowanych ministrów pierwszego rządu Donalda Tusk był Cezary Grabarczyk. Jego działania, szczególnie związane z kolejami, budziły sprzeciw i kontrowersje. Dziś przed nowym ministrem Sławomirem Nowakiem stoi szereg wyzwań, związanych m.in. z zaniedbaniami poprzednika. Z prośbą o ocenę inwestycji kolejowych rządu Tuska portal Stefczyk.info zwrócił się do Jerzego Polaczka, byłego ministra transportu:

Rząd Donalda Tuska w ostatnich czterech latach pogrzebał inwestycje kolejowe. W tym obszarze występuje minimalna absorpcja środków europejskich. Co więcej, rząd dokonał dalszych cięć tych środków, przesuwając ponad 1 miliard euro na inne cele. To pokazuje skalę zapaści na polskiej kolei.

Praktyka poprzedniego rządu Tuska każe się zastanawiać, ile jeszcze potencjalnych cięć w obszarze inwestycji kolejowych będziemy mieli. Jest to szczególnie niepokojące, że rząd zawiesił, a być może pogrzebał, projekt cywilizacyjny, jakim były Koleje Dużych Prędkości. Ten projekt był przygotowywany pod partnerstwo publiczno-prywatne. Miał pozwolić w Polsce na skok infrastrukturalny. Tymczasem nowy minister Sławomir Nowak poinformował ostatnio, że rząd odwiesił tę sprawę na kołek.

Decyzja rządu jest tym bardziej skandaliczna, że w związku z projektem Kolei Dużych Prędkości wydano już setki milionów złotych. Dopełniono szeregu formalności związanych z tą inwestycją. Przygotowano i zamówiono w tej sprawie szereg analiz i planów. W tym momencie jednak są to bezwartościowe dokumenty, za których przygotowanie rząd zapłacił spore pieniądze.

 

not saż

[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook