Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Rząd pogrzebał inwestycje kolejowe

25.12.2011

Rząd od lat tnie pieniądze na rozwój polskich kolei. Ile jeszcze cięć będziemy mieli? – zastanawia się w rozmowie ze Stefczyk.info Jerzy Polaczek.

Jednym z najbardziej krytykowanych ministrów pierwszego rządu Donalda Tusk był Cezary Grabarczyk. Jego działania, szczególnie związane z kolejami, budziły sprzeciw i kontrowersje. Dziś przed nowym ministrem Sławomirem Nowakiem stoi szereg wyzwań, związanych m.in. z zaniedbaniami poprzednika. Z prośbą o ocenę inwestycji kolejowych rządu Tuska portal Stefczyk.info zwrócił się do Jerzego Polaczka, byłego ministra transportu:

Rząd Donalda Tuska w ostatnich czterech latach pogrzebał inwestycje kolejowe. W tym obszarze występuje minimalna absorpcja środków europejskich. Co więcej, rząd dokonał dalszych cięć tych środków, przesuwając ponad 1 miliard euro na inne cele. To pokazuje skalę zapaści na polskiej kolei.

Praktyka poprzedniego rządu Tuska każe się zastanawiać, ile jeszcze potencjalnych cięć w obszarze inwestycji kolejowych będziemy mieli. Jest to szczególnie niepokojące, że rząd zawiesił, a być może pogrzebał, projekt cywilizacyjny, jakim były Koleje Dużych Prędkości. Ten projekt był przygotowywany pod partnerstwo publiczno-prywatne. Miał pozwolić w Polsce na skok infrastrukturalny. Tymczasem nowy minister Sławomir Nowak poinformował ostatnio, że rząd odwiesił tę sprawę na kołek.

Decyzja rządu jest tym bardziej skandaliczna, że w związku z projektem Kolei Dużych Prędkości wydano już setki milionów złotych. Dopełniono szeregu formalności związanych z tą inwestycją. Przygotowano i zamówiono w tej sprawie szereg analiz i planów. W tym momencie jednak są to bezwartościowe dokumenty, za których przygotowanie rząd zapłacił spore pieniądze.

 

not saż

[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook