Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Rewizjoniści liczyli na więcej

22.03.2012

Zaledwie 360 tysięcy Polaków zaznaczyło w Narodowym Spisie Powszechnym, że ma jedynie tożsamość śląską. Ponad 800 tysięcy ludzi zaznaczyło, że łączy narodowość polską ze śląską tożsamością. Takie dane przedstawił GUS. Wyniki te dla portalu Stefczyk.info komentuje poseł PiS, związany ze Śląskiem, Jerzy Polaczek:

Liczba 809 tysięcy wydaje mi się naturalna. Ja sam również czuję się Polakiem i Ślązakiem. Wpływa na to moje pochodzenie oraz historia rodziny.

Natomiast liczba deklaracji tych, którzy wybrali jedynie tożsamość śląska, jest liczbą, która na pewno rozczarowuje wszystkich wspierających autonomistów. Warto zauważyć, że ten spis odbywał się w okresie, gdy w mediach wykorzystywano masowo niezręczne sformułowanie z jednego z dokumentów PiS. Ono posłużyło do podsycania nastrojów rozłamowych na Śląsku i atakowania PiSu. W tym kontekście wynik spisu jest rozczarowaniem dla RAŚ i tego typu środowisk.

Obecnie widać, że wciąż podsyca się niebezpieczne tendencje dotyczące Śląska. Ostatnio mieliśmy do czynienia ze skandalem związanym z próbą wmówienia opinii publicznej, że obozy zakładane przez NKWD i UB na Śląsku można uznać za polskie obozy koncentracyjne. Tymczasem to były obozy komunistyczne, produkt systemu komunistycznego, który nie ma nic wspólnego z polskością. Ta historia pokazuje, że niebezpieczna gra Śląskiem i śląskością wciąż trwa. Wątpię, by się ona miała zakończyć.

W tym kontekście warto przypomnieć również ostatnie deklaracje Jerzego Gorzelika z RAŚ, który publicznie mówił, że będzie dążył do likwidacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. To najważniejsza placówka historyczna na Śląsku. Ona sięga do lat 20. XX wieku. Deklaracja członka władz lokalnych dotycząca likwidacji tej placówki ma znaczenie nie tylko dla muzealnictwa. To część szczerszego kontekstu, który zauważa wiele osób.

Not. saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook