Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: "RAŚ instrumentalizuje śląskość"

10.12.2013

Szef Ruchu Autonomii Śląska nie ukrywa wściekłości po decyzji Sądu Najwyższego, który uznał, że nie istnieje coś takiego jak narodowość śląska. Jednak Ślązacy chyba bardziej zapamiętają koalicję autonomistów z Platformą Obywatelską, która przejawiała się np. potężnym kryzysem na kolei w ubiegłym roku. O sprawach śląskich, dawnych i obecnych rozmawiamy z Jerzym Polaczkiem, Ślązakiem, posłem PiS, byłym ministrem transportu.

STEFCZYK.INFO: Czy cieszy się pan, że nie jest pan narodowości śląskiej?

Jerzy Polaczek: Ja nie mam takich dylematów.


Jak pan ocenia decyzję Sądu Najwyższego?

Ślązacy, podobnie jak np. Kaszubi są grupą etnograficzną ludności polskiej. Ze swoją, bardzo trudną historią. Jest to wszystko bardzo oczywiste, a decyzja sądu odzwierciedla również stan prawny. Trudno dyskutować tym bardziej, że kwestie narodowości śląskiej jeśli  podnoszone   są przez takich liderów jak Pan Gorzelik – wtedy są one wyjątkowo instrumentalizowane pod zupełnie inne plany polityczne. To jest bardzo smutne.


Jerzy Gorzelik zapowiedział właśnie, że złoży do sądu wniosek o delegalizację Ruchu Autonomii Śląska. Chce przetestować wymiar sprawiedliwości?

To wciąż gra na podtrzymanie własnej popularności. Trzeba przypomnieć, że przez ostatnie kilka lat RAŚ współtworzył z PO koalicję na Śląsku. Jej efektem jest gigantyczne zadłużenie województwa śląskiego , a w tym miesiącu przypada rocznica największego kolejowego kryzysu transportowego na Śląsku, wygenerowanego przecież przez władze województwa popierane wówczas przez RAŚ.

Teraz lider RAŚ zachowuje się, jakby w ogóle nie było go wśród odpowiedzialnych za sytuację gospodarczą na Śląsku.

Czym się przejawia pańska śląskość? Taka na co dzień.

Do śląskiej i jednocześnie polskiej tożsamości podchodzę naturalnie. Sprawy Śląska i jego najnowszej historii traktuję podmiotowo, a Śląsk jest dla mnie perłą w polskiej koronie. Mam wielki szacunek dla śląskiego dziedzictwa. Wystarczy wspomnieć takie postacie jak: św. Jacek Odrowąż, Karol Godula, Wojciech Korfanty czy Henryk Mikołaj Górecki aby widzieć fundamenty śląskiego etosu - duchowe,gospodarcze,polityczne czy  kulturalne. Nie można zapominać o fakcie, że historię  Śląska współtworzyły różne kultury i żywioły narodowe. Współistniały i przenikały  się  kultury: polska, żydowska, niemiecka i czeska. To jest bogactwo Śląska, ale jeśli ktoś wyciąga z tego jakieś  partykularne współczesne wnioski polityczne, to jest to wyjątkowe naginanie historii i tradycji Śląska dla własnych celów i należy się temu przeciwstawiać.


Czy często ma pan okazję rozmawiać po śląsku?

Prawie codziennie, bo jeśli jestem na Śląsku i spotykam się z ludźmi, to mówię tak jak wielu moich rozmówców. To mowa serca. Jeśli mam rozmawiać po śląsku, to czynię to, bo to również wyraz szacunku dla tej mowy i dla wielu mieszkańców Śląska.

Uważam też, że bardzo ważne jest nauczanie o najnowszej ale nie tylko historii Śląska, bo coraz mniej wśród żywych ich świadków, np. okresu plebiscytów, powstań, czy drugiej wojny światowej. Żyje jeszcze na Śląsku  np.  Pan Czesław Rymer – syn pierwszego wojewody śląskiego. Był on jako dziecko  świadkiem wkroczenia wojsk polskich do Katowic w 1922 r. Jego brat (mieszkaniec Londynu), emigrant polityczny, to były spadochroniarz brygady Gen. Sosabowskiego… Ale to pokolenie odchodzi i musimy je zastąpić w przekazywaniu prawdziwej historii Śląska w oparciu o pełną wiedzę historyczną, w tym m.in.  wydanie Archiwum Powstań Śląskich.


Czy pańscy przodkowie np. walczyli w powstaniach śląskich.

Nie, ale brali udział w plebiscycie. Głosowali,  jako mieszkańcy Chorzowa, Piekar Śląskich - za Polską. Babcia zawsze z dumą podkreślała że jej nazwisko z domu to: Polok, co jest popularnym i wielce symbolicznym nazwiskiem na Śląsku. Te tradycje plebiscytowe w mojej najbliższej  rodzinie były bardzo żywe.


Pytam o pańskie tradycje rodzinne dlatego, że autonomiści twierdzą, iż powstania śląskie to była „wojna domowa”. Że w tej wojnie Ślązacy bili się ze Ślązakami, a nie z Niemcami. Co pan o tym sądzi?

Brak mi słów, aby to komentować. To jest polityczne „malowanie trawy na zielono”. To groteskowe naginanie rzeczywistości, co czyni np. pan Kutz. Owszem, można się sprzeczać o jakieś  historyczne szczegóły, ale musiałbym przeklnąć, aby skomentować takie twierdzenie. Nie mam wątpliwości, że mają one służyć bardzo współczesnym celom politycznym... 

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: Wikipedia - oddział powstańców śląskich]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook