Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: "RAŚ instrumentalizuje śląskość"

10.12.2013

Szef Ruchu Autonomii Śląska nie ukrywa wściekłości po decyzji Sądu Najwyższego, który uznał, że nie istnieje coś takiego jak narodowość śląska. Jednak Ślązacy chyba bardziej zapamiętają koalicję autonomistów z Platformą Obywatelską, która przejawiała się np. potężnym kryzysem na kolei w ubiegłym roku. O sprawach śląskich, dawnych i obecnych rozmawiamy z Jerzym Polaczkiem, Ślązakiem, posłem PiS, byłym ministrem transportu.

STEFCZYK.INFO: Czy cieszy się pan, że nie jest pan narodowości śląskiej?

Jerzy Polaczek: Ja nie mam takich dylematów.


Jak pan ocenia decyzję Sądu Najwyższego?

Ślązacy, podobnie jak np. Kaszubi są grupą etnograficzną ludności polskiej. Ze swoją, bardzo trudną historią. Jest to wszystko bardzo oczywiste, a decyzja sądu odzwierciedla również stan prawny. Trudno dyskutować tym bardziej, że kwestie narodowości śląskiej jeśli  podnoszone   są przez takich liderów jak Pan Gorzelik – wtedy są one wyjątkowo instrumentalizowane pod zupełnie inne plany polityczne. To jest bardzo smutne.


Jerzy Gorzelik zapowiedział właśnie, że złoży do sądu wniosek o delegalizację Ruchu Autonomii Śląska. Chce przetestować wymiar sprawiedliwości?

To wciąż gra na podtrzymanie własnej popularności. Trzeba przypomnieć, że przez ostatnie kilka lat RAŚ współtworzył z PO koalicję na Śląsku. Jej efektem jest gigantyczne zadłużenie województwa śląskiego , a w tym miesiącu przypada rocznica największego kolejowego kryzysu transportowego na Śląsku, wygenerowanego przecież przez władze województwa popierane wówczas przez RAŚ.

Teraz lider RAŚ zachowuje się, jakby w ogóle nie było go wśród odpowiedzialnych za sytuację gospodarczą na Śląsku.

Czym się przejawia pańska śląskość? Taka na co dzień.

Do śląskiej i jednocześnie polskiej tożsamości podchodzę naturalnie. Sprawy Śląska i jego najnowszej historii traktuję podmiotowo, a Śląsk jest dla mnie perłą w polskiej koronie. Mam wielki szacunek dla śląskiego dziedzictwa. Wystarczy wspomnieć takie postacie jak: św. Jacek Odrowąż, Karol Godula, Wojciech Korfanty czy Henryk Mikołaj Górecki aby widzieć fundamenty śląskiego etosu - duchowe,gospodarcze,polityczne czy  kulturalne. Nie można zapominać o fakcie, że historię  Śląska współtworzyły różne kultury i żywioły narodowe. Współistniały i przenikały  się  kultury: polska, żydowska, niemiecka i czeska. To jest bogactwo Śląska, ale jeśli ktoś wyciąga z tego jakieś  partykularne współczesne wnioski polityczne, to jest to wyjątkowe naginanie historii i tradycji Śląska dla własnych celów i należy się temu przeciwstawiać.


Czy często ma pan okazję rozmawiać po śląsku?

Prawie codziennie, bo jeśli jestem na Śląsku i spotykam się z ludźmi, to mówię tak jak wielu moich rozmówców. To mowa serca. Jeśli mam rozmawiać po śląsku, to czynię to, bo to również wyraz szacunku dla tej mowy i dla wielu mieszkańców Śląska.

Uważam też, że bardzo ważne jest nauczanie o najnowszej ale nie tylko historii Śląska, bo coraz mniej wśród żywych ich świadków, np. okresu plebiscytów, powstań, czy drugiej wojny światowej. Żyje jeszcze na Śląsku  np.  Pan Czesław Rymer – syn pierwszego wojewody śląskiego. Był on jako dziecko  świadkiem wkroczenia wojsk polskich do Katowic w 1922 r. Jego brat (mieszkaniec Londynu), emigrant polityczny, to były spadochroniarz brygady Gen. Sosabowskiego… Ale to pokolenie odchodzi i musimy je zastąpić w przekazywaniu prawdziwej historii Śląska w oparciu o pełną wiedzę historyczną, w tym m.in.  wydanie Archiwum Powstań Śląskich.


Czy pańscy przodkowie np. walczyli w powstaniach śląskich.

Nie, ale brali udział w plebiscycie. Głosowali,  jako mieszkańcy Chorzowa, Piekar Śląskich - za Polską. Babcia zawsze z dumą podkreślała że jej nazwisko z domu to: Polok, co jest popularnym i wielce symbolicznym nazwiskiem na Śląsku. Te tradycje plebiscytowe w mojej najbliższej  rodzinie były bardzo żywe.


Pytam o pańskie tradycje rodzinne dlatego, że autonomiści twierdzą, iż powstania śląskie to była „wojna domowa”. Że w tej wojnie Ślązacy bili się ze Ślązakami, a nie z Niemcami. Co pan o tym sądzi?

Brak mi słów, aby to komentować. To jest polityczne „malowanie trawy na zielono”. To groteskowe naginanie rzeczywistości, co czyni np. pan Kutz. Owszem, można się sprzeczać o jakieś  historyczne szczegóły, ale musiałbym przeklnąć, aby skomentować takie twierdzenie. Nie mam wątpliwości, że mają one służyć bardzo współczesnym celom politycznym... 

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: Wikipedia - oddział powstańców śląskich]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook