Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polaczek: Przejmując resort po Nowaku można czuć niepokój

02.07.2014

Polska pod rządem Donalda Tuska wytwarza wielkie transportowe zapadlisko w sektorze kolejowym - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info były minister transportu, a obecnie poseł PiS Jerzy Polaczek.

Stefczyk.info: Stanisław Janecki w swoim ostatnim tekście na łamach tygodnika “wSieci” pisze, że minister Elżbieta Bieńkowska w ostatnim czasie wyraźnie zmizerniała, a może mieć to związek z nieprawidłowościami o których się dowiedziała po przejęciu resortu transportu po Sławomirze Nowaku. Co pana zdaniem najgorzej funkcjonowało z resorcie Nowaka? 

Jerzy Polaczek, poseł PiS, były minister transportu: Zacznę może od tego, że nie jestem ekspertem od psychologii, a szkoda, bo bardzo chciałbym pani minister pomóc w jej rozterkach. Jednak merytorycznie i politycznie mogę powiedzieć, że każdy minister, który przejmuje obowiązki po takim polityku jak Sławomir Nowak może czuć nie tylko niepokój, ale przede wszystkim może mieć obawy co do ostatecznych skutków problemów, które przez lata kadencji poprzednika nie zostały załatwione. 

Jaki wskazałby pan tu najważniejszy punkt? 

Pierwszą rzeczą, która przychodzi mi do głowy to tzw. “stan przygotowań” do wdrożenia eksploatacji taboru Pendolino, który zapowiadany jest na grudzień 2014 roku, co było wielokrotnie reklamowane przez ministra Sławomira Nowaka, gdzie na pięć miesięcy przed planowanym terminem opublikowania rozkładu jazdy nie ma zcertyfikowanego taboru, a nawet nie została wszczęta taka procedura przez prezesa  Urzędu Transportu Kolejowego. 

Ale Pendolino już jest w Polsce. 

Tak, mamy już 11 pociągów z 20 zamówionych, oraz 80 proc. zapłaconej kwoty umownej. Jednak tu podkreślam - nie mamy przygotowanego, a wcześniej reklamowanego systemu dynamicznej sprzedaży biletów, która miała współgrać z taborem połączeń dalekobieżnych wykonywanych właśnie przez wagony Pendolino. 

A czy w tym przypadku spada również odpowiedzialność na premiera, który jest przecież przełożonym ministra? 

Polska pod rządem Donalda Tuska wytwarza wielkie transportowe zapadlisko w sektorze kolejowym. W Polsce nie mamy kolei szybkich prędkości powyżej 190 km/h, a które posiadają inne unijne kraje jak: Niemcy, Austria, Francja, Hiszpania, czy nawet Czechy. Nie wspomnę już o połączeniach z prędkością pow. 300 km/h, bo obecnie jest gotowych około 70 km torów, na których tabor może przekroczyć prędkość powyżej 160 km/h. Wina musi w takim przypadku spadać również na nadzorcę, którym niewątpliwie jest premier Tusk. 

Czyli nie ma żadnych szans na dotrzymanie grudniowego terminu? 

Tydzień temu jako parlamentarzyści opozycji doprowadziliśmy do nadzwyczajnego posiedzenia komisji, celem wyjaśnienia stanu przygotowań do uruchomienia połączeń Pendolino. Przypomnę tylko, że sam tabor kosztował grubo ponad 400 mln euro, a jeśli połączenia nie zostaną uruchomione dojdzie do sytuacji w której na stacji Warszawa-Grochów zastaniemy składowisko najdroższego taboru, który nie pracuje na obsłużenie choćby umowy kredytowej objętej gwarancjami skarbowymi przez ministra finansów. Z wypowiedzi przedstawicieli PKP wynika, że przejawiają optymizm, jednak on nie jest oparty na żadnych faktach. 

Chciałem zapytać jeszcze o byłego posła i szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, który po wybuchu afery hazardowej wycofał się z polityki, a od niedawna kieruje prywatną spółką kolejową. Nic w tym dziwnego, choć gdy czytamy, że owa spółka od kilku miesięcy notuje wielkie wzrosty przychodów, wychodzi z długów oraz - tu uwaga -  współpracuje z PKP Cargo. To chyba może budzić niepokój? 

Pan Chlebowski jest byłym politykiem i jak przypuszczam utrzymuje bliskie kontakty z zapleczem rządu. Tu można zadać pytanie dotyczące transparentności procesu współpracy pomiędzy spółką przez niego kierowaną, a PKP Cargo. Nie chcę przywoływać ostatnich wypowiedzi kolegów pana Chlebowskiego, ale można powiedzieć, że w tym świetle “Zbychu” zamieni “ch…, d… i kamieni kupę” w złoto…

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook