Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Posłowie PSL wolą wysokoprocentowe?

06.11.2013

Rozmowa z Jerzym Polaczkiem, posłem PiS, byłym ministrem transportu.

Stefczyk.info: PSL chce podwyżki akcyzy na piwo. Wzrost miałby sięgać ok. 10-15 proc. Ludowcy chcą, by dodatkowe środki poszły na budowę tzw. schetynówek. Jak pan ocenia taki pomysł na finansowanie budowy dróg?

Jerzy Polaczek: Ten pomysł wygląda jak zrzutka, które nie zmieni zasadniczego problemu, do jakiego doprowadził rząd. Tym problemem jest katastrofa finansowa Krajowego Funduszu Drogowego. On ma wartość pasywów przekraczającą 40 mld złotych. W 2014 roku będzie to już 50 mld złotych. Skalę zadłużenia oficjalnie potwierdziła na posiedzeniu komisji infrastruktury wiceminister Patrycja Wolińska-Bartkiewicz. Ona przyznała, że długi są bardzo poważne.

Czym to skutkuje?

Wysokość długów spowodowała, że zmienić trzeba było ustawę o Krajowym Funduszu Drogowym. Wprowadzono możliwość rolowania długów. Rząd chce spłacać zadłużenie środkami z nowych pożyczek. A tymczasem koszty obsługi odsetek bieżących to już jest suma ok. 2 mld złotych rocznie.

Wpływy z piwa niewiele tu mogą zmienić.

Tę propozycję można traktować jedynie, jako udawanie rozwiązywania problemów. To jest zrzutka. A mówiąc bardziej żartobliwie - skoro sprawa ma dotyczyć jedynie piwa, to widocznie wśród polityków PSL dominują inne trunki. Zapewne bardziej wysokoprocentowe.

Skoro politycy koalicji chwytają się takich propozycji jak wygląda przyszłość dot. budowy dróg? Czego można się spodziewać?

Trzeba się liczyć z tym, że system finansowania budowy dróg będzie niestabilny. On jest bowiem obciążony bardzo wysokimi kosztami obsługi, z uwagi na to, że w 2009 roku przeniesiono całość finansowania infrastruktury drogowej poza budżet, do KFD. A w nim mamy co roku problemy i kolejne długi. Na ogół na początku roku mamy ustalany poziom wydatków, który następnie jest wiele razy korygowany w dół, a następnie po pomniejszeniach, i tak stwierdza się, że wykonano 98 procent planu. Tego typu problemów można mnożyć.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook