Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: polityka energetyczna spóźnionej fazy

29.01.2013

Mimo wielu głośnych deklaracji obecna polityka w zakresie bezpieczeństwa energetycznego pozostawia nadal wiele do życzenia. Daje się odczuć brak długofalowych planów inwestycyjnych, a do tych już wdrożonych dokooptowywany jest podejrzany kapitał z rosyjskimi udziałami, jak w przypadku elektrowni w Kozienicach. O problemach polityki bezpieczeństwa energetycznego Polski rozmawiamy z Jerzym Polaczkiem, ministrem transportu w rządzie PiS.

Stefczyk.info: Jak według pana obecny rząd prowadzi politykę bezpieczeństwa energetycznego Polski?

Jerzy Polaczek: To polityka, którą można nazwać politykę spóźnionej fazy. Wszystkie planowane inwestycje, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszemu krajowi są realizowane z opóźnieniem. Natomiast ten przykład, który wskazałem w tej mojej interpelacji do premiera rządu, który miesiąc temu uczestniczył we wkopaniu kamienia węgielnego wielomiliardowej inwestycji w Kozienicach, ale ma ją realizować firma, która nie ma jakiegokolwiek potencjału inżynieryjnego w Polsce, i w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie realizowała tego typu projektów, a na dodatek należy do rosyjskiego koncernu Rosatom Nuclear Energy, no to nie wymaga komentarza.

Pikanterii tym zdarzeniom dodaje fakt, że blok energetyczny w Kozienicach będzie finansowany przez PKO BP, a za chwilę Polimex Mostostal stanie się dominującym akcjonariatem Agencji Rozwoju Przemysłu, dlatego że rząd postanowił uratować ten podmiot prywatny przecież, giełdowy od upadłości.

Jak wygląda bezpieczeństwo energetyczne Polski AD 2013 roku?

Zwróciłbym w tym momencie uwagę na gigantyczny problem dostępności do terminala gazowego w Świnoujściu, dlatego że mamy od strony technicznej opinie eksperckie mówiące o tym – a ja podzielam tę opinię – iż ta dostępność ze względu na lokalizację końcowego odcinka Gazociągu Północnego. Mamy co prawda zapowiedź inwestycji prywatnej Jana Kulczyka (elektrownia węglowa w okolicach Pelplina), ale w takiej sferze podstawowej narastający problem w Polskich Sieciach Energetycznych związany ze stanem technicznym urządzeń przesyłowych, które wymagają bardzo znaczących nakładów. A to przecież też jest elementem polityki bezpieczeństwa energetycznego, który dla dzisiejszych władz stoi w trzecim lub czwartym rzędzie.   

Jak polska polityka w zakresie bezpieczeństwa energetycznego wygląda na tle standardów światowych w tym względzie?

Oceniając przykłady europejskie mogę powiedzieć, że po pierwsze w sferze energetycznej bardzo aktywny jest udział państwa. Po drugie panuje tam myślenie wyprzedzające, nakłady na inwestycje planowane są na wiele lat do przodu. Po trzecie akurat w energetyce kapitał ma narodowość i choćby inwestycje rosyjskie w sferze szeroko pojętej energetyki, mają również stosunkowo niewiele wspólnego z rachunkiem ekonomicznym. Dominuje tu twarda polityka, bez zbytniego oglądania się na aspekt ekonomiczny. To służy w relacjach Rosji z Unią Europejską zwiększeniu aktywów i wpływów rosyjskich w bilansie energetycznym Europy.

Czy jakikolwiek aspekt w widoczny w polityce bezpieczeństwa energetycznego innych państw występuje w polityce polskiej?

Brakuje nam po pierwsze – nadążania za czasem, po drugie brakuje nakładów finansowych pozwalających odtworzyć infrastrukturę sieciową w takim stanie, aby była ona nowoczesna i niezawodna. Po trzecie przykład sprawy Kozienic, o której wspomniałem, jest klasycznym dowodem na to, że rząd nie panuje w ogóle nad sytuacją. Państwo przejmuje sferę finansowania – co jest bardzo dobrym posunięciem, ratuje firmę przed upadłością, co jest również jest ewenementem jeśli chodzi o podejście tego rządu do ważnych aspektów gospodarczych, przypomnę choćby kwestię stoczni, a na końcu okazuje się, że inwestycja realizowana jest przez podmiot, którego uwikłanie polityczne jest ewidentne, to na dodatek nie ma żadnego doświadczenia w realizacji tego rodzaju obiektów i nie ma żadnego potencjału. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook