Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Pendolino gorącym kartoflem rządu

11.04.2014

Projekt Pendolino zawierał wiele elementów groteskowych i pełnił rolę maskotki rządowej propagandy – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info Jerzy Polaczek, poseł PiS, były minister transportu.

Stefczyk.info: Janusz Piechociński przejrzał nagle na oczy i stwierdził, że „Pendolino jest, ale jakieś nie takie jak miało być”. Jak pan przyjmuje to odkrycie wicepremiera?

Jerzy Polaczek: To kolejny przykład, kiedy wysoko umocowany przedstawiciel rządu umywa ręce od odpowiedzialności za decyzje własnego gabinetu. Pendolina staje się dziś dla ekipy rządzącej gorącym kartoflem, którym nikt nie chce się oparzyć.

Piechociński doszedł do wniosku, że trzeba bacznie przyjrzeć się wnioskom NIK i nie wyklucza, że sprawą Pendolino – na jego wniosek – zajmie się rząd. W czym tkwi istota blamażu Pendolino?

Podstawowym problemem jest niespłacalność tego projektu oraz fakt, iż w siódmym roku realizacji przez rząd PO-PSL inwestycji kolejowych, składy Pendolino nie mają w Polsce infrastruktury dostosowanej do prędkości powyżej 160 km/h. W lutym odwołano np. przetarg – prowadzony od roku przez PKP - na budowę łączności cyfrowej, która jest elementem zarządzania bezpieczeństwem ruchu. Gdy mówimy o Pendolino, trzeba też wiedzieć, że efekt „dokonań” rządu w obszarze kolejnictwa to nie więcej niż 125 km sieci kolejowej (z ponad 19 tys. km o znaczeniu państwowym) przystosowanej do poruszania się z prędkością powyżej 160 km/h.

Czy Pendolino okazał się jedynie zabawką dla rządzących?

Projekt Pendolino zawierał wiele elementów groteskowych i rzeczywiście  pełnił rolę maskotki rządowej propagandy. Jesienią ubiegłego roku, na konwencji PO, ówczesny minister transportu Sławomir Nowak,  meldował Donaldowi Tuskowi rekordy prędkości, sprawiając wrażenie jakby większość polskiej sieci kolejowej była już zmodernizowana. Przypomnę również, że to właśnie poprzednik Elżbiety Bieńkowskiej umocował w 2012 r. zarządy spółek grupy PKP, w szczególności PKP SA i Polskich Linii Kolejowych SA, na kontraktach menadżerskich  z gigantycznymi wynagrodzeniami, co miało być później przełożone na znaczącą poprawę wyników finansowych grupy oraz podniesienie tempa i jakości inwestycji kolejowych.

Z jakim efektem?

Opłakanym. Wystarczy powiedzieć, że PKP Intecity -  firma, która będzie obsługiwała Pendolino - 4 lata temu przewoziła rocznie ok. 50 mln pasażerów, w 2013 roku ograniczyła przewóz do  31 mln osób. Wyniki za pierwsze miesiące 2014 r. wskazują, że obecnie sytuacja jest  jeszcze gorsza. Polacy odwracają się od kolei.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. Stefczyk.info/TVN24]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook