Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Omijajmy Łukoil

11.08.2014

Mam nadzieję, że akcja z omijaniem Łukoila, prędzej czy później, i w Polsce nabierze rozpędu - mówi Jerzy Polaczek, b. minister transportu.

Stefczyk.info: Czy pan tankuje na stacji Łukoil? W Internecie ogłoszono bojkot konsumencki tej firmy.  W Czechach, na Słowacji i na Węgrzech koncern musiał sprzedać cześć stacji  z powodu braku klientów. W Polsce wciąż jeszcze ma się dobrze. Warto zrezygnować z rosyjskiej benzyny? 

Jerzy Polaczek, b. minister transportu, PiS: Gdyby zabrakło mi benzyny, a nie było innej stacji to pewnie jakąś niewielką ilość bym zatankował. W ostateczności. Ale warto brać przykład z państw Europy Środkowo- Wschodniej, gdzie Łukoil całkowicie albo częściowo wycofuje się z dystrybucji paliw przez własną sieć. I pamiętać, że wszystko to, co jest za granicą Rosji, a związane jest sektorem paliwowo energetycznym emanacją polityki państwa rosyjskiego wobec Europy. To dotyczy również Łukoila. 

Z tym, że w Polsce sytuacja jest o tyle bardziej skomplikowana, że Łukoil kupuje benzynę od Orlenu, ale ten faktycznie – z Rosji. Jak zresztą większość innych sieci. Generalnie trudno jest nawet tankując na stacjach o zachodniobrzmiących nazwach, ominąć rosyjskie paliwo… Ale mimo to, jest to jakaś forma sprzeciwu wobec rosyjskiej polityki…

Nie da się zadekretować powszechnego sprzeciwu, bo kierowcy są w różnych sytuacjach, związanych prowadzeniem pojazdu.
Ale powinniśmy wyciągać z tego wnioski z tego, że  Rosja z dnia na dzień wprowadziła embargo na bardzo dobre produkty żywnościowe z Polski

Kto pierwszy pęknie? Jeśli chodzi o bojkot gospodarczy? Wielu specjalistów mówi, że Rosja ogłaszając embargo na europejskie towary podcina gałąź na której siedzi, bo sama produkuje w wystarczającej ilości co najwyżej ziemniaki…

Mentalność rosyjska jest taka, że wszystkie interesy Rosji za granicą są emanacją stanowiska Kremla, albo podporządkowanych mu oligarchów.  I to dotyczy zarówno sektora bankowego, energetycznego, paliwowego, surowcowego. Patrz – import rosyjskiego węgla. Politycy, którzy tego nie biorą pod uwagę, są po prostu szkodnikami.

Ale ja pytam raczej, czy gospodarka rosyjska wytrzyma takie odcięcie od dostaw ze świata zewnętrznego? 

To nie jest pytanie, czy Rosja wytrzyma, ale jakie poniesie wymierne straty. Konsekwentna polityka Reagana wywróciła gospodarkę radziecką. I spowodowała konieczność ratowania  sytuacji przez nowe pokolenie polityków z Gorbaczowem na czele. 


Czyli skoro oni nie chcą naszych jabłek, to my nie chcemy ich benzyny…

Mam nadzieję, że akcja z omijaniem Łukoila, prędzej czy później i w Polsce nabierze rozpędu. 

Not. ansa

[fot.torunmiasto.pl]


Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook