Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Nowak zostawia zgliszcza

17.11.2013

W okresie ostatnich kilku lat Polska jest jedynym krajem, gdzie przy ogromnych nakładach na infrastrukturę transportową, w dużej mierze rozleciał się rynek firm wykonawczych, które powinny dawać pracę i tworzyć podstawy do konkurowania na rynkach europejskich. To obszar z tłem, w którym są zgliszcza i bankructwa – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info poseł PiS Jerzy Polaczek, b. minister transportu.

Stefczyk.info: Czy zaskoczyła pana dymisja Sławomira Nowaka?

Jerzy Polaczek: Przyjąłem ją jako wyłącznie symboliczny wyraz jednego z elementów sprawy, która w prasie przewija się od miesięcy. Niemal przysłowiowy już zegarek ministra Nowaka ma wymiar symboliczny, bardzo barwny. Można powiedzieć, że o „rekonstrukcji” w resorcie transportu zadecydowali biegli, którzy sprawdzili ceny podobnych precjozów w kilku salonach i w Internecie. Sama rezygnacja ministra i jego komentarz w tej sprawie nie dziwią, gdyż są wyłącznie budowaniem pijarowego wizerunku polityka, który z obszarem transportu nie miał wcześniej nic wspólnego. Przypomnę, że był wymieniany jako kandydat na ministra sportu, ale w ostatniej chwili zastąpiła go minister Mucha.

Co się kryje za sprawą zegarków Nowaka? Czy widzimy zaledwie wierzchołek góry lodowej, a resztą odsłoni prokuratura?

Za dymisją ministra Nowaka, w wymiarze bieżącym, stoi coraz większy bałagan w sektorze transportu. Od strony formalnej są to ogromne zaległości w implementacji prawa europejskiego. Od strony praktycznej, codziennej – narastający nieporządek w nadzorowanych przez tego ministra podmiotach. A w kontekście finansowym – za ministra Nowaka saldo długu Krajowego Funduszu Drogowego przekroczyło 42 mld zł, a na rok przyszły prognozowane  jest w wysokości ponad 50 mld zł. Tę ostatnią informację potwierdziła, po moim pytaniu, aczkolwiek niechętnie, wiceminister transportu Patrycja Wolińska-Bartkiewicz na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury, poświęconym budżetowi na przyszły rok.

Nowak powinien odejść dużo wcześniej i to z powodów o wiele poważniejszych niż "afera zegarkowa"?

W okresie ostatnich kilku lat Polska jest jedynym krajem, gdzie przy ogromnych nakładach na infrastrukturę transportową, w dużej mierze rozleciał się rynek firm wykonawczych, które powinny dawać pracę i tworzyć podstawy do konkurowania na rynkach europejskich. To obszar z tłem, w którym są zgliszcza i bankructwa.

Czy widzi pan w obecnym obozie władzy kogoś, kto mógłby zastąpić Nowaka na stanowisku szefa resortu transportu?

Dzisiaj ministrem transportu jest Donald Tusk, z uwagi na to, że w resorcie jest wakat. Nie spodziewam się po kolejnych zmianach jakichś rewelacji. Takim obszarem gwałtownie narastających problemów w odniesieniu do zdolności wykorzystania przez Polskę dostępnych środków na infrastrukturę są potężne opóźnienia w inwestycjach kolejowych - z refundacją nie przekraczającą 15-16 proc. środków i z prognozą zwrotów niewykorzystanych przez Polskę funduszy na poziomie  10 mld zł.

Nie ma co liczyć, że coś się poprawi w resorcie transportu w tym rządzie?

Sławomir  Nowak przez prawie dwa lata wypełniał funkcje ministra transportu w kategoriach czysto indywidualnych i  politycznych. Korzystał z poduszki pijarowej, jaką zapewnia rządowi dominująca część mainstreamowych mediów. Ale coraz trudniej ukrywać, to co gołym okiem widzą ludzie.  Za tym gładkim i opalonym politykiem kryje się jeden z kluczowych problemów, który zostawia obecny rząd. Pytam: co jest wartością dodaną w przypadku zmiany budżetu, kiedy obcina się miliard złotych na inwestycje w Polskich Liniach Kolejowych? Z drugiej strony zobowiązuje się tę spółkę, która ma już zadłużenie wielomiliardowe i stratę roczną rzędu 700 mln zł, do emisji obligacji na  1,5 mld zł, żeby finansować prace bieżące. To polityka kupowania czasu za drogi pieniądz, przy pomocy współpracowników, którzy są na kontraktach menadżerskich sięgających 100 tys. zł miesięcznie. To jest zjawisko nazywane przez kolejarzy „plagą bankomatów”.  Rozbudowywana jest biurokracja, a ubywa pasażerów. Trzeba też pamiętać o tym, że Nowak, wraz z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, jest twórcą największego zakładu fotograficznego w Polsce, jakim po gigantycznej rozbudowie stała się Inspekcja Transportu Drogowego.

Rozmawiał Jerzy Kubrak

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

[fot.  PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook