Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Niepowaga rządu kosztuje nas miliony!

16.05.2014

"Nieoficjalnie mówi się o tym, że producentowi Pendolino zapłacono już 50 a może nawet 75 proc. kontraktu a do Polski trafiło zaledwie 8 z 20 zamówionych składów. Niech minister Bieńkowska zabierze głos w tej sprawie - mówi Jerzy Polaczek, b. minister transportu.

Stefczyk.info: Wicepremier Piechociński zapowiedział dziś w radiu RMF FM, że kontrakt na Pendolino może zostać anulowany. To zaskakujące oświadczenie, biorąc pod uwagę pompę, z którą ogłaszano tę inwestycję. Jak to rozumieć? Jakiś nowy konflikt między PO a PSL?

Jerzy Polaczek, poseł PiS, b. minister infrastruktury: Jest to niewątpliwie przejaw sporu wewnątrz rządu. Tym dziwniejsze jest, że wypowiada się na ten temat wicepremier Piechociński, a minister transportu milczy. Z drugiej strony to sygnał, że w grudniu 2014 roku - 20 zamówionych składów tego pociągu na pewno nie wyjedzie na polskie tory. Poza tym warto pamiętać, że wszystkie pociągi, które zostały już dostarczone do kraju, mają wyłącznie homologację fabryczną i nie są na chwilę obecną  dopuszczone do ruchu w Polsce. Za te dopuszczenia od strony prawnej odpowiada prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Ile ewentualne rozwiązanie kontraktu będzie nas kosztowało?

Pierwotnym problemem realizacji kontraktu Pendolino, niezależnie od jego oceny, jest potężne opóźnienie w inwestycjach kolejowych. I brak wdrożenia programu europejskiego kierowania ruchem. Ostatnim tego świadectwem była kwestia wypowiedzenia przez polskie linie kolejowe kontraktu na system łączności cyfrowej GSM - R, który jest elementem interoperacyjności. Jest głębszy problem niż tylko spór wewnątrz rządu i ten, który jest pomiędzy PKP Intercity, a producentem. Rozwiązanie tego projektu łamie zarówno możliwość wykorzystania przeznaczonych na ten projekt środków europejskich i może powodować znaczące perturbacje w absorbcji środków europejskich  na inwestycje kolejowe.  To jest problem systemowy.

Ten projekt od początku budził szereg kontrowersji, więc może jednak dobrze, że późno, bo późno ale zostaje anulowany?  PiS od początku podkreślał, że to są pociągi nie dostosowane do naszych torów...

W sytuacji, w której zamówiono 20 składów Pendolino za kwotę ponad 2 mld 800 mln złotych, to każde rozwiązanie tego projektu, przynosi straty i gwałtownie pogarsza kondycję spółki. Ale ja chciałbym otrzymać przede wszystkim informację od minister Bieńkowskiej jaka wartość kontraktu, wynikająca z zawartej umowy, została już przekazana producentowi. Bo nieoficjalnie mówi się  o tym, że jest to między 50 a 75 proc. kontraktu. I to w sytuacji, gdy do Polski trafiło zaledwie 8 składów z 20 zamówionych.

To kompromitacja rządu?

W tej sprawie głos powinien zabrać konstytucyjny minister, żeby niezwłocznie skomentować zapowiedź ministra Piechocińskiego. Bo przecież on recenzuje rząd, w którym sam zasiada. Ta niepowaga rządu kosztuje nas miliardy. Moim zdaniem rządząca ekipa dawno straciła homologację do rządzenia Polską, co powinni niebawem potwierdzić wyborcy.

not. ansa

[fot. intercity.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook