Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polaczek: Niepowaga rządu kosztuje nas miliony!

16.05.2014

"Nieoficjalnie mówi się o tym, że producentowi Pendolino zapłacono już 50 a może nawet 75 proc. kontraktu a do Polski trafiło zaledwie 8 z 20 zamówionych składów. Niech minister Bieńkowska zabierze głos w tej sprawie - mówi Jerzy Polaczek, b. minister transportu.

Stefczyk.info: Wicepremier Piechociński zapowiedział dziś w radiu RMF FM, że kontrakt na Pendolino może zostać anulowany. To zaskakujące oświadczenie, biorąc pod uwagę pompę, z którą ogłaszano tę inwestycję. Jak to rozumieć? Jakiś nowy konflikt między PO a PSL?

Jerzy Polaczek, poseł PiS, b. minister infrastruktury: Jest to niewątpliwie przejaw sporu wewnątrz rządu. Tym dziwniejsze jest, że wypowiada się na ten temat wicepremier Piechociński, a minister transportu milczy. Z drugiej strony to sygnał, że w grudniu 2014 roku - 20 zamówionych składów tego pociągu na pewno nie wyjedzie na polskie tory. Poza tym warto pamiętać, że wszystkie pociągi, które zostały już dostarczone do kraju, mają wyłącznie homologację fabryczną i nie są na chwilę obecną  dopuszczone do ruchu w Polsce. Za te dopuszczenia od strony prawnej odpowiada prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Ile ewentualne rozwiązanie kontraktu będzie nas kosztowało?

Pierwotnym problemem realizacji kontraktu Pendolino, niezależnie od jego oceny, jest potężne opóźnienie w inwestycjach kolejowych. I brak wdrożenia programu europejskiego kierowania ruchem. Ostatnim tego świadectwem była kwestia wypowiedzenia przez polskie linie kolejowe kontraktu na system łączności cyfrowej GSM - R, który jest elementem interoperacyjności. Jest głębszy problem niż tylko spór wewnątrz rządu i ten, który jest pomiędzy PKP Intercity, a producentem. Rozwiązanie tego projektu łamie zarówno możliwość wykorzystania przeznaczonych na ten projekt środków europejskich i może powodować znaczące perturbacje w absorbcji środków europejskich  na inwestycje kolejowe.  To jest problem systemowy.

Ten projekt od początku budził szereg kontrowersji, więc może jednak dobrze, że późno, bo późno ale zostaje anulowany?  PiS od początku podkreślał, że to są pociągi nie dostosowane do naszych torów...

W sytuacji, w której zamówiono 20 składów Pendolino za kwotę ponad 2 mld 800 mln złotych, to każde rozwiązanie tego projektu, przynosi straty i gwałtownie pogarsza kondycję spółki. Ale ja chciałbym otrzymać przede wszystkim informację od minister Bieńkowskiej jaka wartość kontraktu, wynikająca z zawartej umowy, została już przekazana producentowi. Bo nieoficjalnie mówi się  o tym, że jest to między 50 a 75 proc. kontraktu. I to w sytuacji, gdy do Polski trafiło zaledwie 8 składów z 20 zamówionych.

To kompromitacja rządu?

W tej sprawie głos powinien zabrać konstytucyjny minister, żeby niezwłocznie skomentować zapowiedź ministra Piechocińskiego. Bo przecież on recenzuje rząd, w którym sam zasiada. Ta niepowaga rządu kosztuje nas miliardy. Moim zdaniem rządząca ekipa dawno straciła homologację do rządzenia Polską, co powinni niebawem potwierdzić wyborcy.

not. ansa

[fot. intercity.pl]

Słowa kluczowe:

Pendolino

,

kontrakt

,

PKP

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook