Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Niepełny raport NIK

07.05.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym ministrem transportu Jerzym Polaczkiem.

Stefczyk.info: NIK publikuje kolejny raport, tym razem związany z budową dróg w Polsce. Izba wytyka GDDKiA, że w zły sposób ocenia kontrahentów, skupiając się jedynie na kwestiach najniższej ceny. Czytamy również, że przy podejmowaniu decyzji nie sprawdzano nawet, czy firmy mają odpowiednie zasoby finansowe, albo gwarancje otrzymania kredytu. Czy ten raport tłumaczy kompromitacje związane z budową dróg w Polsce?

Jerzy Polaczek: Przede wszystkim należy stwierdzić, że przed tą kontrolą należałoby przeprowadzić badanie i ocenę realizacji zadań drogowych przez Krajowy Fundusz Drogowy. Niestety NIK tego nie zrobiła. Działanie tej instytucji i dokumenty, na mocy których przekierowano niemal całe wydatki inwestycyjne do KFD, są do chwili obecnej ukrywane przed opinią publiczną. Wyłączono w tej sprawie informacje, które są "objęte tajemnicą", czyli wydatki za tzw. dostępność na odcinkach autostrad płatnych prywatnych w Polsce. Nad dokumentem, opublikowanym obecnie przez NIK, odciska się brak analizy finansowej wykonywania planów Krajowego Funduszu Drogowego, który przejął od 2009 roku niemal całość wydatków drogowych. To pierwsza uwaga w tej sprawie. Kolejną jest fakt, że widać, że nad tym raportem unosi się cień zbliżającego się końca kadencji prezesa Jacka Jezierskiego.

Po czym Pan to wnosi?

W podsumowaniu wyników kontrolnych znajduje się stwierdzenie, że - mimo nieprawidłowości - NIK pozytywnie ocenia realizowanie zadań przez GDDKiA. Te konkluzje stoją w istotnej sprzeczności z ustaleniami Izby. Co szczególnie niepokojące GDDKiA wydała w latach 2008-2012 1,4 mld złotych na działania związane z nadzorem nad realizowanymi inwestycjami. Ten nadzór wykonywały firmy na zlecenie Dyrekcji, jako inżynierowie kontraktu. Można się zatem zapytać, co z tych pieniędzy wynika dla jakości inwestycji. Te wydatki są przecież bardzo znaczące. Mamy więc sytuację, że NIK mówi o nieskutecznym nadzorze, a Dyrekcja wydaje ogromne sumy na zatrudnianie kolejnych kontrolujących. Wydatki na te działania były rekordowe.

Kolejny raz przy tej okazji słyszymy, że złe skutki niesie ze sobą opieranie się w kontraktach jedynie na kwestii ceny.

Tak, kolejny raz zmora "najniższej ceny" daje o sobie znać. W mojej ocenie ten proceder był promowany celowo, z pełną świadomością. Służył temu mechanizm umów, zawieranych w formule "projektuj i buduj". To powodowało pewną umowność kwot, które były szacowane przez zamawiającego. Dane wyjściowe są przygotowane przez zamawiającego właśnie, a nie przez kontrahenta. Jeśli podpisywano umowę za połowę ceny, to jest jasne, że skutkiem tego właśnie jest sytuacja zniszczenia w znaczącym stopniu rynku wykonawczego w Polsce. Dowodem tego są upadłości spółek giełdowych oraz firm budowlanych.

Jakie wnioski powinny płynąć z raportu Izby?

Ja właśnie co gorsze nie znajduję w tych materiałach wniosków, jakie powinny płynąć z doświadczeń ostatnich lat. Mówię choćby o rozwiązaniu umów na budowę autostrad na słynnym chińskim odcinku, budowanym przez COVEC oraz na odcinku A4. Tamtą inwestycje realizowała firma macedońska Granit. Do dziś w tych przypadkach GDDKiA nie odzyskała pieniędzy. To również rodzi pytania o skuteczność egzekwowania warunków brzegowych w zakresie ochrony zamawiającego. Z firmą COVEC kontrakt został rozwiązany już kilka lat temu. Nie słyszałem natomiast, by Dyrekcja odzyskała w postępowaniu sądowym ponad 760 mln odszkodowania, o którym publicznie mówił minister transportu i szef GDDKiA. Podobnie jest z należnościami, jakie należy ściągnąć z Granitu. Dla mnie raport NIK jest niepełny, a to wynika z braku oceny działań Krajowego Funduszu Drogowego. Zadania KFD są z kolei uzgadniane między ministrem finansów, ministrem transportu i szefem Banku Gospodarstwa Krajowego. Oceny, co się tam dzieje do dziś nikt się nie podjął.

A co tam się może dziać?

Więcej niż znaczącym obrazem tego, co się dzieje w tej instytucji, jest fakt, że Komisja Infrastruktury jeszcze dziś, 7 maja, zajmie się projektem rządowej ustawy dot. rolowania długu Krajowego Funduszu Drogowego. Jego poziom oscyluje już w granicach 40 mld złotych. Krajowy Fundusz, według uzasadnienia przedłożonego przez rząd, jest obecnie niewypłacalny. Tak będzie w najbliższych latach. Planuje się więc emisję obligacji, żeby spłacać wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Można zatem się zastanawiać, na bazie jakich dokumentów rządowych w 2010 roku podjęto tego rodzaju rozstrzygnięcia. Osoby podejmujące decyzje musiały mieć świadomość, że ten sposób działania KFD będzie skutkował wzrostem kosztów obsługi tego Funduszu. Spłata samych odsetek długów Funduszu przekracza już 2 mld złotych rocznie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook