Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Kto zapłaci za "Pendolino"?

04.12.2013

To nie politycy, a eksperci wskazują przecież, że do utrzymania prędkości rozkładowej „Pendolino”, czyli ponad 200 km/h jest przygotowanych około 120 kilometrów torów - mówi poseł PiS Jerzy Polaczek w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: PiS zwrócił się do NIK o zbadanie legalności przetargu na pociągi „Pendolino”. Co budzi pana największe kontrowersje w tej sprawie?

Jerzy Polaczek: Tylko jeden podmiot dostał akceptację techniczną specyfikacji tego przetargu. To rzecz niesłychanie rzadka w standardach i polskich i europejskich. 3 miliardy złotych wydajemy w przetargu, gdzie jest rozpatrywana oferta tylko jednego podmiotu. To jest jednak coś niezwykłego.

 

Zwrócili panowie uwagę, że kryteria przetargu były ustalone tak, że tylko jeden producent je spełnił. Czy tak właśnie wygląda ustawianie przetargów?

W tej sprawie jest szereg pytań otwartych, mam nadzieję, że zostaną one wyjaśnione. Jak choćby kwestia doradztwa w kwestii tej transakcji. Dla mnie jednak najważniejsza jest analiza ekonomiczno - finansowa zasadności zakupu takiego taboru w Polsce. To nie politycy, a eksperci wskazują przecież, że do utrzymania prędkości rozkładowej „Pendolino”, czyli ponad 200 km/h jest przygotowanych około 120 kilometrów torów na odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej między Zawierciem a Grodziskiem Mazowieckim.

A jak się ma zakup „Pendolino” do wspierania polskiej gospodarki?

Mimo głoszonych haseł o liberalizacji rynku kolejowego nie wyobrażam sobie, żeby w takich państwach jak Włochy, Francja czy Niemcy kupowano bardzo dobry produkt, w którym nawet jedno koło nie jest elementem kooperacji z dostawcą. Chcę podkreślić, że bardzo trafnie to ujął były prezes PKP Intercity w rozmowie z Tygodnikiem „wSieci”, że „Pendolino” to bardzo drogi paciorek rzucony biedakom, niestety na nieprzygotowany grunt. Czyli z tą częścią tras międzynarodowych, które nie będą w stanie obsłużyć tego rodzaju pociągu. To jest bezpośredni efekt rządów Donalda Tuska i degrengolady, do jakiej doprowadziły one na polu kolei regionalnych. Poza jednym regionem, podkarpackim, wszędzie rządzi koalicja PO-PSL, niejednokrotnie z udziałem SLD. Nikt tam nie zważa, że koleje regionalne to przecież ważny element transportu publicznego.


Czy koleje regionalne podupadają rzeczywiście we wszystkich rejonach kraju?

Tak. Bardzo dobrze obrazuje to przypadek Kolei Śląskich. Niecały rok po ich utworzeniu jest o 50 procent mniej połączeń. Biorąc pod uwagę warunki europejskie, to tak, jakby wydarzył się jakiś kataklizm, ale przecież nic takiego się nie działo. Tym wspólnym mianownikiem jest niestety nieudolność opłacana całkiem spore pieniądze. Upadek tego resortu pokazuje dobór kadr. W ostatnich dniach uzupełniono skład zarządu Polskich Linii Kolejowych, nowym członkiem zarządu odpowiedzialnym za realizację inwestycji jest absolwent Akademii Wychowania Fizycznego. Wypada tylko życzyć powodzenia…


Posłowie PiS zwracają się z tą sprawą do NIK, którą kieruje niedawny minister tego rządu. Czy uważa pan, że wystarczy mu determinacji, żeby coś w tej kwestii wyjaśnić?

Tego nie wiem, ale zwróciliśmy się do NIK przede wszystkim ze względu na skalę zaangażowania środków publicznych. Tu chodzi o 3 miliardy złotych, w tym jest oczywiście część środków unijnych, ale zwracam uwagę, że całość tego zamówienia jest objęta gwarancjami skarbu państwa. PKP Intercity traci pasażerów, samo to jest podstawą do ogromnego niepokoju, bo jest realne zagrożenie, że za "Pendolino" zapłacimy my wszyscy - podatnicy.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. wSieci

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook