Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Kto zapłaci za "Pendolino"?

04.12.2013

To nie politycy, a eksperci wskazują przecież, że do utrzymania prędkości rozkładowej „Pendolino”, czyli ponad 200 km/h jest przygotowanych około 120 kilometrów torów - mówi poseł PiS Jerzy Polaczek w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: PiS zwrócił się do NIK o zbadanie legalności przetargu na pociągi „Pendolino”. Co budzi pana największe kontrowersje w tej sprawie?

Jerzy Polaczek: Tylko jeden podmiot dostał akceptację techniczną specyfikacji tego przetargu. To rzecz niesłychanie rzadka w standardach i polskich i europejskich. 3 miliardy złotych wydajemy w przetargu, gdzie jest rozpatrywana oferta tylko jednego podmiotu. To jest jednak coś niezwykłego.

 

Zwrócili panowie uwagę, że kryteria przetargu były ustalone tak, że tylko jeden producent je spełnił. Czy tak właśnie wygląda ustawianie przetargów?

W tej sprawie jest szereg pytań otwartych, mam nadzieję, że zostaną one wyjaśnione. Jak choćby kwestia doradztwa w kwestii tej transakcji. Dla mnie jednak najważniejsza jest analiza ekonomiczno - finansowa zasadności zakupu takiego taboru w Polsce. To nie politycy, a eksperci wskazują przecież, że do utrzymania prędkości rozkładowej „Pendolino”, czyli ponad 200 km/h jest przygotowanych około 120 kilometrów torów na odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej między Zawierciem a Grodziskiem Mazowieckim.

A jak się ma zakup „Pendolino” do wspierania polskiej gospodarki?

Mimo głoszonych haseł o liberalizacji rynku kolejowego nie wyobrażam sobie, żeby w takich państwach jak Włochy, Francja czy Niemcy kupowano bardzo dobry produkt, w którym nawet jedno koło nie jest elementem kooperacji z dostawcą. Chcę podkreślić, że bardzo trafnie to ujął były prezes PKP Intercity w rozmowie z Tygodnikiem „wSieci”, że „Pendolino” to bardzo drogi paciorek rzucony biedakom, niestety na nieprzygotowany grunt. Czyli z tą częścią tras międzynarodowych, które nie będą w stanie obsłużyć tego rodzaju pociągu. To jest bezpośredni efekt rządów Donalda Tuska i degrengolady, do jakiej doprowadziły one na polu kolei regionalnych. Poza jednym regionem, podkarpackim, wszędzie rządzi koalicja PO-PSL, niejednokrotnie z udziałem SLD. Nikt tam nie zważa, że koleje regionalne to przecież ważny element transportu publicznego.


Czy koleje regionalne podupadają rzeczywiście we wszystkich rejonach kraju?

Tak. Bardzo dobrze obrazuje to przypadek Kolei Śląskich. Niecały rok po ich utworzeniu jest o 50 procent mniej połączeń. Biorąc pod uwagę warunki europejskie, to tak, jakby wydarzył się jakiś kataklizm, ale przecież nic takiego się nie działo. Tym wspólnym mianownikiem jest niestety nieudolność opłacana całkiem spore pieniądze. Upadek tego resortu pokazuje dobór kadr. W ostatnich dniach uzupełniono skład zarządu Polskich Linii Kolejowych, nowym członkiem zarządu odpowiedzialnym za realizację inwestycji jest absolwent Akademii Wychowania Fizycznego. Wypada tylko życzyć powodzenia…


Posłowie PiS zwracają się z tą sprawą do NIK, którą kieruje niedawny minister tego rządu. Czy uważa pan, że wystarczy mu determinacji, żeby coś w tej kwestii wyjaśnić?

Tego nie wiem, ale zwróciliśmy się do NIK przede wszystkim ze względu na skalę zaangażowania środków publicznych. Tu chodzi o 3 miliardy złotych, w tym jest oczywiście część środków unijnych, ale zwracam uwagę, że całość tego zamówienia jest objęta gwarancjami skarbu państwa. PKP Intercity traci pasażerów, samo to jest podstawą do ogromnego niepokoju, bo jest realne zagrożenie, że za "Pendolino" zapłacimy my wszyscy - podatnicy.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. wSieci

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook