Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Dymisja za patologie w GITD

27.03.2013

Mariusz Błaszczak w imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do premiera z wnioskiem o odwołanie głównego inspektora transportu drogowego Tomasza Połcia. Zdaniem PiS Inspekcja zamiast zajmować się zadaniami, do których została powołana, koncentruje działalność na stawianiu fotoradarów. O ocenę nowej roli GITD rozmawiamy z Jerzym Polaczkiem, byłym ministrem transportu a obecnie posłem Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - Dlaczego teraz klub Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się żądać od premiera odwołania gen. Połcia?

- Myślę, że jest to podsumowanie stanu, w którym ogromny udział ma ów twórca rozwiązań w zakresie zmian do tzw. ustawy fotoradarowej. Zamiast normalnie i sprawnie funkcjonującego systemu karania piratów drogowych obserwujemy narastającą improwizację oraz chaos związany z różnego rodzaju skutkami wadliwego systemu prawnego, za które pan generalny inspektor ponosi również osobistą i polityczną odpowiedzialność.

Przypomnę chociażby, że pomimo upływu 26 miesięcy od uchwalenia tych zmian przez Sejm na wniosek aktualnego rządu, Centrum Automatycznego Systemu Nadzoru nad Ruchem Drogowym jest nadal w budowie, a mamy za to gigantyczny wzrost wydatków Inspekcji Transportu Drogowego - jej budżet w ciągu jednego roku wzrósł z 20 do 150 mln zł.

Mamy sytuację wręcz patologiczną, w której narasta liczba wstrzymywanych postępowań prowadzonych przez sądy, co jest skutkiem niesprawnie działającego systemu informatycznego. W efekcie mamy niewielką skuteczność we wpływie środków z tytułu wykroczeń popełnianych przez kierowców. A jeśli odniesiemy to do planów i zamierzeń, to każdy szef instytucji, który zapowiada, że ściągnie 1 mld 200 mln zł z mandatów a przysparza budżetowi jedynie 30 mln zł to dawno powinien zostać odwołany, chociażby za samo takie absurdalne podejście fiskalne. To ma niewiele wspólnego z problematyką bezpieczeństwa na drogach, tym bardziej, że inspektorat transportu drogowego został powołany - i co warto podkreślić - w konsensusie politycznym w 2001 r. - jako instytucja mająca na celu zwalczanie nieuczciwej konkurencji w transporcie, czy bardzo wnikliwe kontrole stanu technicznego TIR-ów czy czasu pracy kierowców.

A dzisiaj Inspektorat staje się prawie że monopolistą utworzonego przez rząd Donalda Tuska przemysłu fotograficznego jako zarządca największego zakładu fotograficznego, którego właścicielem jest minister transportu.


Stefczyk.info: - Ale to nie pan Połeć wymyślił sobie ten budżet, czy narzucił sobie takie czy inne zadania, tylko minister Nowak. Dlaczego to jego nie chcecie odwołać?

- To jest odrębna kwestia. W obszarze odpowiedzialności ministra transportu jest tyle gigantycznych, narastających problemów, zarówno w zakresie legislacji jaki i samej praktyki, że w tych relacjach minister Nowak - gen. Połeć polityczną odpowiedzialność za ten model prawny, który został stworzony ponosi rónież szef tej instytucji. To on był autorem tych rozwiązań w Prawie o ruchu drogowym, które tak nieskutecznie do dzisiaj funkcjonują. Po drugie to jest przecież szef instytucji, która godzi się być ekspozyturą ministra finansów, planując wpływy z mandatów karnych a nie jest rozliczony w sytuacji, w której tak nieskutecznie realizuje plan zaplanowanych przychodów.

Co więcej, instytucja ta pozyskuje każdego dnia tysiące zdjęć, które nie są chronione na podstawie rozporządzenia wykonawczego do ustawy, które minister do chwili obecnej nie wydał.


Stefczyk.info: - Ale to znowu jest zarzut nie do gen. Połcia, tylko ministra Nowaka?

- Tak, ale ja mówię tutaj o współodpowiedzialności tej Inspekcji, której szef choć jest już na tym stanowisku od 5 lat i ponosi pełną odpowiedzialność za gwałtowny wzrost wydatków na utrzymanie tej instytucji i zatrudnienie kilkuset nowych inspektorów, nie ma żadnych wymiernych efektów.


Stefczyk.info: - Efekty widzimy na drogach, w postaci coraz większej liczby żółtych fotoradarów... Ale czy wierzy pan w skuteczność takiej interwencji u premiera? Donald Tusk doskonale wie, co się dzieje w ITD i gdyby był niezadowolony, to by już dawno sam wyrzucił Połcia, ale tego nie robi. Czy to nie jest takie wołanie na puszczy PiS-u?

- To jest wniosek, który skierował do premiera szef klubu w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość bo już nazbierało się tak wiele tych negatywnych skutków, zarówno w wymiarze społecznym i gospodarczym, faktycznych dokonań gen. Połcia jak i zmiany misji samej instytucji, która staje się inspekcją Ministerstwa Finansów , a nie inspekcją, która miała identyfikować zagrożenia w ruchu tranzytowym i przestrzegania zapisów w transporcie drogowym o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz dbałość o dobry stan techniczny choćby autobusów czy autokarów przewożących dzieci lub funkcjonujących w transporcie publicznym.

Sytuacja, w której szef takiej instytucji jest tolerowany, czy nie ma reakcji opozycji wobec tych faktów, które powodują naruszanie prawa obywateli, gdyż to się odbywa w takim półlegalnym systemie prawnym, stworzonym przez ten rząd, jest niedopuszczalna.

Ta ekipa, po raz pierwszy od 1989 r., ma plan nakładania mandatów karnych na obywateli, czego efektem są działania wojewódzkich inspektorów dostosowują regulaminy wynagradzania pracowników w zależności od liczby wystawianych mandatów. To jest jakiś absurd - to postawienie na głowie tego co powinno być ważne w hierarchii priorytetów tej instytucji.


not. zrk
[fot. w Polityce.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook