Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Chaos z winy marszałka

12.12.2012

Pełną polityczną i osobistą odpowiedzialność za chaos kolejowy na Śląsku ponosi marszałek Adam Matusiewicz - uważa Jarzy Polaczek(PiS).

Stefczyk.info: Z czego wynika to potworne zamieszanie, z jakim mamy do czynienia z połączeniami kolejowymi na Śląsku? Już trzeci dzień po przejęciu połączeń regionalnych przez Koleje Śląskie mamy do czynienia z niewiarygodnym chaosem...

Jerzy Polaczek: Problem wynika z osobistego "chciejstwa" marszałka województwa śląskiego – pana Adama Matusiewicza, który dobrał sobie takich, a nie innych współpracowników. Sytuacja, jaka ma miejsce po przejęciu przewozów przez nową spółkę Koleje Śląskie to chaos i strajk jednocześnie. Kolejnym powodem zamieszania jest też kupiony bądź wydzierżawiony od Sasa do Lasa sprzęt. Oprócz nowych składów, które kupiło województwo śląskie – tzw. Flirtów firmy Stadler, jeździ też dużo taboru wydzierżawionego ze Słowacji lub z Czech. Mamy też sytuację taką, że ok. 800 osób z oddziału śląskiego Przewozów Regionalnych straciło pracę. Do tego dochodzi sztucznie wykreowany rozkład, o którym kłamliwie informowano podróżnych na Śląsku, że o 20 proc. wzrasta liczba połączeń. Tymczasem określone odcinki tras kolejowych w województwie zostały podzielone sztucznie na 2 albo 3.

I to tylko pogłębiło chaos jeśli chodzi o posługiwanie się tym rozkładem przez pasażerów. Do tego dołóżmy jeszcze brak rezerw taborowych, który jest gołym okiem widoczny... W efekcie powiedzieć, że to kompromitacja, to mało!

Kto ponosi największą odpowiedzialność za tę sytuację? Marszałek mówi,że polecą głowy w Kolejach Śląskich. Ale może to on sam jest największym winowajcą?

Pełną polityczną i osobistą odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi marszałek Matusiewicz. Natomiast to jakich ludzi dobrał do przygotowania tego zadania – to już jest kwestia wtórna. Władze województwa jak i rzecznicy prasowi Kolei Śląskich wielokrotnie informowali, że mają wszystko dopięte na ostatni guzik. Tymczasem okazało się, że w normalnych warunkach pogodowych, bo to co się dzieje trudno nazwać warunkami ekstremalnymi, kilkanaście procent pociągów przewidzianych w rozkładach jazdy nie wyjechało na trasy. I sytuacja z dnia na dzień się pogarsza.

Mamy też kolejny absurd: Przewozy Regionalne, w miejsce których weszły Koleje Śląskie muszą dziś pomagać firmie, która miała je zastąpić...

Przewozy Regionalne przejmują część połączeń z innymi województwami. Również PKP Intercity wydzierżawiło dodatkowy tabor. To są oczywiście dodatkowe koszty. Sytuacja staje się groteskowa, skoro jedna spółka zarządzana przez ludzi PO, najpierw kłóci się przez ponad rok z innym podmiotem zarządzanym przez samorządy zdominowane przez koalicję PO – PSL. W efekcie następuje gwałtowne pogorszenie sytuacji na kolei - w drugim pod względem zaludnienia rejonie kraju. W tym regionie setki tysięcy ludzi codziennie dojeżdżają do pracy. Sam wiem o przypadkach, gdy ludzie musieli czekać na powrót do domu po 5 – 6 godzin i wracali o pierwszej w nocy z pracy.

Ta sytuacja nie ma precedensu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Gołym okiem widać, że za to zadanie wzięła się ekipa, która się zupełnie na tym nie zna. Ludzie, którzy nigdy nie zarządzali czymś realnym, gdzie liczy się odpowiedzialność za efekt działań. I kończy się to gigantyczną porażką.
Wczoraj w dyspozyturze marszałek województwa osobiście układał awaryjny plan funkcjonowania pociągów według własnego widzimisię i ustala, które pociągi powinny zostać zawieszone. To byłoby groteskowe, gdyby nie fakt, że płacą za to pasażerowie marznący na dworcach. Tu rodzi się pytanie o ewentualne odszkodowania. W tej sprawie regulacje europejskie są bardzo restrykcyjne i uruchamiają lawinę powództw przeciwko spółce.

Czy ta sytuacja wymaga interwencji ministerstwa transportu?

Taka sytuacja w każdym innym państwie europejskim musiałby spowodować reakcje ministra właściwego ds. transportu oraz radykalne działania urzędu transportu kolejowego. Powinien się zebrać zespół kryzysowy, który powinien ocenić realne możliwości i wyprostować rozkład. Władze samorządowe województwa z TLK i UTK powinny wypracować nowy, bo ten opracowany wcześniej – po prostu nie istnieje.

not. ansa

[fot.PAP/ Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook