Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Budujemy najdroższe drogi

16.07.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym ministrem transportu Jerzym Polaczkiem.

Stefczyk.info: Z raportu zaprezentowanego przez unijnych audytorów wynika, że Polska buduje autostrady droższe niż w Niemczech, Hiszpanii i Grecji. "Rzeczpospolita" zestawia koszty budowy m.in. 1 metra barier bezpieczeństwa, czy 1 metra sześciennego betonu potrzebnego do budowy mostów. Okazuje się, że choć koszty pracy w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce, to my płacimy więcej. Jak to możliwe?

Jerzy Polaczek: Odpowiedź leży w sprawach, które są bardzo mało medialne i nie ekscytują nikogo. To sprowadza się do precyzyjnego szacowania kosztów budowy, do standaryzowania modelu projektowania, zarządzania i eksploatacji odcinków autostrad. W tej sprawie znaczenie ma również forsowanie przez rząd modelu "projektuj i buduj", który w projektach liniowych rzadko kiedy udaje się przeprowadzić bez potężnych problemów. Mówię o takich budowach, jak budowa autostrady czy drogi ekspresowej. Na to się nakłada jeszcze coraz bardziej przejmująca sprawa upadłości w branży budowlanej. One dotyczą już nie tylko podwykonawców, ale również dużych, potężnych graczy na rynku, w tym firm giełdowych. Również model nadzoru nad budową dróg w Polsce jest kosztowny, a dodatkowo zupełnie nieefektywny. Państwo w latach 2008-2012 wydało na nas nadzór 1,4 mld złotych. Pytanie, na co te pieniądze poszły, jest wielce zasadne. Sprawa kosztów budowy dróg w Polsce jest splotem kilku czynników.

Rząd zapatrzony jest od lat w to, co robią Niemcy. Dlaczego zatem nie mogliśmy skopiować tańszych rozwiązań niemieckich?

Niestety korzystanie z dostępnej wiedzy, np. inżynieryjnej, przez osoby, które mają w Polsce wpływ na politykę i państwo, nie jest powszechne. W Polsce nie ma specjalnie wielkiego zainteresowania tą sprawą i taką wiedzą. Mamy taki efekt, że instytucja rządowa odpowiedzialna za budowę dróg w kraju wikła się w dziesiątki procesów sądowych, który stawką są miliardy złotych. Czym jest dziś GDDKiA? Kancelarią prawną, czy instytucją odpowiedzialną za budowę dróg?

Koszty budowy dróg w Polsce tłumaczą problemy Funduszu Drogowego.

To jest kolejne zasadne pytanie. Czym Fundusz jest dziś? On z punktu widzenia finansowego nie jest w stanie działać, nie może spłacać zaciągniętych kredytów, nie mówiąc już o odsetkach. Sama obsługa długu w 2012 roku wyniosła 2,7 mld złotych.

Kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński z mównicy sejmowej mówił, że Polska buduje najdroższe autostrady. Premier Tusk zaatakował wtedy szefa PiS, rzucając różnymi sumami. Tłumaczył, że Kaczyński nie ma racji. Obecnie zdaje się, że unijni audytorzy przyznają rację szefowi PiS.

To kolejny przejaw uprawiania przez rządzących PR-u. Ten sposób prowadzenia polityki powoduje, że w sposób dowolny można korzystać z wiedzy i danych, że można działać tak, jak się chce. Władza może ukrywać własne, ciężkie porażki i kompromitacje. W zależności od potrzeb można konfigurować różne cyfry, można przedstawiać sprawy jak się chce, jak potrzebuje władza. Można działać w zupełnym oderwaniu od dorobku i wiedzy eksperckiej w danej sprawie. Rząd wielokrotnie dawał dowody, że nie umie sięgać po fachową wiedzę, która jest w Polsce. A wystarczy zapytać ekspertów. Mamy "marsz politologów", zamiast "marszu inżynierów". Sytuacja przypomina skutki ekonomi politycznej socjalizmu. Oficjalna wykładnia nigdy nie zbliżała się do rzeczywistości.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook