Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Budowa autostrad przerasta ten rząd

04.12.2012

Dziennik Gazeta Prawna donosi, że GDDKiA może zapłacić dwa razy za projekt odcinka A1, bo niedoszły koncesjonariusz walczy o 144 miliony. Czyli za błędy urzędników zapłacą podatnicy. Ta sytuacja to nic innego, jak papierek lakmusowy politycznych i medialnych deklaracji rządu w zderzeniu z praktyką.

Dziś jesteśmy na takim etapie z budową autostrad, jakbyśmy cofnęli się o 7-8 lat. Przez ostatnie 3 lata Ministerstwo Transportu nie mogło rozstrzygnąć procedury przetargowej na kluczowy odcinek autostrady A1. Mam na myśli odcinek Tuszyn-Pyrzowice (odcinek między Tuszynem, a Strykowem został uruchomiony). Do tego dochodzi, to co jest podstawą każdej inwestycji, czyli prawidłowo przygotowany projekt budowlany. I tu mamy przykład ciężkiej porażki rządu. I nie można sprowadzać jej wyłącznie do zakładu pomiędzy byłym wiceministrem transportu, a dziennikarzem. Chodziło o to, że jeśli ta inwestycja nie zostanie ukończona do Euro 2012, to w ramach prywatnego zakładu z przedstawicielem mediów wiceminister przejedzie ten odcinek na rowerze. I tak się stało.

Z punktu widzenia ekonomicznego ten odcinek autostrady A1 jest jednym z najbardziej opłacalnych odcinków dla państwa. I tu mamy pytanie o to, czy inwestycje autostradowe mogą być w takim przypadku wydłużane w nieskończoność. Mówię o tym dlatego, że koszt dopłat, w tym roku, do prywatnych operatorów, w ramach tzw. „opłaty za dostępność” sięga prawie miliarda złotych. Państwo dopłaca do zysku gwarantowanego dla prywatnych podmiotów.

Z drugiej strony nie może podjąć decyzji na jednym z najbardziej kluczowych odcinków autostrady północ-południe, który warunkuje zakończenie budowy europejskiego szlaku w Polsce od Gdańska do granicy południowej z Czechami. Już wygenerowane projekty, choćby ten zakończony na Węgrzech, powodują lub za chwilę będą powodowały gigantyczne problemy ruchowe, np. w obrębie przejazdu  przez Częstochowę. To jest rachunek, który będzie wystawiany kierowcom tirów i samochodów osobowych, które utkną w korkach, jadąc z Południa na Północ tym szlakiem.

Wracając do projektu budowlanego A1: rodzi się pytanie o to, jak mają się deklaracje GDDKiA ze stycznia i lutego 2010 roku, z których wynikało, iż projekt techniczny tego odcinka autostrady, który został złożony przez niedoszłego koncesjonariusza, będzie zweryfikowany w ciągu kilku tygodni i będą podjęte decyzje w zakresie kontynuowania procedury przetargowej na samą budowę. Tego dotyczyły deklaracje. Także tego, że ten odcinek będzie skończony w połowie tego roku. Nie dość, że budowa się nie rozpoczęła, to w dodatku utajniono w Planie Finansowym Krajowego Funduszu Drogowego na 2012 rok, że kwestia zapłaty za wykonaną pracę jest przedmiotem sporu, który zawisł w sądzie. Dowiadujemy się o tym przez przypadek, dzięki dociekliwości posłów opozycji i dziennikarzy.

Dzisiejsze zamieszanie wokół odcinka A1 to wynik tego, że GDDKiA przez niemal trzy lata nie była w stanie ustalić statusu dokumentacji z niedoszłym koncesjonariuszem. Na zwłoce cierpi ruch tranzytowy na osi Północ-Południe. A państwo nie umie zarobić pieniędzy na kluczowym odcinku autostrady w Polsce.

 

Jerzy Polaczek, były Minister Transportu

[fot.Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook