Jedynie prawda jest ciekawa


Polaczek: Bieńkowska jako superminister? Ryzykowne

20.11.2013

Rozmowa z Jerzym Polaczkiem, byłym ministrem transportu, posłem PiS.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zaprezentował długo zapowiadaną rekonstrukcję rządu. Jedną z ciekawszych nominacji i zmian strukturalnych jest powołanie Elżbiety Bieńskowskiej na stanowisko szefowej połączonych ministerstw rozwoju regionalnego i transportu. Bieńkowska będzie kierowała wielkim resortem jako wicepremier. Jak pan ocenia tę zmianę i pomysł powstania nowego superresortu?

Jerzy Polaczek: Pomysł połączenia tych dwóch resortów jest bardzo ryzykowny. Warto wskazać, że przy okazji prezentacji zmian w rządzie nie padło żadne uzasadnienie dotyczące tej zmiany. To może być dowodem na to, że decyzje w tej sprawie zapadały w ostatniej chwili. W tym kontekście należy widzieć powołanie minister Bieńkowskiej na funkcję szefowej megaresortu. Sam premier mówił, że jest to wypadkowa zbiegów okoliczności. Drogi zegarek ministra Nowaka doprowadził do scalenia dwóch resortów.

Takie połączenie to wielka operacja logistyczna. Minister Bieńkowską czekają gospodarskie decyzje

Jednym z pierwszych problemów, z jakimi minister będzie musiała się zmierzyć są sprawy kadrowe. Z jednej strony powstaje pytanie czy połączenie resortów będzie skutkowało zwolnieniami. Liczba osób zatrudnionych przy dublowaniu się niektórych obszarów po połączeniu resortów powinna ulec zmniejszeniu. Jednak z drugiej strony liczba wiceministrów w tym wielkim resorcie może przekroczyć nawet liczbę wiceministrów w resorcie finansów.

Dymisja Nowaka była skutkiem postawienia mu zarzutów. Wygląda na to, że politykę kadrową w rządzie zaczyna prowadzić prokuratura

Jeśli taka fundamentalna decyzja - o połączeniu resortów - jest wypadkową zbiegiem okoliczności, związanym również z postawieniem zarzutów Sławomirowi Nowakowi i jego odejściem, to można właściwie dowolnie łączyć resorty. Dlaczego nie połączyć ministerstwa zdrowia i środowiska? Czy sportu i spraw zagranicznych? Przy takim podejściu można łączyć resorty niemal dowolnie. Z racjonalnego punktu widzenia nie mieliśmy żadnego wytłumaczenia decyzji o połączeniu resortów. Tymczasem to poważna zmiana ustrojowa. A tematyka w tym resorcie będzie dotyczyła tak różnorodnych spraw, jak zarządzanie przestrzenią powietrzną z jednej strony, a zarządzaniem inwestycjami w regionach z drugiej.

Elżbieta Bieńkowska przez wiele osób była chwalona jako minister. W pana ocenie może sobie poradzić z tak wielkim resortem?

Rzeczywiście na tle ministrów rządu Donalda Tuska była postacią, która charakteryzowała się pewną cechą urzędniczą. Nie wchodziła ona w sprawy, które wymagały decyzji bardzo zasadniczych politycznie. Pytanie czy to obecnie nie jest błąd. Czy ona poradzi sobie z tą stajnią transportową, jaka zostaje po Sławomirze Nowaku? To pytanie jest otwarte. Nikt nie chce życzyć źle Polsce, nikt nie życzy Polsce problemów z wydatkowaniem środków unijnych, ale nominacja minister Bieńkowskiej, która ma zostać szefową megaresortu, jest bardzo ryzykowna. Ona musi odpowiedzieć na pytania, co zrobić z częściowo niefunkcjonującą ustawą o prawach jazdy, co dalej z fotoradarami, co z żeglugą śródlądową czy co ze środkami na polską kolej. Jako minister Bieńkowska będzie podejmowała nie tylko decyzje finansowe, ale też merytoryczne. To może być dla niej problem. Ta nominacja pokazuje, że Donald Tusk po tylu latach rządzenia nie rozumie, czym jest państwo.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook