Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy już nie bezpieczni?

18.10.2011

Dramatycznie spada poziom zatrudnienia policjantów w Polsce. W policji mamy rekordową liczbę wakatów – niemal 7 tysięcy. Co więcej, zwiększa się również liczba wniosków o odejście ze służby doświadczonych funkcjonariuszy.

Paweł Soloch, ekspert z Instytutu Sobieskiego, zaznacza, że sytuacja w policji może niepokoić. Jednak w jego ocenie trudno dziś stwierdzić, jaki poziom wakatów zagraża bezpieczeństwu obywateli. „Trzeba by znać w tej sprawie szczegółowe dane, wraz z rozkładem zatrudnienia w poszczególnych regionach. To są trudne do ustalenia rzeczy. Pamiętajmy również, że policja zatrudnia bardzo wiele osób na stanowiskach biurokratycznych” – tłumaczy Soloch w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

W ocenie naszego rozmówcy polscy policjanci są zdecydowanie zbyt rzadko widoczni na ulicach miast. „Gdy chodzi się po ulicach polskich miast policjantów w zasięgu wzroku jest zdecydowanie mniej niż np. w Niemczech, Francji, czy Włoszech. Tam co chwilę widzi się na ulicy policjanta w mundurze. To rodzi poczucie bezpieczeństwa. W Polsce służb patrolowych jest zdecydowanie za mało” – tłumaczy Soloch, zaznaczając, że pytaniem otwartym pozostaje kwestia, czy wynika to z braku ludzi, czy złej organizacji pracy.

Paweł Soloch zaznacza, że zwiększona liczba odejść z policji wynika przede wszystkim z zamieszania związanego z emeryturami. Policjanci nie mają pewności związanej z ich przyszłą sytuacją. Rządzący zdają sobie sprawę, że na dłuższą metę obecnych rozwiązań emerytalnych korzystnych dla funkcjonariuszy, nie da się utrzymać” – tłumaczy ekspert Instytutu Sobieskiego. Zaznacza, że sytuacja związana z emeryturami oraz systemem awansu policjantów jest niezdrowa. „W służbach panuje zasada, że dostaje się emeryturę zgodnie z ostatnim zaszeregowaniem. To jest istota systemu. To powoduje, że wiele osób nie myśli o niczym innym, jak tylko, kiedy odejść. Czekają na możliwie najwyższe zaszeregowanie, by emerytura była wysoka. To bardzo niezdrowa sytuacja” – tłumaczy Paweł Soloch.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że zmiany systemu emerytalnego służb mundurowych będzie bardzo ciężkim wyzwaniem. „Rząd, który się za to zabierze, spotka się z twardym oporem. Bardzo realne są masowe odejścia ze służb. Dlatego w kwestiach emerytur mundurowych oraz wakatów w policji należy prowadzić politykę długofalową. To wymaga zawarcia konsensusu z opozycją. Potrzebna jest gwarancja, że polityka będzie kontynuowana przez więcej niż jedną kadencję Sejmu. Inaczej będziemy mieli do czynienia z działaniami chaotycznymi” – tłumaczy Soloch.

Nasz rozmówca wskazuje na możliwe drugie dno sprawy wakatów. „Mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Wakaty nie powodują utraty przez jednostki policji pieniędzy przeznaczonych na te stanowiska. Środki i tak trafiają do jednostki, co oznacza, że im się często nie opłaca nikogo zatrudniać. Pula pieniędzy jest po prostu dzielona na mniejszą liczbę osób. Mowa jest o wakatach, a nie braku pieniędzy na etaty. Pieniądze są, nie ma pracowników” – tłumaczy Paweł Soloch.

W ocenie eksperta Instytutu Sobieskiego przed policją stoi bardzo duże wyzwanie związane z organizacją przez Polskę Mistrzostw Europy w 2012 roku. Jednak, jak zaznacza Paweł Soloch, nie wszystko zależy tu od policji. „Tu bardzo ważna jest również dobra organizacja. Wielu problemów można uniknąć na etapie, w którym policja nie jest jeszcze potrzebna. Chodzi głównie o szlaki komunikacyjne i transport. To bardzo ważne. Im lepiej ta sprawa zostanie zorganizowana, tym mniej będzie pracy dla policji” – zaznacza rozmówca portalu Stefczyk.info.

saż

(fot.commons.wikimedia.org)

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook