Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy już nie bezpieczni?

18.10.2011

Dramatycznie spada poziom zatrudnienia policjantów w Polsce. W policji mamy rekordową liczbę wakatów – niemal 7 tysięcy. Co więcej, zwiększa się również liczba wniosków o odejście ze służby doświadczonych funkcjonariuszy.

Paweł Soloch, ekspert z Instytutu Sobieskiego, zaznacza, że sytuacja w policji może niepokoić. Jednak w jego ocenie trudno dziś stwierdzić, jaki poziom wakatów zagraża bezpieczeństwu obywateli. „Trzeba by znać w tej sprawie szczegółowe dane, wraz z rozkładem zatrudnienia w poszczególnych regionach. To są trudne do ustalenia rzeczy. Pamiętajmy również, że policja zatrudnia bardzo wiele osób na stanowiskach biurokratycznych” – tłumaczy Soloch w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

W ocenie naszego rozmówcy polscy policjanci są zdecydowanie zbyt rzadko widoczni na ulicach miast. „Gdy chodzi się po ulicach polskich miast policjantów w zasięgu wzroku jest zdecydowanie mniej niż np. w Niemczech, Francji, czy Włoszech. Tam co chwilę widzi się na ulicy policjanta w mundurze. To rodzi poczucie bezpieczeństwa. W Polsce służb patrolowych jest zdecydowanie za mało” – tłumaczy Soloch, zaznaczając, że pytaniem otwartym pozostaje kwestia, czy wynika to z braku ludzi, czy złej organizacji pracy.

Paweł Soloch zaznacza, że zwiększona liczba odejść z policji wynika przede wszystkim z zamieszania związanego z emeryturami. Policjanci nie mają pewności związanej z ich przyszłą sytuacją. Rządzący zdają sobie sprawę, że na dłuższą metę obecnych rozwiązań emerytalnych korzystnych dla funkcjonariuszy, nie da się utrzymać” – tłumaczy ekspert Instytutu Sobieskiego. Zaznacza, że sytuacja związana z emeryturami oraz systemem awansu policjantów jest niezdrowa. „W służbach panuje zasada, że dostaje się emeryturę zgodnie z ostatnim zaszeregowaniem. To jest istota systemu. To powoduje, że wiele osób nie myśli o niczym innym, jak tylko, kiedy odejść. Czekają na możliwie najwyższe zaszeregowanie, by emerytura była wysoka. To bardzo niezdrowa sytuacja” – tłumaczy Paweł Soloch.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że zmiany systemu emerytalnego służb mundurowych będzie bardzo ciężkim wyzwaniem. „Rząd, który się za to zabierze, spotka się z twardym oporem. Bardzo realne są masowe odejścia ze służb. Dlatego w kwestiach emerytur mundurowych oraz wakatów w policji należy prowadzić politykę długofalową. To wymaga zawarcia konsensusu z opozycją. Potrzebna jest gwarancja, że polityka będzie kontynuowana przez więcej niż jedną kadencję Sejmu. Inaczej będziemy mieli do czynienia z działaniami chaotycznymi” – tłumaczy Soloch.

Nasz rozmówca wskazuje na możliwe drugie dno sprawy wakatów. „Mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Wakaty nie powodują utraty przez jednostki policji pieniędzy przeznaczonych na te stanowiska. Środki i tak trafiają do jednostki, co oznacza, że im się często nie opłaca nikogo zatrudniać. Pula pieniędzy jest po prostu dzielona na mniejszą liczbę osób. Mowa jest o wakatach, a nie braku pieniędzy na etaty. Pieniądze są, nie ma pracowników” – tłumaczy Paweł Soloch.

W ocenie eksperta Instytutu Sobieskiego przed policją stoi bardzo duże wyzwanie związane z organizacją przez Polskę Mistrzostw Europy w 2012 roku. Jednak, jak zaznacza Paweł Soloch, nie wszystko zależy tu od policji. „Tu bardzo ważna jest również dobra organizacja. Wielu problemów można uniknąć na etapie, w którym policja nie jest jeszcze potrzebna. Chodzi głównie o szlaki komunikacyjne i transport. To bardzo ważne. Im lepiej ta sprawa zostanie zorganizowana, tym mniej będzie pracy dla policji” – zaznacza rozmówca portalu Stefczyk.info.

saż

(fot.commons.wikimedia.org)

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook