Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy już nie bezpieczni?

18.10.2011

Dramatycznie spada poziom zatrudnienia policjantów w Polsce. W policji mamy rekordową liczbę wakatów – niemal 7 tysięcy. Co więcej, zwiększa się również liczba wniosków o odejście ze służby doświadczonych funkcjonariuszy.

Paweł Soloch, ekspert z Instytutu Sobieskiego, zaznacza, że sytuacja w policji może niepokoić. Jednak w jego ocenie trudno dziś stwierdzić, jaki poziom wakatów zagraża bezpieczeństwu obywateli. „Trzeba by znać w tej sprawie szczegółowe dane, wraz z rozkładem zatrudnienia w poszczególnych regionach. To są trudne do ustalenia rzeczy. Pamiętajmy również, że policja zatrudnia bardzo wiele osób na stanowiskach biurokratycznych” – tłumaczy Soloch w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

W ocenie naszego rozmówcy polscy policjanci są zdecydowanie zbyt rzadko widoczni na ulicach miast. „Gdy chodzi się po ulicach polskich miast policjantów w zasięgu wzroku jest zdecydowanie mniej niż np. w Niemczech, Francji, czy Włoszech. Tam co chwilę widzi się na ulicy policjanta w mundurze. To rodzi poczucie bezpieczeństwa. W Polsce służb patrolowych jest zdecydowanie za mało” – tłumaczy Soloch, zaznaczając, że pytaniem otwartym pozostaje kwestia, czy wynika to z braku ludzi, czy złej organizacji pracy.

Paweł Soloch zaznacza, że zwiększona liczba odejść z policji wynika przede wszystkim z zamieszania związanego z emeryturami. Policjanci nie mają pewności związanej z ich przyszłą sytuacją. Rządzący zdają sobie sprawę, że na dłuższą metę obecnych rozwiązań emerytalnych korzystnych dla funkcjonariuszy, nie da się utrzymać” – tłumaczy ekspert Instytutu Sobieskiego. Zaznacza, że sytuacja związana z emeryturami oraz systemem awansu policjantów jest niezdrowa. „W służbach panuje zasada, że dostaje się emeryturę zgodnie z ostatnim zaszeregowaniem. To jest istota systemu. To powoduje, że wiele osób nie myśli o niczym innym, jak tylko, kiedy odejść. Czekają na możliwie najwyższe zaszeregowanie, by emerytura była wysoka. To bardzo niezdrowa sytuacja” – tłumaczy Paweł Soloch.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że zmiany systemu emerytalnego służb mundurowych będzie bardzo ciężkim wyzwaniem. „Rząd, który się za to zabierze, spotka się z twardym oporem. Bardzo realne są masowe odejścia ze służb. Dlatego w kwestiach emerytur mundurowych oraz wakatów w policji należy prowadzić politykę długofalową. To wymaga zawarcia konsensusu z opozycją. Potrzebna jest gwarancja, że polityka będzie kontynuowana przez więcej niż jedną kadencję Sejmu. Inaczej będziemy mieli do czynienia z działaniami chaotycznymi” – tłumaczy Soloch.

Nasz rozmówca wskazuje na możliwe drugie dno sprawy wakatów. „Mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Wakaty nie powodują utraty przez jednostki policji pieniędzy przeznaczonych na te stanowiska. Środki i tak trafiają do jednostki, co oznacza, że im się często nie opłaca nikogo zatrudniać. Pula pieniędzy jest po prostu dzielona na mniejszą liczbę osób. Mowa jest o wakatach, a nie braku pieniędzy na etaty. Pieniądze są, nie ma pracowników” – tłumaczy Paweł Soloch.

W ocenie eksperta Instytutu Sobieskiego przed policją stoi bardzo duże wyzwanie związane z organizacją przez Polskę Mistrzostw Europy w 2012 roku. Jednak, jak zaznacza Paweł Soloch, nie wszystko zależy tu od policji. „Tu bardzo ważna jest również dobra organizacja. Wielu problemów można uniknąć na etapie, w którym policja nie jest jeszcze potrzebna. Chodzi głównie o szlaki komunikacyjne i transport. To bardzo ważne. Im lepiej ta sprawa zostanie zorganizowana, tym mniej będzie pracy dla policji” – zaznacza rozmówca portalu Stefczyk.info.

saż

(fot.commons.wikimedia.org)

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook