Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratorzy spóźnili się na sekcję zwłok

24.05.2013

Senatorowie pytają, Seremet przyznaje - w kwietniu 2010 roku nie było polskich prokuratorów ani przy sekcjach zwłok, ani na miejscu katastrofy.

1. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości znów nacisnęli prokuraturę w sprawie śledztwa smoleńskiego i uzyskali zapewnienie, tym razem samego Prokuratora Generalnego Seremeta, że wersja śledcza zamachu nie została wykluczona.

Prokurator Seremet urzędowo potwierdza potwierdza też inne, kompromitujące prokuraturę ciekawe rzeczy. W kwietniu 2010 roku nie było polskich prokuratorów ani na miejscu katastrofy ani przy sekcjach zwłok.

2. Oto treść pytania, jakie 18 kwietnia br. senatorowie Prawa i Sprawiedliwości postawili Prokuratorowi Generalnemu:

„...Po pierwsze: dlaczego pierwsze oględziny wraku samolotu oraz brzozy, od której miała rozpocząć się jego destrukcja, prokuratorzy wojskowi z udziałem biegłych przeprowadzili dopiero jesienią 2011 r., czyli w po- nad półtora roku po katastrofie? Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej – w dzień, tydzień, miesiąc po kata strofie?

Po drugie: dlaczego badania laboratoryjne na ewentualną obecność trotylu przeprowadzane są dopiero te- raz, w trzy lata po katastrofie? Czy badania te zostały już zakończone i kiedy poznamy ich wyniki?

Po trzecie: dlaczego polscy prokuratorzy nie brali udziału w sekcjach zwłok ofiar katastrofy, choć art. 209 kodeksu postępowania karnego taki udział nakazuje?

Po czwarte: dlaczego w publicznych wypowiedziach wyklucza Pan wersję zamachu jako przyczyny katastrofy, mimo że kluczowe dowody nie zostały jeszcze przeprowadzone i– jak wynika z wywiadu– trwają jeszcze prace zespołu dwudziestu trzech biegłych? Czy wersja zamachu jest jeszcze badana, czy już została wykluczona?

Po piąte: dlaczego śledztwo smoleńskie prowadzi prokuratura wojskowa, a nie cywilna? Czy lot samolotu z prezydentem RP był w świetle prawa lotem cywilnym czy wojskowym? Czy kwestia ta była po katastrofie przedmiotem jakichś konsultacji między rządem a prokuratorem generalnym?

Po szóste: kiedy zakończy się śledztwo? Pan Prokurator pisał o śledztwach w sprawie znanych katastrof lotniczych na świecie, które trwały dziesięć – dwanaście lat. Czy dla prokuratury jest to punkt odniesienia i zakładany horyzont czasowy?

Po siódme: ilu prokuratorów zajmuje się obecnie prowadzeniem śledztwa smoleńskiego? Czy mają oni plan śledztwa, a jeśli tak, to jaka część tego planu została do chwili obecnej zrealizowana?

Z poważaniem Marek Martynowski Grzegorz Wojciechowski Michał Seweryński Henryk Cioch Alicja Zając Stanisław Gogacz Władysław Ortyl Stanisław Kogut

Waldemar Kraska Robert Mamątow Stanisław Karczewski Maciej Klima Andrzej Matusiewicz Krzysztof Słoń Janina Sagatowska Jan Maria Jackowski


3. Odpowiedzi są nadzwyczaj ciekawe:

„...wbrew sugestii zawartej w pytaniu pierwszym, procesowe oględziny miejsca zdarzenia, w tym topografii terenu wzdłuż toru lotu samolotu przeprowadzono, zgodnie z postulatem objętym wnioskiem o pomoc prawną już w dniach 10-16 kwietnia 2010...”

Proszę zwrócić uwagę – Prokurator Generalny pisze o oględzinach prowadzonych „w ramach wniosku o pomoc prawną...”', czyli jak rozumiem pisze o rosyjskich oględzinach!. Odpowiedź nie zaprzecza podejrzeniu, że w kwietniu 2010 roku, na miejscu katastrofy, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nie było polskich prokuratorów!

4. W odpowiedzi na drugie pytanie, dotyczące trotylu, Seremet napisał, że badania materiałów pobranych ze zwłok zlecono 5 kwietnia 2012 roku Centralnemu Laboreatorium Kryminalistycznemu Policji (nie wyjaśnił, a szkoda, dlaczego nie zrobiono tego dwa lata wcześniej, zaraz po katastrofie) oraz że wyników badań nie ma do tej pory. To już prawie 14 miesięcy badają i zbadać nie mogą...

5. W odpowiedzi na trzecie pytanie, dotyczące sekcji zwłok, prokurator Seremet stwierdził, że polscy prokuratorzy zgłosili się w Moskwie 11 kwietnia o godz. 17, ale poinformowano ich, że sekcje zwłok, prowadzone przez rosyjskich lekarzy, właśnie się zakończyły. Wobec tego od 12 kwietnia polscy prokuratorzy brali udział już tylko w identyfikacji zwłok.

A więc mamy już jasno, czarno na białym – polskich prokuratorów przy sekcjach zwłok nie było!

6. Na czwarte pytanie, dotyczące wersji zamachu Prokurator Generealny stwierdził, że wersja spowodowania katastrofy przez osoby trzecie została założona jako jedna z wersji śledczych oraz że dopóki postępowanie przygotowawcze trwa, żadna z wersji śledczych nie jest definitywnie wykluczona.

Czyli prokuratura nadal bada wersje zamachu.

7. Na dalsze pytanie padły odpowiedzi, że śledztwo jest wojskowe bo samolot był wojskowy ( a jednak wojskowy), terminu zakończenia śledztwa nawet w przybliżeniu określić się nie da, a czynnościami śledczymi zajmuje się obecnie siedmiu prokuratorów.

Powtórzmy raz jeszcze – w kwietniu 2010 roku nie było polskich prokuratorów ani przy sekcjach zwłok, ani na miejscu katastrofy i to są wiadomości bulwersujące.

Natomiast wersja śledcza o zamachu nie została przez prokuraturę wykluczona – tę wiadmość szczególnie polecam wielbicielom raportu Anodiny.

Janusz Wojciechowski
[fot. KBWLLP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook