Jedynie prawda jest ciekawa


Pogrzeb "Łupaszki". Płużański: pożegnajmy wybitnego Polaka

09.04.2016

Major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", torturowany i zamordowany przez komunistów, po 65 latach doczeka się godnego pogrzebu. Dowódca AK zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Spocznie obok swojej córki Barbary Szendzielarz.

Historyk Tadeusz Płużański w "Super Expressie" przypomina ostatnie dni życia majora. Po rozbiciu przez UB Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej komuniści skazali majora na osiemnastokrotną karę śmierci (później sądy III RP oczyściły go ze wszystkich zarzutów). 

"Mimo tortur - gorszych niż na gestapo - pozostał niezłomny. Przestępcę Bieruta o łaskę nie poprosił" - zaznacza Płużański.

Major zginął 8 lutego 1951 roku z rąk funkcjonariusza UB Aleksandra Dreja, który strzelił mu w tył głowy. Dopiero po 62 latach na warszawskiej "Łączce" udało się  odnaleźć szczątki "Łupaszki". Teraz doczeka się godnego pogrzebu.

Msza żałobna odbędzie się 24 kwientnia o godz. 14:30 w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. Pogrzeb będzie miał charakter wojskowy i państwowy. Udział w pogrzebie weźmie prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

"Musimy być tam wszyscy, żeby pożegnać wybitnego Polaka, patriotę, dowódcę dwóch konspiracji - antyniemieckiej i antysowieckiej, Żołnierza Niezłomnego. Czołem, panie majorze!" - pisze  Płużański.

lap/SE.pl


[fot. Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook