Jedynie prawda jest ciekawa


Pogłębia się dramat demograficzny

11.09.2013

Wobec takiej sytuacji rodzina powinna być w centrum zainteresowania państwa i samorządu lokalnego. W deklaracjach jest o niej wiele, nawet o tym, że obecny rok jest podobno rokiem rodziny.

Mniej nas...

Jak wynika z szacunków „Rzeczpospolitej” na podstawie danych GUS, pod koniec bieżącego roku będzie nas mniej o ok. 40 tysięcy. Następne lata będą pogłębiały dramat demograficzny i w 2060 może nas być o ok.6 milionów mniej.

Dzieje się to w sytuacji, gdy Polacy, jak wynika z badań, mają mniej dzieci niż sami tego pragną, bo obawiają się szczególnie tego czy utrzymają rodzinę w czasie wysokiego bezrobocia i niskich płac w wielu branżach. Tą wolę potwierdzają znane informacje, że Polki, które niedawno wyjechały do Wielkiej Brytanii chętnie tam rodzą dzieci.

Wobec takiej sytuacji rodzina powinna być w centrum zainteresowania państwa i samorządu lokalnego. W deklaracjach jest o niej wiele, nawet o tym, że obecny rok jest podobno rokiem rodziny. W praktyce poza godnym poparcia wydłużonym urlopem macierzyńskim, nic się nie wydarzyło. Polska nie ma nawet programu polityki rodzinnej, choć rząd deklarował jej przygotowanie do kwietnia 2009 r. w specjalnej Deklaracji na temat rodziny, podpisanej wspólnie z przedstawicielami kościoła katolickiego. Zasiłek rodzinny na dziecko do 5 lat przyznawany jest tylko dla dzieci z rodzin ubogich i wynosi 77 zł. - to jeden z najniższych w Unii Europejskiej. Za to odsetek polskich dzieci żyjących w ubóstwie jest jednym z najwyższych. Sytuacja wielu rodzin wielodzietnych jest nie do pozazdroszczenia, a wsparcie w postaci zasiłku na trzecie i kolejne dziecko wynosi zaledwie 80 złotych.

Rząd zamiast inwestować w rodzinę i dbać o jej podstawę, jaką jest małżeństwo, prowadzi batalię na rzecz związków partnerskich. Zmierza do ratyfikacji konwencji Rady Europy rzekomo dotyczącej przemocy wobec kobiet, opartej w całości na ideologii gender, radykalnie kwestionującej  znaczenie małżeństwa i rodziny. Naruszana jest autonomia rodzin choćby poprzez niektóre przeregulowane zapisy ustawy o przemocy w rodzinie. Brak jest reakcji na niszczenie pozytywnych norm moralnych i obyczajowych, w tym przez pornografię i przemoc w mediach, co niszczy wartości rodzinne.

Zamiast inwestować w tworzenie miejsc pracy, co jest tak istotne dla rodzin, kupujemy Pendolino czy budujemy najdroższe stadiony. Taniec na Tytaniku trwa.

Antoni Szymański

[Fot. PAP/Rafał Guz]

facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook