Jedynie prawda jest ciekawa


"Pogarda dla tych, którzy ponieśli największą ofiarę"

27.11.2012

O scenariuszu ekspozycji Muzeum Śląskiego oraz polityce historycznej w tym regionie portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Jerzym Polaczkiem.

Stefczyk.info: Na Śląsku trwają przygotowania do budowy ekspozycji Muzeum Śląskiego. Pojawiają się niepokojące informacje związane z treścią, która ma być prezentowana w tej placówce. Jak Pan ocenia projekt wystawy?

Jerzy Polaczek: Rzeczywiście nowa koncepcja, która jest firmowana przez regionalne władze Platformy Obywatelskiej, budzi niepokój i kontrowersje. Muzeum Śląskie to ważna instytucja. Ta placówka została zniszczona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przed 1939 rokiem to była najważniejsza polska placówka, która prezentowała historię tego regionu. Obecne pomysły programowe są niekorzystne. Założenia dotyczące narracji o historii Górnego Śląska z jednej strony są próbą stworzenia nowego fałszywego mitu, który w oderwaniu od faktów historycznych prezentuje "historię". Z drugiej strony założenia zakładają propozycje np. opowiadania o II wojnie i niemieckim terrorze z punktu widzenia targu.

To zaskakująca propozycja.

Mówi się o wojnie z perspektywy targu, na którym ludzie wymieniają się informacjami, czy osobistymi pamiątkami. Nigdzie w założeniach nie znalazłem z kolei informacji, w jaki sposób Ślązacy byli w tym okresie traktowani przez władze niemieckie, ilu Ślązaków zginęło w Auschwitz. Nie ma mowy o Einsatzgruppen, które wyłapywały w 1939 roku powstańców śląskich. Nie ma mowy o bohaterach powstań śląskich czy działaczach plebiscytowych. Nie ma mowy o pokazywaniu ówczesnej eksplozji polskiego ducha mieszkańców Śląska. Ona doprowadziła do powrotu Śląska do Polski. W scenariuszu nie ma elementów, które są związane np. z postaciami biskupów czy działaczy politycznych. Brakuje również wzmianki o męczennikach, którzy zostali zamordowani przez Niemców w Auschwitz.

Kto podejmował decyzje w tej sprawie?

Ten scenariusz został zaproponowany przez jedną z firm z Katowic. Jednak opracowanie jest oparte na założeniach przedstawionych przez kierownictwo Urzędu Marszałkowskiego. One zostały wypracowane przez przewodniczącego RAŚ oraz jego współpracowników, odpowiadających za dziedzictwo narodowe na Śląsku.

Co się stanie jeśli to muzeum zostanie zbudowane według założeń?

Jeśli to miałoby tak wyglądać, jak założenia, to skończy się skandalem. Dla tysięcy ludzi, którzy mają pamięć historyczną i wiedzę wynikającą z przekazu historycznego, to jest bezrefleksyjne przejście nad wielką ofiarą, którą zapłaciły pokolenia walczących o Polskę i polskość Śląska. Obecnie mamy kolejną próbę całowania nowych śląskich mitów, które są nieprawdziwe.

Dokąd to może nas zaprowadzić?

Pytaniem otwartym jest dla mnie pytanie, dlaczego taki przekaz, jak ten proponowany przez Muzeum Śląskie, ma być finansowany przez instytucje publiczne. Ja tego nie rozumiem. To prowadzi do rozmycia historycznych punktów odniesienia dla Śląska. Dla niego kluczowymi momentami był wysiłek Ślązaków w okresie po I wojnie światowej oraz praca Kościoła i organizacji społecznych na rzecz polskości regionu, na rzecz pobudzenia świadomości śląskiej nakierowanej na Polskę oraz aktywizacji obywatelskiej. W sytuacji, w której nie ma świadków historii, kreowanie fałszywych mitów, zwłaszcza w instytucji publicznej, jest pogardą dla ludzi tej ziemi, którzy ponieśli największą ofiarę. To jest zerwanie ze zobowiązaniem, jakie region oraz Polska ma wobec tych ludzi.

Rozmawiał Nal
[Fot. Muzeumslaskie.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook