Jedynie prawda jest ciekawa


"Pogarda dla tych, którzy ponieśli największą ofiarę"

27.11.2012

O scenariuszu ekspozycji Muzeum Śląskiego oraz polityce historycznej w tym regionie portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Jerzym Polaczkiem.

Stefczyk.info: Na Śląsku trwają przygotowania do budowy ekspozycji Muzeum Śląskiego. Pojawiają się niepokojące informacje związane z treścią, która ma być prezentowana w tej placówce. Jak Pan ocenia projekt wystawy?

Jerzy Polaczek: Rzeczywiście nowa koncepcja, która jest firmowana przez regionalne władze Platformy Obywatelskiej, budzi niepokój i kontrowersje. Muzeum Śląskie to ważna instytucja. Ta placówka została zniszczona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przed 1939 rokiem to była najważniejsza polska placówka, która prezentowała historię tego regionu. Obecne pomysły programowe są niekorzystne. Założenia dotyczące narracji o historii Górnego Śląska z jednej strony są próbą stworzenia nowego fałszywego mitu, który w oderwaniu od faktów historycznych prezentuje "historię". Z drugiej strony założenia zakładają propozycje np. opowiadania o II wojnie i niemieckim terrorze z punktu widzenia targu.

To zaskakująca propozycja.

Mówi się o wojnie z perspektywy targu, na którym ludzie wymieniają się informacjami, czy osobistymi pamiątkami. Nigdzie w założeniach nie znalazłem z kolei informacji, w jaki sposób Ślązacy byli w tym okresie traktowani przez władze niemieckie, ilu Ślązaków zginęło w Auschwitz. Nie ma mowy o Einsatzgruppen, które wyłapywały w 1939 roku powstańców śląskich. Nie ma mowy o bohaterach powstań śląskich czy działaczach plebiscytowych. Nie ma mowy o pokazywaniu ówczesnej eksplozji polskiego ducha mieszkańców Śląska. Ona doprowadziła do powrotu Śląska do Polski. W scenariuszu nie ma elementów, które są związane np. z postaciami biskupów czy działaczy politycznych. Brakuje również wzmianki o męczennikach, którzy zostali zamordowani przez Niemców w Auschwitz.

Kto podejmował decyzje w tej sprawie?

Ten scenariusz został zaproponowany przez jedną z firm z Katowic. Jednak opracowanie jest oparte na założeniach przedstawionych przez kierownictwo Urzędu Marszałkowskiego. One zostały wypracowane przez przewodniczącego RAŚ oraz jego współpracowników, odpowiadających za dziedzictwo narodowe na Śląsku.

Co się stanie jeśli to muzeum zostanie zbudowane według założeń?

Jeśli to miałoby tak wyglądać, jak założenia, to skończy się skandalem. Dla tysięcy ludzi, którzy mają pamięć historyczną i wiedzę wynikającą z przekazu historycznego, to jest bezrefleksyjne przejście nad wielką ofiarą, którą zapłaciły pokolenia walczących o Polskę i polskość Śląska. Obecnie mamy kolejną próbę całowania nowych śląskich mitów, które są nieprawdziwe.

Dokąd to może nas zaprowadzić?

Pytaniem otwartym jest dla mnie pytanie, dlaczego taki przekaz, jak ten proponowany przez Muzeum Śląskie, ma być finansowany przez instytucje publiczne. Ja tego nie rozumiem. To prowadzi do rozmycia historycznych punktów odniesienia dla Śląska. Dla niego kluczowymi momentami był wysiłek Ślązaków w okresie po I wojnie światowej oraz praca Kościoła i organizacji społecznych na rzecz polskości regionu, na rzecz pobudzenia świadomości śląskiej nakierowanej na Polskę oraz aktywizacji obywatelskiej. W sytuacji, w której nie ma świadków historii, kreowanie fałszywych mitów, zwłaszcza w instytucji publicznej, jest pogardą dla ludzi tej ziemi, którzy ponieśli największą ofiarę. To jest zerwanie ze zobowiązaniem, jakie region oraz Polska ma wobec tych ludzi.

Rozmawiał Nal
[Fot. Muzeumslaskie.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook