Jedynie prawda jest ciekawa


Podsumowanie roku okiem posła opozycji

31.12.2012

Zbigniew Kuźmiuk przypomina najważniejsze wydarzenia ekonomiczne 2012 roku.

Moim zdaniem było to: podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat, podpisywanie przez Tuska kolejnych paktów i traktatów, które mają ratować strefę euro (o Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym, fiskalny, unijny nadzór bankowy) i w konsekwencji ciągniecie Polski za uszy do tej strefy, falstart premiera w sprawie środków dla Polski w budżecie UE na lata 2014-2020 i wreszcie 8 debat zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość o najważniejszych problemach ekonomicznych i społecznych naszego kraju.

Podwyższenie wieku emerytalnego o 2 lata dla mężczyzn i o 7 lat dla kobiet zostało przeforsowane w Parlamencie zaledwie w 2 miesiące bez żądnej pogłębionej debaty na ten temat, mimo tego, że NSZZ Solidarność zebrał blisko 1,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie.

Operacja podwyższenia wieku emerytalnego, została przeprowadzona, mimo tego, że nie rozwiązuje ona żadnych problemów polskiego systemu emerytalnego, ale za to została ona życzliwie przyjęta przez Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Kolejne szczyty UE mające ratować strefę euro, były organizowane co kilka miesięcy i podczas każdego przyjmowano przełomowe rozwiązania, które miały się do tego przyczynić.

Takim rozwiązaniem miało być utworzenie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, unijny nadzór bankowy, wreszcie pakt fiskalny ale czasowe załagodzenie problemów krajów południa strefy euro, przyniosła emisja w II transzach ponad 1 bln euro dodatkowego pieniądza przez EBC i pożyczenie tych środków bankom krajów strefy euro, a także skup przez EBC na kwotę 0,3-0,4 bln euro hiszpańskich i włoskich obligacji w sytuacji kiedy te dwa kraje, nie były ich w stanie wykupić.

Konsekwencją zgody Tuska na te kolejne pakty i traktaty, jest próba wciągnięcia naszego kraju do strefy euro, prawdopodobnie bez spełnienia niektórych kryteriów z Maastricht. Jeżeli do tego dojdzie „położymy w miarę zdrową polską głowę, w ewidentnie chore łóżko strefy euro”.

Budżetu UE na lata 2014-2020 nie uchwalono ale premierowi Tuskowi udało się w tej sprawie, zrobić gigantyczny falstart.

W sytuacji kiedy w projekcie budżetu przygotowanego przez KE, znalazła się dla Polski kwota 80 mld euro na politykę regionalną (czyli skromnie licząc 320 mld zł) i 35 mld euro na Wspólną Politykę Rolną (140 mld zł), premier Tusk w Sejmie stwierdził, że będzie zabiegał o kwotę 400 mld zł dla naszego kraju i tym samym ogłosiliśmy krajom UE, że chcemy znacznie mniej niż przygotowała dla Polski Komisja Europejska.

Wreszcie takimi ważnymi wydarzeniami było 8 merytorycznych debat przeprowadzonych przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości z udziałem ekspertów „od prawa do lewa”, związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Wszystkie one były przygotowane w ten sposób, że zaproszeni goście odpowiednio wcześniej, otrzymywali materiały w postaci najczęściej projektów ustaw razem z rozporządzeniami wykonawczymi, które Prawo i Sprawiedliwość zamierza uchwalić po powrocie do władzy.

Bardzo dobrze zostały przyjęte przez ekspertów nowe projekty ustaw podatkowych, wspólna o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, nowa ustawa o VAT, ustawa o Narodowym Programie Zatrudnienia, czy projekty ustaw z zakresu rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich.

Dwie pierwsze debaty (ekonomiczna i o zdrowiu) zyskały nawet zainteresowanie mediów, były w całości transmitowane przez 3 najważniejsze kanały informacyjne ale jak się „wajchowy” zorientował, że przynoszą dodatkowe punkty poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, wajcha została przestawiona i transmisje i zainteresowanie mediów, się skończyło.

Zaprezentowany powyżej przegląd najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w 2012 roku jest z oczywistych względów skrótowy ale moim zdaniem będą one miały duży wpływ na to, co będzie się działo w naszym kraju w 2013 roku.

Jest to oczywiście przegląd subiektywny i jak zwykle krytyczny dla rządzących ale co innego w podsumowaniu roku, może napisać poseł opozycji i to tej, ponoć niekonstruktywnej.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook