Jedynie prawda jest ciekawa


Podsumowanie roku okiem posła opozycji

31.12.2012

Zbigniew Kuźmiuk przypomina najważniejsze wydarzenia ekonomiczne 2012 roku.

Moim zdaniem było to: podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat, podpisywanie przez Tuska kolejnych paktów i traktatów, które mają ratować strefę euro (o Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym, fiskalny, unijny nadzór bankowy) i w konsekwencji ciągniecie Polski za uszy do tej strefy, falstart premiera w sprawie środków dla Polski w budżecie UE na lata 2014-2020 i wreszcie 8 debat zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość o najważniejszych problemach ekonomicznych i społecznych naszego kraju.

Podwyższenie wieku emerytalnego o 2 lata dla mężczyzn i o 7 lat dla kobiet zostało przeforsowane w Parlamencie zaledwie w 2 miesiące bez żądnej pogłębionej debaty na ten temat, mimo tego, że NSZZ Solidarność zebrał blisko 1,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie.

Operacja podwyższenia wieku emerytalnego, została przeprowadzona, mimo tego, że nie rozwiązuje ona żadnych problemów polskiego systemu emerytalnego, ale za to została ona życzliwie przyjęta przez Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Kolejne szczyty UE mające ratować strefę euro, były organizowane co kilka miesięcy i podczas każdego przyjmowano przełomowe rozwiązania, które miały się do tego przyczynić.

Takim rozwiązaniem miało być utworzenie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, unijny nadzór bankowy, wreszcie pakt fiskalny ale czasowe załagodzenie problemów krajów południa strefy euro, przyniosła emisja w II transzach ponad 1 bln euro dodatkowego pieniądza przez EBC i pożyczenie tych środków bankom krajów strefy euro, a także skup przez EBC na kwotę 0,3-0,4 bln euro hiszpańskich i włoskich obligacji w sytuacji kiedy te dwa kraje, nie były ich w stanie wykupić.

Konsekwencją zgody Tuska na te kolejne pakty i traktaty, jest próba wciągnięcia naszego kraju do strefy euro, prawdopodobnie bez spełnienia niektórych kryteriów z Maastricht. Jeżeli do tego dojdzie „położymy w miarę zdrową polską głowę, w ewidentnie chore łóżko strefy euro”.

Budżetu UE na lata 2014-2020 nie uchwalono ale premierowi Tuskowi udało się w tej sprawie, zrobić gigantyczny falstart.

W sytuacji kiedy w projekcie budżetu przygotowanego przez KE, znalazła się dla Polski kwota 80 mld euro na politykę regionalną (czyli skromnie licząc 320 mld zł) i 35 mld euro na Wspólną Politykę Rolną (140 mld zł), premier Tusk w Sejmie stwierdził, że będzie zabiegał o kwotę 400 mld zł dla naszego kraju i tym samym ogłosiliśmy krajom UE, że chcemy znacznie mniej niż przygotowała dla Polski Komisja Europejska.

Wreszcie takimi ważnymi wydarzeniami było 8 merytorycznych debat przeprowadzonych przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości z udziałem ekspertów „od prawa do lewa”, związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Wszystkie one były przygotowane w ten sposób, że zaproszeni goście odpowiednio wcześniej, otrzymywali materiały w postaci najczęściej projektów ustaw razem z rozporządzeniami wykonawczymi, które Prawo i Sprawiedliwość zamierza uchwalić po powrocie do władzy.

Bardzo dobrze zostały przyjęte przez ekspertów nowe projekty ustaw podatkowych, wspólna o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, nowa ustawa o VAT, ustawa o Narodowym Programie Zatrudnienia, czy projekty ustaw z zakresu rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich.

Dwie pierwsze debaty (ekonomiczna i o zdrowiu) zyskały nawet zainteresowanie mediów, były w całości transmitowane przez 3 najważniejsze kanały informacyjne ale jak się „wajchowy” zorientował, że przynoszą dodatkowe punkty poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, wajcha została przestawiona i transmisje i zainteresowanie mediów, się skończyło.

Zaprezentowany powyżej przegląd najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w 2012 roku jest z oczywistych względów skrótowy ale moim zdaniem będą one miały duży wpływ na to, co będzie się działo w naszym kraju w 2013 roku.

Jest to oczywiście przegląd subiektywny i jak zwykle krytyczny dla rządzących ale co innego w podsumowaniu roku, może napisać poseł opozycji i to tej, ponoć niekonstruktywnej.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook