Jedynie prawda jest ciekawa


„Podręcznik wolny od ideologii”

17.04.2014

Rozmowa z Pawłem Wolińskim, prezesem Fundacji Mamy i Taty.

Stefczyk.info: Państwa Fundacja przygotowuje apel związany z przygotowywanym na zlecenie MEN darmowym podręcznikiem dla pierwszoklasistów. Ma go pisać Maria Lorek (na zdj.). Co niepokojącego w tej sprawie Państwo widzicie?

Paweł Woliński: Nasza Fundacja zareagowała na wyraźne naciski różnych wpływowych środowisk, żeby w tym podręczniku dominowała jedna, „słuszna” ideologia tzw. równościowa. Gwarancja równości kobiet i mężczyzn jest oczywista, ale niepokoi nas nacisk, by tylko jedna perspektywa była prezentowana w tym podręczniku. Naszym zdaniem takie założenie jest niedobre. Konstytucja jeszcze wyżej niż sprawy równościowe ustanawia wartości rodzinne, rodzicielstwo. Warto więc, żeby w tym podręczniku perspektywa rodziny, złożonej z mamy, taty i dzieci, była uwzględniona. Ona musi być w należnym jej miejscu. Konstytucja gwarantuje rodzicom prawo wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami. Rolą podręcznika nie może być podkopywanie u dzieci przekonania, że rodzina złożona z mamy, taty i dzieci jest najlepszym miejscem wzrostu dla dzieci.

Tu widzi pan zagrożenie?

Widzimy, że są różne zakusy w tej sprawie, np. przedstawicieli ideologii równościowej. Oni mają niepokojące poglądy w tej sprawie. Naciski związane z nurtem równościowym były widoczne w wywiadzie, który zainspirował nas do działania. Autorka podręcznika w czasie rozmowy w „Gazecie Wyborczej” była mocno naciskana w związku z postulatami równościowymi. Ona sama wydawała się bliska tej ideologii, ale z drugiej strony broniła się przed przesadą w forsowaniu jedynie słusznej ideologii, feminizowaniu przestrzeni publicznej, czy promowaniu najróżniejszych modeli rodziny, jako normy.

Jakie znaczenie dla państwa obaw ma fakt, że mamy do czynienia z jednym podręcznikiem wybranym przez MEN?

W takich wypadkach zawsze jest pokusa, by tam zdominować przekaz jedną perspektywą, czy ideologią. Nam chodzi o to, by podręcznik był wolny od tego typu ambicji, kogokolwiek. On powinien przedstawiać rzeczywistość, a nie być kolejnym instrumentem projektowania przyszłości, inżynierii społecznej. I do dokonywanej na dzieciach, które są najbardziej wrażliwe na tego typu nadużycia.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook