Jedynie prawda jest ciekawa


„Podręcznik wolny od ideologii”

17.04.2014

Rozmowa z Pawłem Wolińskim, prezesem Fundacji Mamy i Taty.

Stefczyk.info: Państwa Fundacja przygotowuje apel związany z przygotowywanym na zlecenie MEN darmowym podręcznikiem dla pierwszoklasistów. Ma go pisać Maria Lorek (na zdj.). Co niepokojącego w tej sprawie Państwo widzicie?

Paweł Woliński: Nasza Fundacja zareagowała na wyraźne naciski różnych wpływowych środowisk, żeby w tym podręczniku dominowała jedna, „słuszna” ideologia tzw. równościowa. Gwarancja równości kobiet i mężczyzn jest oczywista, ale niepokoi nas nacisk, by tylko jedna perspektywa była prezentowana w tym podręczniku. Naszym zdaniem takie założenie jest niedobre. Konstytucja jeszcze wyżej niż sprawy równościowe ustanawia wartości rodzinne, rodzicielstwo. Warto więc, żeby w tym podręczniku perspektywa rodziny, złożonej z mamy, taty i dzieci, była uwzględniona. Ona musi być w należnym jej miejscu. Konstytucja gwarantuje rodzicom prawo wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami. Rolą podręcznika nie może być podkopywanie u dzieci przekonania, że rodzina złożona z mamy, taty i dzieci jest najlepszym miejscem wzrostu dla dzieci.

Tu widzi pan zagrożenie?

Widzimy, że są różne zakusy w tej sprawie, np. przedstawicieli ideologii równościowej. Oni mają niepokojące poglądy w tej sprawie. Naciski związane z nurtem równościowym były widoczne w wywiadzie, który zainspirował nas do działania. Autorka podręcznika w czasie rozmowy w „Gazecie Wyborczej” była mocno naciskana w związku z postulatami równościowymi. Ona sama wydawała się bliska tej ideologii, ale z drugiej strony broniła się przed przesadą w forsowaniu jedynie słusznej ideologii, feminizowaniu przestrzeni publicznej, czy promowaniu najróżniejszych modeli rodziny, jako normy.

Jakie znaczenie dla państwa obaw ma fakt, że mamy do czynienia z jednym podręcznikiem wybranym przez MEN?

W takich wypadkach zawsze jest pokusa, by tam zdominować przekaz jedną perspektywą, czy ideologią. Nam chodzi o to, by podręcznik był wolny od tego typu ambicji, kogokolwiek. On powinien przedstawiać rzeczywistość, a nie być kolejnym instrumentem projektowania przyszłości, inżynierii społecznej. I do dokonywanej na dzieciach, które są najbardziej wrażliwe na tego typu nadużycia.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook