Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„Podręcznik wolny od ideologii”

17.04.2014

Rozmowa z Pawłem Wolińskim, prezesem Fundacji Mamy i Taty.

Stefczyk.info: Państwa Fundacja przygotowuje apel związany z przygotowywanym na zlecenie MEN darmowym podręcznikiem dla pierwszoklasistów. Ma go pisać Maria Lorek (na zdj.). Co niepokojącego w tej sprawie Państwo widzicie?

Paweł Woliński: Nasza Fundacja zareagowała na wyraźne naciski różnych wpływowych środowisk, żeby w tym podręczniku dominowała jedna, „słuszna” ideologia tzw. równościowa. Gwarancja równości kobiet i mężczyzn jest oczywista, ale niepokoi nas nacisk, by tylko jedna perspektywa była prezentowana w tym podręczniku. Naszym zdaniem takie założenie jest niedobre. Konstytucja jeszcze wyżej niż sprawy równościowe ustanawia wartości rodzinne, rodzicielstwo. Warto więc, żeby w tym podręczniku perspektywa rodziny, złożonej z mamy, taty i dzieci, była uwzględniona. Ona musi być w należnym jej miejscu. Konstytucja gwarantuje rodzicom prawo wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami. Rolą podręcznika nie może być podkopywanie u dzieci przekonania, że rodzina złożona z mamy, taty i dzieci jest najlepszym miejscem wzrostu dla dzieci.

Tu widzi pan zagrożenie?

Widzimy, że są różne zakusy w tej sprawie, np. przedstawicieli ideologii równościowej. Oni mają niepokojące poglądy w tej sprawie. Naciski związane z nurtem równościowym były widoczne w wywiadzie, który zainspirował nas do działania. Autorka podręcznika w czasie rozmowy w „Gazecie Wyborczej” była mocno naciskana w związku z postulatami równościowymi. Ona sama wydawała się bliska tej ideologii, ale z drugiej strony broniła się przed przesadą w forsowaniu jedynie słusznej ideologii, feminizowaniu przestrzeni publicznej, czy promowaniu najróżniejszych modeli rodziny, jako normy.

Jakie znaczenie dla państwa obaw ma fakt, że mamy do czynienia z jednym podręcznikiem wybranym przez MEN?

W takich wypadkach zawsze jest pokusa, by tam zdominować przekaz jedną perspektywą, czy ideologią. Nam chodzi o to, by podręcznik był wolny od tego typu ambicji, kogokolwiek. On powinien przedstawiać rzeczywistość, a nie być kolejnym instrumentem projektowania przyszłości, inżynierii społecznej. I do dokonywanej na dzieciach, które są najbardziej wrażliwe na tego typu nadużycia.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

podręcznik

,

MEN

,

rodzice

,

uczniowie

,

równość

,

ideologia

Warto poczytać

 1. wsieci-extra 30.03.2017

  Nowe "wSieci Extra"!

  Sieć Przyjaciół to społeczność czytelników serwisu wPolityce.pl i tygodnika „wSieci”.

 2. boj 30.03.2017

  "wSieci": Bój o MSZ

  Konrad Kołodziejski o poważnych zmianach w resorcie.

 3. zybert2017303 30.03.2017

  Zybertowicz: Wojna informacyjna prowadzona przez Rosję

  - Ostrzelanie konsulatu i próba zaaranżowania fałszywej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy to elementy wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję — tak wczorajsze wydarzenia ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

 4. 1280px-AdamMichnik2012 30.03.2017

  Michnik: „ Kaczyński zrobi wszystko, żeby zniszczyć naszą gazetę”

  Adam Michnik udzielił wywiadu austriackiej gazecie „der Standard”, w którym stwierdził, że kłopoty "Gazety Wyborczej" są efektem działań prezesa PiS.

 5. bied11 30.03.2017

  Biedroń: Prior robił "porządek" w redakcjach

  Tajemniczy człowiek z Niemiec Peter Prior robił czystki w redakcjach gazet i wpływał na materiały prasowe, które w nich się ukazywały.

 6. jachvw 30.03.2017

  Jachowicz: Petru przygotowuje jakąś niespodziankę

  Jachowicz żartuje, że nie spał kilka nocy, bo martwił się, kto będzie premierem.

 7. met33 30.03.2017

  Abp Głódź: Chrześcijaństwo z Polski promieniuje na zewnątrz

  Chrześcijaństwo z Polski faktycznie promieniuje na zewnątrz i nie możemy nosić w sobie kompleksu - mówi w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź.

 8. flickrrrr-moody 29.03.2017

  Szewczak: Róbmy swoje, róbmy swoje

  "Dramat, nieszczęścia, upadek i bankructwa wieścił mistrz tanich frazesów prof. Leszka Balcerowicz i jego uczeń, ignorant ekonomiczny".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook