Jedynie prawda jest ciekawa


Podręcznik testowany na dzieciach

20.04.2014

Darmowy podręcznik został stworzony arbitralnie bardziej w oparciu o model białoruski niż demokratyczny. To rodzi uzasadnione obawy - mówi Sławomir Kłosowski, b. wiceminister edukacji w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Polityk zwraca uwagę, że przy wyborze podręcznika, który od września zostanie wprowadzony do systemu edukacji nie zastosowano procedury konkursowej.

-W naszym programie mieliśmy pełną procedurę konkursową wyboru jednego z najlepszych podręczników, przy dopuszczeniu wszystkich autorów - przypomina.  Do tego rządowy podręcznik tworzony jest w pośpiechu, a to rodzi podejrzenie, że nie będzie to pozycja dokładnie przemyślana, ale złożona z pewnych elementów, które pani Maria Lorek pisała jako podręcznik dla dzieci polskich za granicą - dodaje,

Polityk przypomina, że gdy powstawał elementarz Falskiego, do którego odwołują się pomysłodawcy całej akcji z darmowym podręcznikiem nie było ideologii gender, nie było ciągot do wtłaczania w treści edukacyjne teorii równościowych, tak szkodliwych dla dzieciaków.

-Dziś są to realne problemy i istnieje obawa, że w tym pośpiechu, przy braku procedury konkursowej, do podręcznika zostaną wrzucone treści, które będą budziły nasz niepokój. I jest to uzasadniona obawa, biorąc pod uwagę choćby poradnik dla nauczycieli powstały pod patronatem minister Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, w którym przekonywano, że warto zachęcać młodzież, by tańczyła poloneza w parach – chłopcy z chłopcami, dziewczęta z dziewczętami, i przemycano teorie, że m.in. Władysław Warneńczyk był homoseksualistą. To każe nam z wielką obawą patrzeć na to, co znajduje się w tym podręczniku, stworzonym tak arbitralnie, rzekłbym nawet, że stworzonym bardziej w oparciu o model białoruski niż demokratyczny. Inną sprawą jest kwestia samego druku tegoż podręcznika. Jego wydanie powinno odbywać się w oparciu o prawo zamówień publicznych. Nie wiem, czy w sytuacji braku czasu te standardy zostaną dochowane. Taki pośpiech może być bardzo niebezpieczny dla dzieci - podkreśla.

- Efekt będzie taki, że wszystko wyjdzie w praniu, we wrześniu, a dzieci po raz kolejny będą królikami doświadczalnymi, tak jak to się stało w przypadku obniżenia wieku szkolnego. Teraz będziemy na nich jeszcze testować podręcznik - zauważa Sławomir Kłosowski.

ansa/ Nasz Dziennik

[fot. tvn24.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook