Jedynie prawda jest ciekawa


Burdzy: Podnieść limit zadłużenia na trzy miesiące

20.01.2013

Republikanie z Kongresu przegrupowują siły przed debatą na temat podniesienia limitu zadłużenia rządu federalnego USA. Aby uniknąć czołowego starcia z prezydentem i popierającymi go demokratami w Kongresie, proponują podwyższenie limitu na trzy miesiące.

Prezydent Barack Obama przeżywa obecnie szczyt dotychczasowej politycznej kariery. W niedzielę został zaprzysiężony w Białym Domu na drugą, prezydencką kadencję, w poniedziałek – oficjalne uroczystości przed budynkiem Kongresu. Nic dziwnego, że w kwestiach fiskalnych mówi „żadnych kompromisów”: limit zadłużenia (obecnie na poziomie 16 bilionów 400 miliardów dolarów) powinien być podniesiony natychmiast i bez żadnych, dodatkowych warunków. Demokraci w Senacie poszli nawet dalej: powstał projekt ustawy wzywającej prezydenta do samodzielnego - bez oglądania się na Kongres – podniesienia limitu.

Republikanie stali do tej pory na stanowisku: podniesiemy limit ale tylko wtedy, kiedy każdy dolar który będzie można pożyczyć zostanie zrównoważony przez dolara mniej w wydatkach budżetowych. Stali, bo… już nie stoją. Zdając sobie sprawę, że otwarta konfrontacja z popularnym prezydentem jeszcze bardziej pogrąży ich w oczach opinii publicznej (już teraz Obama oskarża ich, że grają „wiarygodnością kredytową USA na świecie”), postanowili nowego podejścia.

Republikanie zaproponowali podniesienie limitu zadłużenia o kolejne trzy miesiące (bez tej decyzji, pieniędzy zabrakłoby w marcu), ale pod warunkiem. Obie izby Kongresu muszą uchwalić budżet w terminie czyli do połowy kwietnia. Otóż zdominowany przez demokratów Senat ostatni raz uchwalił budżet w … 2009 r. Dzięki stosowaniu proceduralnych sztuczek (uchwalanie prowizoriów budżetowych), politycy partii prezydenta Obamy uniknęli w ten sposób trudnych politycznie głosowań, zapewniając jednocześnie wysokie wydatki przy nie martwieniu się o brak równowagi w corocznym budżecie (deficyt sięga 1 biliona dolarów rocznie). Republikanie (dominują w Izbie Reprezentantów) chcą w ten sposób zmusić rywali do głosowania za realnym budżetem, zawierającym działania na rzecz realnego ograniczenia wydatków. Dodatkowa sankcja ma obejmować… zawieszenie wypłaty pensji dla członków Kongresu, jeśli nie uchwalą budżetu na czas, czyli 15 kwietnia.

Jakie znaczenie ma propozycja, którą prawdopodobnie w przyszłym tygodniu przegłosuje Izba Reprezentantów? Wydaje się, że jest szansa na uniknięcie bezpośredniego starcia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia. Trzymiesięczna dyspensa zapobiegłaby możliwości ogłoszenia przez USA „niewypłacalności”, co mogłoby mieć katastrofalne skutki dla światowej gospodarki. – To zachęcające, że są znaki iż republikanie wycofują się z nalegania na to, aby trzymać całą gospodarkę jako zakładnika w celu uzyskania drastycznych cięć w systemie Medicare, edukacji i innych, na których opiera się klasa średnia – skomentował propozycję w swoim, zaczepnym stylu, rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Ale republikanie przesuwają jedynie akcenty i daty. Dalej bowiem chcą stoczyć walkę o zmniejszenie, rozdętych wydatków budżetu federalnego. Okazją będą automatyczne cięcia wydatków budżetu (w wysokości 100-110 mld dolarów), które wejdą w życie 1 marca, jeśli obie strony nie osiągną kompromisu. Z kolei 8 marca kończą się fundusze na funkcjonowanie jednostek rządu federalnego. Republikanie chcą sprawdzić jak bardzo poważnie Obama traktuje obietnicę „zmniejszenia deficytu”. Jeśli nie, są nawet w stanie zaryzykować czasowe funkcjonowanie rządu federalnego (z braku funduszy), aby wymusić na prezydencie ustępstwa w tej sprawie.

Paweł Burdzy z Chicago

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook